Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

Kangur...

zobacz zdjęcia >>>

21 marca uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Wszyscy dzielnie stawili czoła niełatwym zadaniom. Każdy uczestnik zmierzył się z testem dopasowanym do swojego wieku. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały breloczek z łamigłówką na pamiątkę udziału w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki zmagań matematycznych.

        Młodzi szachiści z naszej szkoły biorą  udział w różnych turniejach szachowych. W grudniu 2018 r. uczestniczyli w Międzynarodowym   Mikołajkowym  Turnieju Szachowym, w marcu br. w Turnieju o puchar Dyrektora ZS nr 6 w Suwałkach. Od września 2018 r. biorą udział  w edycjach  Suwalskiej Ligi Szachowej. 17.03.2019 r. Odbyła się VII edycja ,w której Mateusz Podziewski  zajął IV miejsce.

Jak dzisiaj szybko minął  dzień! 14 marca, po dwóch lekcjach uczniowie klasy I pod opieką  pani Małgosi i pani Kasi wyruszyli na wycieczkę. Kilka godzin spędzili w sali zabaw Kinderplaneta w Suwałkach. Wyjazd został sfinansowany  z pieniążków zebranych przez rodziców podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Celem  wycieczki była nie tylko dobra zabawa, ale też rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji przestrzennej i współpracy w grupie. Przed wyjazdem wszystkie dzieci zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Większość naszych uczniów już znała to miejsce, ale dla  niektórych ogromna konstrukcja składająca się z labiryntów, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami stanowiła niezwykłą frajdę. Dzieci korzystały także z mini- pojazdów, dmuchanych zjeżdżalni i  mini-karuzeli. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł chwilę odpocząć w zacisznym kąciku, albo zjeść słodkie co nieco. Dwie godziny zabawy minęły bardzo szybko. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji uczestnicy wycieczki pożegnali miasto i wrócili do szkoły.  

Balladyna

 

Pierwsza pomoc

 

Uczniowie klasy 7 na lekcji biologii przeszli kurs resuscytacji krążeniowo - oddechowej na manekinie ratunkowym 

Dary Froebla

1 marca dotarły do nas bezpłatne pomoce dydaktyczne dla nauczycieli  - Dary Froebla. Pomoce otrzymaliśmy w ramach projektu „Razem odkryjmy świat programowania - szkolenia dla nauczycieli i uczniów z podregionu suwalskiego”. Nasi uczniowie klas I – III już od miesiąca na zajęciach ćwiczą umiejętności programowania. Otrzymane pomoce zapewnią efektywną realizację zajęć.

Doskonalenie zawodowe

 

1 marca gościliśmy w murach naszej szkoły przedstawicieli Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Suwałk, którzy przedstawili uczniom ofertę przygotowaną dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Na koniec uczennice Technikum Fryzjerskiego zaprezentowały uczniom swoje zdolności. Spotkanie odbyło się w ramach doradztwa zawodowego.

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA 28.02.2019

 

zobacz zdjęcia >>>

 

28 lutego 2019 roku  w progi naszej szkoły zawitał znamienity gość Biskup Diecezji Ełckiej J. E. Ks. Biskup Jerzy Mazur. Towarzyszy mu Waldemar Chachaj proboszcz Parafii p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gawrych Rudzie. Uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się na hali sportowej i w wielkim skupieniu oczekiwali na szczególnego przybysza. Przywitaliśmy naszego gościa z pieśnią na ustach - "Bądź pozdrowiony gościu nasz...". Oficjalnie Ks. Biskupa powitała pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska. Uśmiechnięty Ksiądz Biskup witał zebranych gestem, słowem i uściskiem dłoni. Uczniowie przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny oraz szczegóły z życia Jana Pawła II. Ks. Biskup Jerzy Mazur. Podziękował za piękne powitanie i wspaniałą inscenizację. Ciepłymi słowami nawiązał do przedstawienia przypominając jak ważne przesłanie niesie Jan Paweł II. Na zakończenie odmówiliśmy wspólnie modlitwę, po której Ks. Biskup udzielił swojego pasterskiego błogosławieństwa. Wierzymy, że wizyta Jego Ekscelencji zapisze się nie tylko na stronach naszej szkolnej historii, ale także w naszej pamięci i sercach wydając jeszcze obfitsze i doskonalsze owoce naszej codziennej szkolnej pracy.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek spędzamy na słodko z pysznymi pączkami z konfiturą. Dzięki hojności Rady Rodziców wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili ten dzień zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków.

Kamizelki odblaskowe

 

„Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu do naszej szkoły trafiły kamizelki odblaskowe.

Pamiętaj!

7 odblaskowych rad drogowych

  • Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.

  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.

  • Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.

  • Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim. 

  • Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.

  • Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.

  • Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle. 


 

DOBRY ZAWÓD - FAJNE ŻYCIE

 

W ramach projektu  ,, DOBRY ZAWÓD - FAJNE ŻYCIE”  22 lutego uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z panią Agnieszką Zackiewicz – doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach. Uczestnicy spotkania, którzy są już tylko o krok od podjęcia decyzji dotyczącej wyboru szkoły, mieli niepowtarzalną okazję, aby uzyskać odpowiedzi na pytania Czym kierować się, podejmując decyzję o wyborze szkoły? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Co warto wziąć pod uwagę, by podjąć w miarę możliwości jak najlepszą decyzję? 

Lekcja otwarta

 

Pan Damian Marek Sołtysiuk przeprowadził lekcję otwartą dotyczącą wykorzystania e-podręczników i technologii informacyjno-komunikacyjnej. Uczestniczący w niej nauczyciele z zainteresowaniem obserwowali jak atrakcyjnie można wykorzystać zasoby internetu i komórki  na lekcji matematyki.

Gry edukacyjne

 

Kolejne gry edukacyjne trafiły do uczniów. Zapoczątkowana w 2018 roku współpraca pani dyrektor Katarzyny Gałaszewskiej z wydawnictwami kwitnie. Nasi uczniowie maja możliwość poznać różnorodne gry planszowe, które nie tylko uczą ale i bawią.

Walentynki - randka w ciemno

 

14 lutego od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferę walentynek. Walentynkowe dekoracje, na korytarzu wprowadziły w romantyczny nastrój. Poczta walentynkowa jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na przerwach rozbrzmiewała muzyka. Były to dedykacje walentynkowe dla nauczycieli i uczniów. Dużo śmiechu było też podczas randki w ciemno.

 

Książki w języku angielskim

 

Kolejna paczka z darmowymi książkami trafiła do naszych uczniów. Zaprzyjaźnione wydawnictwo kolejny raz wsparło naszą szkołę. Tym razem książki są w języku angielskim.

112 RATUJE ŻYCIE

 

 

zobacz >>>

Uroczysta gala podsumowująca wojewódzki konkurs pod hasłem „112 RATUJE ŻYCIE” odbyła się 11 lutego 2019 roku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Okazją były Obchody Dnia Numeru Alarmowego 112. Pomysłodawcą i patronem przedsięwzięcia był Wojewoda Podlaski, a współorganizatorami: Podlaski Kurator Oświaty i Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat numeru alarmowego 112 wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych woj. podlaskiego oraz propagowanie ich właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. W kategorii PLAKAT prace złożyło 443 uczniów z klas I-IV z 52 szkół podstawowych. W kategorii INSCENIZACJA uczestniczyło 159 uczniów z klas V-VIII z 18 szkół podstawowych, składając do konkursu 28 inscenizacji. Jesteśmy niezwykle dumni, że II miejsce zajęli uczniowie klasy VIII: Małgorzata Carewicz, Ilona Skorupska, Julia Romanowska i Mateusz Wasilewski, którzy nakręcili film pod czujnym okiem Katarzyny Gałaszewskiej. GRATULUJEMY!

7 lutego odbyło się zebranie uczniów i rodziców klasy ósmej i trzeciej gimnazjum. Na początku pani dyrektor wyjaśniła zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Następnie omówiono kryteria rekrutacji i przyporządkowaną im punktację. Rodzice otrzymali broszury przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotyczące rekrutacji i publikacje Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę.

zobacz >>>

Pięcioro pracowników szkoły wzięło udział 1 lutego 2019 roku w oficjalnej prezentacji książki Tomasza Naruszewicza „Wsie gminy Suwałki”. Autor dziękował ludziom, którzy przysyłali wspomnienia i fotografie, mnóstwo czasu spędził w archiwach, ale przede wszystkim zjeździł gościnne podsuwalskie wsie, rozmawiał, słuchał i nagrywał. W publikacji kilkakrotnie cytowano wydaną przez nauczycielki naszej szkoły Zofię Nalepa i Katarzynę Gałaszewską książkę „Płociczno nasze miejsce na ziemi”. Jeden egzemplarz książki „Wsie gminy Suwałki” obowiązkowo trafił do szkolnej biblioteki.

Na ręce pani dyrektor Katarzyny Gałaszewskiej trafił list Posła Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Zewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, w którym pan poseł dziękuje za przesłane życzenia świątecznie i noworoczne i dotychczasową współpracę i podejmowane działania dla dobra Ojczyzny.

 

 

PROGRAM FERII ZIMOWYCH

 

 

Zabawa karnawałowa

zobacz zdjęcia >>>

Ostatniego dnia przed upragnionymi przez wszystkich feriami zimowymi, 18 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa. Najmłodsi uczniowie nie zawiedli w swojej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, czarodziejek czy super bohaterów. Podczas trwania imprezy odbyły się liczne zabawy taneczne. Na zmęczonych tancerzy czekał słodki poczęstunek i popcorn oraz uwielbiana przez wszystkich – wata cukrowa. Dobry nastrój udzielił się wszystkim, dla uczniów był to niezapomniany dzień.

 

Zajęcia na Szelmencie

 

 

Każdy, kto choć raz był na nartach i spróbował tego niezwykłego sportu, na pewno będzie chciał przeżyć przygodę jeszcze raz. Na nartach biegowych młodzież już śmiało stawia pierwsze kroki. Zajęcia z instruktorem na Szelmencie okazały się świetnym wstępem do nart zjazdowych. Niektórzy bardzo dobrze radzili sobie na stoku. Już nie możemy doczekać się ponownego wyjazdu!

 

Kulig

 

 

Przyszła zima, a wraz z nią rozpoczyna się sezon na białe szaleństwo. Korzystając ze sprzyjających warunków zimowych klasa V i VIII wspólnie z rodzicami zorganizowali kulig dla dzieci. Ciekawe ukształtowanie terenu wokół szkoły pozwala na organizowanie lekcji wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Jest to dla dzieci okazja do zimowych szaleństw na śniegu. Wspólny posiłek po kuligu to świetna integracja zespołu klasowego. Były też zabawy na śniegu. Pamiętajmy, aby bawić się bezpiecznie!

zobacz zdjęcia >>>

 

17 stycznia 2019 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni babcie i dziadkowie Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły tańce specjalnie przygotowane na tę okazję. Każdy występ dzieci był nagradzany brawami. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

112 RATUJE ŻYCIE

 

 

Dobrą zabawę mieli uczniowie klasy VIII podczas kręcenia filmów na konkurs „112 RATUJE ŻYCIE”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy na temat numeru alarmowego 112 wśród uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego oraz propagowanie ich właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Tuż po feriach ośmioklasiści przeprowadza lekcję w klasach 0-III na temat numeru 112. Rozstrzygniecie konkursu już niedługo. Trzymamy kciuki!

 

Narty moją pasją

 

 

Od 2 stycznia realizujemy projekt finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki „Narty moją pasją”. 20 uczniów nabywa umiejętności jazdy na nartach biegowych oraz podstawy różnych gier zespołowych. Pierwsze kroki na nartach wcale nie są takie proste!

 

Rekord dla Niepodległej

 

 

 

Nasza szkoła chętnie angażuje się we wszelkie akcje, których celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Dzięki temu dzieci uczą się, że warto pomagać oraz mają ogromną satysfakcję, że to właśnie oni przyczynili się w pewnej mierze do zakupionego sprzętu. W tym roku 11 stycznia 2019 uczeń klasy IV Dominik Lis - wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierał dobrowolne datki pośród uczniów i pracowników szkoły. Pamiętajmy, że miarą każdego z nas jest umiejętność dostrzegania innych i ich problemów oraz gotowość niesienia pomocy!

 

Współpraca naszej szkoły z wydawnictwami nadal kwitnie. Kolejny raz trafiły do nas darmowe egzemplarze książek dla najmłodszych. To już kolejna przesyłka od wydawnictwa Wilga. Dziękujemy!

 

SCRATCH

Trzy nasze panie nauczycielki uczestniczą w szkoleniach w ramach projektu "Razem odkryjmy świat programowania - szkolenia dla nauczycieli i uczniów z podregionu suwalskiego". W ramach projektu nauczyciele uczą się programowania w języku SCRATCH. Już niedługo uczniowie z klas I – III będą mogli poznać ten prosty, edukacyjny język obiektowy. Język ten został stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

 

zobacz zdjęcia >>>

zobacz film >>>

 

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie klasy zorganizowały wigilie klasowe. Niektóre klasy zatroszczyły się o prawdziwy świąteczny nastrój, można było zobaczyć choinki, prezenty, a nawet spróbować pierogów. Pomieszczenia klasowe zamieniły się w przytulne jadalnie przyozdobione świeczkami, serwetkami i stołami uginającym się od jedzenia. Uczniowie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Ten wyjątkowy czas to także moment, żeby wspólnie zaśpiewać kolędy, a także pobyć z wspólnie z nauczycielami i poznać się z innej „świątecznej” strony. Dlatego też zorganizowano konkurs kolęd w trzech grupach wiekowych. Uczniowie losowali kolędę, a następnie ją śpiewali. Młodym muzykom pomagali wszyscy, a wspólne kolędowanie przybliżyło nas do zbliżającej się wielkimi krokami Wigilii Bożego Narodzenia. Dużą niespodzianką dla wszystkich były kolędy zagrane na keyboardzie przez uczennice: klasy I Zofię Wierzbińską i uczennicę klasy IV Gaję Klimaszewską.

JASEŁKA 2018

 

zobacz zdjęcia >>>

zobacz film >>>

 

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 grudnia 2018 roku, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Można też było zobaczyć knowania Lucyfera i diabłów. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po występie głos zabrali goście: Zbigniew Mackiewicz Wójt Gminy Suwałki oraz Lilianna Zielińska, która złożyła wszystkim życzenia w imieniu swoim i męża – Jarosława Zielińskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wiceministra Spraw Wewnętrznych i administracji. Następnie przemawiał Marek Jeromin przewodniczący Rady Gminy Suwałki i Tadeusz Chołko. Na koniec błogosławieństwa na święta i nowy rok udzielił ksiądz Waldemar Chachaj, a pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Kiermasz świąteczny

 

zobacz zdjęcia >>>

zobacz film >>>

Już po raz piaty odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. 20 grudnia 2018 roku można było kupić smakołyki i ozdoby wykonane przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Piękne przedmioty cieszyły oko, a pomysłowość twórców zachwycała licznie zgromadzonych kupujących. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno rodziców jak i dzieci. Można było kupić ciasta, sianko z opłatkiem, świąteczne stroiki, piękne bombki i kartki, marynowane borowiki, suszone owoce i mnóstwo innych rzeczy. Ze sprzedaży smakołyków i ozdób zebrano łącznie ponad 3800 zł! Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w kiermaszu.

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Kulczyk Foundation przygotowała drobne upominki dla wszystkich dzieci uczestniczących w programie Żółty Talerz. Piękne kolorowe zeszyty i worki trafiły do naszych uczniów. Dziękujemy!

Żółty Talerz to największy w Polsce, prywatny program wsparcia systemu żywienia dzieci realizowany przez Kulczyk Foundation. Z programu korzysta ponad 17 500 dzieci w całym kraju. W bieżącym roku szkolnym trafi do nich ponad 3 000 000 ciepłych i zdrowych posiłków w ponad 350 placówkach edukacyjnych. Również w naszej.

Żółty Talerz został zainicjowany przez Kulczyk Foundation w 2016 r. Program buduje standard wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce. Jest realizowany we współpracy z czterema sprawdzonymi polskimi organizacjami pomocowymi: Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Caritasem, Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem SOS Wioskami Dziecięcymi w Polsce.

Ten unikalny w skali całego kraju sojusz realizuje najważniejsze cele programu, do których należą: zwiększenie liczby dzieci mających dostęp do regularnych, zdrowych i smacznych posiłków w stołówkach szkolnych i świetlicowych oraz edukacja w zakresie zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat.

Partnerem merytorycznym programu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Eksperci tej uczelni przygotowali Listę̨ Produktów Żółtego Talerza dla osób przygotowujących posiłki dzieciom. Uwzględnia ona tylko pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci składniki. Dodatkowo w ramach programu dystrybuowane są materiały edukacyjne dla uczniów i rodziców na temat zdrowego odżywiania.

Organizatorzy zadbali o to, aby dzieci uczestniczące w programie jadły nie tylko zdrowo, ale również smacznie. W tym celu koordynatorzy Żółtego Talerza z wszystkich placówek objętych programem biorą udział w specjalnych warsztatach w warszawskiej Pracowni Efektu Domina, podczas których uczą się, jak atrakcyjnie przygotowywać pożywne potrawy dla dzieci.

 

Tuż przed świętami trafił do szkoły list od Bożeny Obuchowskiej dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku. W listopadzie uczniowie klasy III napisali kartki z życzeniami dla pani dyrektor. Dziś pani dyrektor podziękowała im pomysłu napisania i wysłania kartek patriotycznych. Życzyła też wizyty św. Mikołaja i spełnienia wszystkich marzeń w nowym nadchodzącym 2019 roku.

List gratulacyjny wraz z bukietem kwiatów wręczył zarząd Rady Rodziców dyrektor Katarzynie Gałaszewskiej. To docenienie i duma ze zdobycia I miejsca w plebiscycie „Nauczyciel na medal” w kategorii klas IV-VIII i gimnazjum w powiecie suwalskim.

 

W dniach 18 – 20 grudnia próbny egzamin piszą uczniowie ósmej klasy. To pierwszy taki sprawdzian po reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. Przez trzy dni zostanie sprawdzona wiedza z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Celem sprawdzianu jest zweryfikowanie poziomu wiedzy uczniów, a także oswojenie ich z nowym egzaminem.

Najlepsza koleżanka, najlepszy kolega

 

Już są wyniki konkursu plastycznego „Kim chce być w przyszłości – wybieram marzenia nigdy uzależnienia”. III miejsce w kategorii IV – VI zdobyła Dominika Roszkowska z klasy V. Wyróżnienie  w kategorii VII – VIII otrzymała Weronika Butkiewicz z klasy VII. Gratulujemy!

19 grudnia trafiły do najmłodszych nowe zabawki – SMUTOZJADKI. Smutkozjadki to dużo więcej niż zwykłe przytulanki. Te przesympatyczne maskotki powstały po to, by pomóc dzieciom radzić sobie z codziennymi problemami – zarówno małymi, jak i tymi nieco większych rozmiarów. Urocza buzia Smutkozjadka zapinana na zamek błyskawiczny jest bezpiecznym schowkiem, w którym dzieci mogą zamykać swoje zmartwienia. Smutkozjadek cały czas czeka, by zjeść ze smakiem dziecięce troski!

Pieczemy orzeszki....

Własnoręcznie wykonane kartki świąteczne to powoli zanikająca tradycja, dlatego tak bardzo pierwszaki ucieszyły się z kartek napisanych przez rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły w Pakienie na Litwie! Co za niespodzianka!

Dziś 17 grudnia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która była partnerem plebiscytu „Nauczyciel na medal”, odbyła się gala, podczas której nagrodzono najlepszych, najsympatyczniejszych, najbardziej charyzmatycznych nauczycieli z Podlasia. O tytuł Nauczyciela na Medal ubiegało się prawie 800 najlepszych pedagogów z województwa. Jesteśmy dumni, że I miejsce w plebiscycie „Nauczyciel na medal” w kategorii klas IV-VIII i gimnazjum w powiecie suwalskim otrzymała dyrektor naszej szkoły Katarzyna Gałaszewska. GRATULUJEMY!


https://poranny.pl/nauczyciel-na-medal-2018-za-nami-uroczysta-gala-zdjecia-wideo/ar/13748592

 

Warsztaty zdrowego żywienia w pracowni Efektu Domina

 

14 grudnia w Pracowni Efektu Domina odbyły się warsztaty „Zdrowe odżywanie z programem Żółty Talerz” dla Koordynatorów programu Żółty Talerz, w których wzięła udział Katarzyna Gałaszewska. Zdobyta wiedza nt. norm w żywieniu zbiorowym, bilansowaniu posiłków, właściwych racji pokarmowych dla dzieci i młodzieży oraz o zdrowym odżywianiu wg Światowej Organizacji Zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania cukru i soli w potrawach już niedługo zostanie wykorzystana podczas warsztatów dla młodzieży.

Prezent

Miłą niespodziankę sprawiła Magdalena Jatkowska przekazując szkole obraz malowany przez swojego wujka Sławomira Gwiazdowskiego. Dziękujemy!

Wydawnictwo Wilga

Współpraca naszej szkoły z wydawnictwami kwitnie. Właśnie trafiły do nas darmowe egzemplarze książek dla najmłodszych, które mają za zadanie kreować myślenie i uatrakcyjnić lekcje. To już kolejna przesyłka od wydawnictwa Wilga. Dziękujemy!

E-dukacja przyszłości

15 listopada TVP3 kręciło reportaż o nas i wykorzystywaniu internetu i multimediów na lekcjach. Reportaż już jest dostępny do obejrzenia.

https://vod.tvp.pl/video/edukacja-przyszlosci,odc-6,40321130

 

Praca leśnika

 

Na czym polega praca leśnika tłumaczył młodzieży Piotr Karnasiewicz. 13 grudnia w ramach doradztwa zawodowego uczniowie dowiedzieli się, że leśnicy zajmują się między innymi zarządzaniem lasami, prowadzeniem w nich gospodarki leśnej i ochroną tych lasów oraz zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego.

Listy od Wójta  Gminy Suwałki

 

Właśnie trafiły do szkoły listy od Wójta Gminy Suwałki Zbigniewa Mackiewicza. W listopadzie uczniowie napisali kartki z życzeniami dla pana Wójta. Dziś pani dyrektor odczytała listy Wójta Zbigniewa Mackiewicza uczniom klasy pierwszej i czwartej,  w których  podziękował on uczniom  za otrzymane gratulacje.

Delegacja nauczycieli z naszej szkoły odwiedziła dzieci i nauczycieli ze Szkoły im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie w gminie Kowlczuki. Nasi przedstawiciele zostali powitani jak zwykle ciepło. Oprócz rozmów o planowanym trójstronnym spotkaniu młodzieży z Estonii, Litwy i Polski obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezenty przywiezione dzieciom i nauczycielom sprawiły dużo radości. Szkołę w Pakienie wspierają też kibice Legii Warszawa, którzy przyjechali z darami. Wspólne rozmowy udowodniły, że warto pomagać nie tylko Polakom na Litwie.

W mikołajki nasza szkołę odwiedziła Myszka Minnie. W tym roku to myszka pomagała rozdawać prezenty najmłodszym. Mikołajki przebiegały niezwykle uroczyście. Były lekcje, podczas których uczniowie ćwiczyli mikołajkowe zadania, było rozdawanie prezentów i mnóstwo zabawy.

Dziś 6 grudnia po raz kolejny ruszył w trasę po Suwałkach Mikołajkowy Autobus Radia 5. To akcja podczas, której zbieramy dary dla potrzebujących dzieci. My też dziś dostarczyliśmy zbierane w szkole słodycze do siedziby Jako pierwsi przekazaliśmy dary. Jesteśmy dumni, że nasi koledzy ze szkoły z chęcią włączają się w różnorodne akcje charytatywne. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej i wypowiedzi Ilony Skorupskiej.

Mikołajkowym prezentem od Rady Rodziców dla wszystkich uczniów był udział w projekcji filmu "Grinch" w Cinema Lumiere. Film to historia zrzędliwego, cynicznego stwora, który marzy tylko o jednym – by ukraść święta Bożego Narodzenia. Zabawna, pełna ciepła, uniwersalna, oszałamiająco sfilmowana historia świąteczna z olbrzymią dawką optymizmu spodobałam się dzieciom. Dziękujemy RODZICE!

Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. W ramach przedświątecznego wolontariatu zbierano słodycze, które zostaną przekazane potrzebującym. Dziś zebrane słodycze do pudełek wrzucili uczniowie klasy II i III. Nie liczy się to ile posiadamy, ale to ile dajemy innym i jak się z nimi dzielimy. A my umiemy się dzielić! Dziękujemy wszystkim, którzy zbierali słodycze.

Nasi najmłodsi uczniowie bardzo lubią uczęszczać na świetlicę. Ciekawe zajęcia i atrakcyjne gry to coś co do dzieci przemawia najbardziej. Dziś do świetlicy trafiły nowe zestawy klocków Lego. Co ciekawe są tam też zestawy dla dziewcząt! Nowością dla dzieci będzie piasek plastyczny i wodne koraliki. Prawdziwie świąteczny czas nastał w naszej szkole!

W dniu 3 grudnia miało miejsce, tradycyjne już w naszej szkole, wspólne ubieranie choinki. Zielone drzewko co roku ozdabiane kolorowymi bombkami pięknie prezentuje się na korytarzu. Choinkę ubierali uczniowie klasy IV i III gimnazjum. Już dziś wszyscy poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W naszej szkole panuje serdeczna, rodzinna atmosfera i jak co roku na początku grudnia Rada Rodziców przygotowuje wszystkim uczniom mikołajkowe prezenty. Od samego rana rodzice dzielili uczniów kalendarzami adwentowymi. Ile było przy tym radości!

Rada Rodziców sprawiła najmłodszym nie lada niespodziankę. Zakupiony przenośny zestaw do zamykania w bańce mydlanej to jedna z najbardziej niezwykłych zabaw. Zamknięcie w bańce mydlanej daje wspaniałe wrażenia i niezwykły efekt wizualny. Zabawy z bańką sprawiły dzieciom dużo radości. Pani dyrektor również przetestowała zamykanie w bańce. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, ze i dzieci i dorośli będą mieli zabawę na pikniku czerwcowym.

Kiedyś wierzono, ze noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszej szkole ten niezwykły czas przypadł na piątek 30 listopada. Uczennice klasy VIII wróżyły zarówno najmłodszym jak i tym ciut starszym. Do zabawy z chęcią przyłączyli się tez nauczyciele. Każdy mógł lać wosk i dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości.

Trwa wielka akcja Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej - Nauczyciel na Medal! Jesteśmy niezwykle dumni, że dyrektor naszej szkoły Katarzyna Gałaszewska została zwycięzcą w powiecie suwalskim i jest jednym z 20 nauczycieli klas IV-VIII i gimnazjum w województwie podlaskim, którzy awansowali do finału wojewódzkiego! Gratulujemy!

Czas na pierwszy sprawdzian gimnazjalistów. Przez trzy dni uczniowie III klasy gimnazjum sprawdzali swoją wiedzę podczas próbnych egzaminów. 28 listopada młodzież pisała egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. 29 listopada przypadł egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a 30 listopada z języków obcych. Wyniki zmagań będą już na początku stycznia.

W środę, 28 listopada 2018 r., uczniowie klas I,II, III i IV uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach. Tematyka zajęć była związana z emocjami. Uczniowie uczyli się właściwego reagowania, bronienia swojego stanowiska w sposób nieobrażający odbiorcy.  

26 listopada nasi najmłodsi uczniowie  z oddziału przedszkolnego brali udział w nagraniu audycji „Świat według przedszkolaków” Polskiego Radia Białystok poświęconego wróżbom andrzejkowym. Dzieciaki nie bały się ani mikrofonu, ani pytań pani reporterki. Kto wie, może wśród nich są przyszłe gwiazdy radia czy telewizji?

Dnia 23 listopada 2018 r. uczniowie klas II i III udali się do Augustowa na spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”. Spektakl został przygotowany przez Polski Teatr Muzyczny z Wrocławia. W trakcie interaktywnego przedstawienia widzowie stawali się uczestnikami wydarzeń, poszukiwali słów – kluczy, zaklęć, które powstrzymywały złośliwego ducha skrzyni. Przedstawienie było pełne wrażeń i zaskakujących zwrotów akcji. Zły duch stracił swoją moc przez głośne wykrzykiwanie dobrych słów takich jak: miłość, piękno, dobroć, radość. Uczniowie przekonali się jak ważna jest przyjaźń, odwaga i humor. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli sztukę.

 

Świetlica środowiskowa

zobacz

Z ciekawą inicjatywa wyszli nasi uczniowie. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości piszą kartki z życzeniami do różnych osób. Pierwsze kartki od czwartoklasistów trafiły do Wójta Gminy Suwałki Zbigniewa Mackiewicza.

 

Przed uczniami klasy VIII pierwszy egzamin próbny. Uczniowie pisali dziś test z języka polskiego. Test z matematyki napiszą 22 listopada 2018 r., a z języka angielskiego - 23 listopada 2018 r.

 

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL