Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

zobacz zdjęcia

 

Polonez

 

Już po raz kolejny uczciliśmy uroczyście odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Wieczornica upamiętniająca ten ważny dzień odbyła się 9 listopada. W tym roku montaż słowno - muzyczny pokazał jak polska rodzina oczekiwała na wiadomości z kraju dotyczące walk o niepodległość. Całość uzupełniona była piękną muzyką i piosenkami śpiewanymi przez uczniów klasy VI. Na zakończenie uczniowie klas VI, VII oraz II i III gimnazjum brawurowo odtańczyli poloneza.  Należy nadmienić, że uczniowie szkolą swoje umiejętności aktorskie na kołach teatralnych, a umiejętności wokalne i taneczne w ramach zajęć muzyki i wychowania fizycznego co jak widać, przynosi wspaniałe rezultaty. Pomysłodawczynią wieczornicy była pani Ewa Białaszczyk, a w przygotowaniu uczniów wspierali ją pani Joanna Stabińska, pan Roman Lik i pan Marek Klimaszewski, dzięki któremu tak pięknie tancerze zaprezentowali się w polonezie, a spektakl miał wspaniałą oprawę światła i dźwięku.

Na naszej uroczystości gościliśmy Wójta Gminy Suwałki Tadeusza Chołko, przewodniczącego Rady Gminy Suwałki Marka Jeromina i prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Leszka Deca, który w imieniu Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego odczytał list z podziękowaniem za zaproszenie na obchody Święta Niepodległości.

 

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy II szkoły podstawowej  z ogromnym zaangażowaniem tworzyli białego orła z kółek techniką orgiami.  Przygotowanie, pieczenie i smakowanie jabłek z amarantusem, cynamonem, rodzynkami i miodem wywołało  wśród dzieci również ogromne zaciekawienie i niezwykłą radość.

Zapraszamy wszystkich na zebranie z rodzicami, które odbędzie się w czwartek 9.11.2017 roku o godzinie 16.00. Tuż po zebraniu o godzinie 17.00 rozpocznie się Wieczornica z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

8 listopada obchodzimy Światowy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Klasa piata uczciła ten dzień jedząc jabłka i pijąc kefir. Nie obyło się też bez pieczenia placka z jabłkami. Oczywiście całość była poprzedzona wspólna rozmowa na temat zdrowego odżywiania.

Zajęcia przyrodnicze

Pewnego jesiennego dnia uczniowie klasy II szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w terenie. Prowadzone obserwacje drzew stanowiły okazję do cieszenia się pięknem otaczającej przyrody, a wyniki prostych badań dostarczyły wiele radości ze zwykłych czynności i efektów działań.

W listopadowy poniedziałek najmłodsi uczniowie klasy II naszej szkoły obchodzili Dzień Dyni. Tego dnia większość dzieci ubrało się na pomarańczowo, żółto i zielono. Maluchy wydrążały miąższ z pomarańczowych dyń, dzięki temu mogły zobaczyć, co się w też kryje w ich środku. Pestki już suszą się na parapetach, a z miąższu dzieci upiekły pyszne dyniowe babeczki. Degustacja sernika z dyni wywołała również dużo pozytywnych wrażeń.

Dnia 2.11.2017r. w klasie II szkoły podstawowej bawiliśmy się z dziećmi aplikacjami edukacyjnymi iPad. Powstały dzięki temu kolorowanki, które ożyły i spowodowały, że na buziach dzieci pojawił się szeroki uśmiech.

Drugiego listopada, w Dzień Zaduszny, klasy VII i III gimnazjum razem z panem katechetą i panią dyrektor wybrali się na pobliski cmentarz. Zapalili znicze oraz modlili się za zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, między innymi za Sylwię Maślak. Miło było powspominać znane nam osoby w ten jakże ważny dzień.

31 października uczniowie III gimnazjum popisywali się kulinarnie. Z produktów otrzymanych z Banku Żywności powstało smakowite ciasto z jabłkami. Amatorów jedzenia nie zabrakło zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

31 października nasze siatkarki z klas siódmej i trzeciej gimnazjum rozpoczęły rozgrywki gimnazjalne w Wieliczkach. Dziewczęta przegrały pierwszy mecz z gospodarzem w tie-breaku (1:2). Natomiast kolejny mecz poszedł im bardzo dobrze i dziewczyny wygrały 2:0 z zespołem reprezentującym Gimnazjum nr 4 w Suwałkach. To dopiero początek ligi, dlatego czekamy na dalsze sukcesy! Skład:
Małgorzata Carewicz
Julia Gałaszewska (kapitan)
Emilia Kowalewska
Julia Romanowska
Ilona Skorupska
Magdalena Skorupska
Marzena Szulc

Każdego roku nasi uczniowie, biorą udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. Każdy konkurs zaczyna się o godz. 9:00, a na wykonanie zadań uczniowie mają 90 minut.
Poniżej terminarz etapów szkolnych konkursów:
Gimnazjum
7.11.2017 Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
8.11.2017 Wojewódzki Konkurs Matematyczny
9.11.2017 Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
10.11.2017 Wojewódzki Konkurs Biologiczny
14.11.2017 Wojewódzki Konkurs Historyczny
15.11.2017 Wojewódzki Konkurs Chemiczny
22.11.2017 Wojewódzki Konkurs Informatyczny
Szkoła Podstawowa
4.12.2017 Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
5.12.2017 Wojewódzki Konkurs Matematyczny
6.12.2017 Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
7.12.2017 Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

ŚLUBOWANIE

 

zobacz zdjęcia

 

PROJEKT FORTE

 

Projekt „Fabryka inicjatyw FORTE” dobiegł końca. Ciężka praca uczniów i nauczycieli: Damiana Sołtysiuka, Marka Klimaszewskiego i Katarzyny Gałaszewskiej zaowocowała mapą Płociczna i okolic. Mapa stanęła na parkingu przed „Gospodą pod Dąbkiem” i zwiedzającym turystom ma ułatwić poszukiwanie ciekawych miejsc w Płocicznie i okolicach.

forte_001  forte_002

forte_003  forte_004

Klub Sportowy „SPRINT” powiększył swoje zasoby o sprzęt sportowy w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB”. Nasza młodzież na co dzień wykorzystuje ten sprzęt na zajęciach wychowania fizycznego. Lekcja z pasami TRX pozwalającymi wykonywać setki ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała to równomierny rozwój bez obawy o obciążenia stawów i kręgosłupa. Takie ćwiczenia rozwijają siłę, równowagę, elastyczność stawów oraz kondycje i prawidłową postawę.

Od 16 października 42 uczniów uczęszczających po lekcjach na zajęcia sportowe dostanie ciepły posiłek sfinansowany przez Kulczyk Foundation. Warto dodać, że jest to kontynuacja projektu „Żółty talerz”, który towarzyszył naszym uczniom w roku ubiegłym. Cieszymy się, że starania pani dyrektor zaowocowały, mamy nadzieję, stałą współpraca z Kulczyk Foundation.

Pierwsze zakupy książek do biblioteki szkolnej w ramach przyznanej dotacji z programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” kupione. Uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki to cel na ten rok szkolny. Już zostały zakupione nowości wydawnicze, które są bliskie uczniom. Już od następnego tygodnia będzie je można wypożyczyć.

14 października stu trzydziestu trzech pedagogów z rejonu suwalskiego zostało uhonorowanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, Medale Ministra Edukacji Narodowej oraz Kuratora Oświaty. Z rąk Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Jadwigi Marioli Szczypiń - Podlaskiej Kurator Oświaty, Medal Komisji Edukacji Narodowej odebrało troje naszych nauczycieli: Ewa Białaszczyk, Roman Adam Lik i Marek Klimaszewski. Gratulujemy wyróżnienia!

zobacz zdjęcia

 

W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w naszej szkole 13 października. Uświetniła go uroczysta akademia. Pod kierunkiem pani Anny Chmielewskiej uczniowie klasy II przygotowali okolicznościowe wiersze, piosenki, a nawet zatańczyli zumbę. Wszystkim spodobała się też scenka satyryczna z życia szkoły. Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane podziękowania. Na koniec głos zabrała pani dyrektor i wymieniła wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, którzy otrzymali z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy zawodowej. Uroczystość zakończył „słodki poczęstunek” przygotowany przez rodziców, za który bardzo dziękujemy.

PROJEKT

 

Już po raz drugi doceniono projekt napisany przez panią dyrektor Katarzynę Gałaszewską, a złożony w konkursie „Fabryka inicjatyw FORTE” przez Agnieszkę Budzejko. Tym razem projekt ma na celu wykonanie wiaty rowerowej i stworzenia mapy Płociczna i okolic wraz z dokumentacją charakterystycznych miejsc, godnych obejrzenia. Dzięki zdobytym dodatkowym funduszom uczniowie mają już gdzie postawić rowery. Kolorowe stojaki rowerowe wręcz zachęcają do postawienia w nim jednośladu. Nad nimi stoi zbudowana wiata. Teraz już deszcz nie jest straszny naszym rowerom.

Jak się uczyć ?

 

13 października klasa VI wzięła udział w warsztatach „Jak się uczyć?” Zajęcia prowadzone przez terapeutę z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Suwałkach uświadomiły uczniom dlaczego warto uczyć się i pokonywać trudności. Dodatkowo uczniowie poznali metody efektywnego uczenia się.

zobacz zdjęcia

 

12 października klasa III gimnazjum wybrała się z panią Emilią Szmigielską na zajęcia edukacyjne do Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Uczniowie badali właściwości fizyko - chemiczne wody jeziora Wigry. Podczas zajęć rozwijali swoje zdolności badawcze, a także kształcili umiejętności opracowywania wyników na podstawie obserwacji i doświadczeń.

12 października klasa III wraz z przedszkolem przygotowała sałatkę jarzynową. Uczniowie po porządnym umyciu rączek śmiało pokroili ugotowane warzywa. W doprawieniu sałatki pomogły im wychowawczynie. Gotową sałatką poczęstowano też panią dyrektor, która stwierdziła, że tak dobrej nie jadła dawno.

Gotujemy i pieczemy

Chyba już wszyscy uczniowie w naszej szkole potrafią piec. 11 października klasa III gimnazjum upiekła pod czujnym okiem pani Anny Zachariasz ciasto, a klasa V wypróbowywała różne płatki śniadaniowe z mlekiem. A to wszystko dzięki produktom przekazanym przez Bank Żywności w Suwałkach.

Biegi przełajowe o puchar  wójta Gminy Suwałki

zobacz zdjęcia

 

10 października po raz kolejny byliśmy organizatorami XII Gminnych Biegów Przełajowych organizowanych w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. W rywalizacji wzięły udział szkoły z terenu Gminy Suwałki reprezentowane przez 30 zawodników (15 dziewczynek, 15 chłopców z każdej szkoły).

Najlepsze wyniki w kategorii chłopców uzyskali: Rocznik 2008: Wiktor Szmigielski – III miejsce Rocznik 2007: Szymon Turowicz – II miejsce Rocznik 2006: Filip Maliszewski – II miejsce Rocznik 2006: Bartosz Józefowicz– III miejsce Rocznik 2005: Bartosz Lipnicki – II miejsce Rocznik 2005: Piotr Edward Jakubowski – III miejsce Rocznik 2004: Mateusz Wasilewski – II miejsce, Najlepsze wyniki w kategorii dziewcząt uzyskały: Rocznik 2008: Kamila Malicka – III miejsce Rocznik 2006: Emilia Jaworowska – III miejsce Rocznik 2005: Natalia Kumiszczak – II miejsce Rocznik 2004: Ilona Skorupska – I miejsce, W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy I miejsce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za walkę o każdy punkt.

 

Owoce w szkole

 

W ramach propagowania wśród dzieci zdrowego stylu życia, na zajęciach w klasie II szkoły podstawowej uczniowie wyciskali sok ze świeżych warzyw i owoców. Podczas wspólnej degustacji uczniowie przekonali się, że owoce i warzywa są one niezbędne w codziennej diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin i składników mineralnych, bardzo potrzebnych dla prawidłowego rozwoju człowieka. Witaminy, minerały i korzystne enzymy zawarte w świeżo wyciskanych sokach pozwalają nam cieszyć się naturalną odpornością bez znaczenia, jaką obecnie mamy porę roku. Naturalne soki wspomagają oczyszczanie organizmu, dzięki czemu czym więcej ich spożywamy tym czujemy się młodsi, lżejsi i sprawniejsi. Świeżo wyciskane soki w znacznym stopniu wzmacniają nasz system immunologiczny!

W naszej szkole kontynuujemy profilaktykę próchnicy zębów metodą nadzorowanego szczotkowania preparatami fluorkowymi. Fluorowanie zębów będzie prowadzone trzykrotnie w okresie w okresie jesiennym i trzykrotnie w okresie wiosennym, w odstępach sześciotygodniowych w klasach I - VI. Pierwsze fluorowanie odbyło się 6 października. Nasza pielęgniarka, pani Agnieszka dba aby najmłodsi porządnie wyszczotkowali ząbki.

6 października klasa IV wraz rodzicami i wychowawcą udała się na kręgle. Wspólna zabawa i rywalizacja, a następnie ognisko i pieczenie kiełbasek w gospodarstwie agroturystycznym miała na celu integrację klasy z nowym wychowawcą. Cały wypad udał się doskonale. Po kilku godzinach zabawy, zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy bezpiecznie wrócili do szkoły.

5.10.2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Gminnych Zawodach Lekkoatletycznych. Nasza reprezentacja pokazała, że mamy niezwykłych sportowców - w sumie zdobyliśmy 6 miejsc na podium. Najlepszym naszym zawodnikiem był Konrad Wasilewski który wygrał pchnięcie kulą i był drugi w rzucie piłką lekarską. Mateusz Wasilewski był trzeci w skoku w dal, a Jakub Turowicz trzeci w pchnięciu kulą i trzeci w rzucie piłką lekarską. Natomiast Ilona Skorupska zajęła trzecie miejsce w rzucie piłą lekarską. Wszystkim naszym zawodnikom i trenerowi Markowi Klimaszewskiemu gratulujemy.

W październiku rozpoczęła się nowa edycja zajęć nauki pływania dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej w ramach projektu „Już pływam, jestem bezpieczny”, w którym uczestniczą uczniowie klasy drugiej. W środowe przedpołudnia wspólnie pod okiem instruktora przeżywają wodną przygodę i aktywnie spędzają wolny czas. Poprzez zabawę i wykonywanie ciekawych zadań rozwijają swoje umiejętności pływackie.

zobacz zdjęcia

Żywność

 

Prawie 130 kg żywności zagościło w naszej szkole. A to wszystko dzięki współpracy z Bankiem Żywności w Suwałkach i akcji Zbiórka Żywności Podziel się Dobrym Posiłkiem. Głównym celem programu jest walka z niedożywieniem dzieci. Dzięki zebranym produktom dzieciaki w naszej szkole będą mogły zjeść zdrowe śniadanie, a na lekcjach będą uczyć się gotowania.
Pamiętaj! Każdy z nas może ufundować posiłek dla potrzebujących dzieci. Wystarczy wejść na charytatywni.allegro.pl i kupić paczkę z produktami spożywczymi za 5, 10, 15 i 50 zł. Każda paczka to odpowiednio 3, 6,7 lub 15 posiłków dla dzieci .

05.10.2017 roku uczniowie klasy IV i V szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Uczę się, bo lubię i chcę”, podczas których poznali rolę motywacji i samodzielności w organizowaniu i planowaniu nauki oraz techniki efektywnego uczenia się różnymi metodami. Zajęcia prowadził pracownik Poradni Psychologiczno-pedagogicznej w Suwałkach.

04.10.2017 roku uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych według programu „Spójrz inaczej”, celem których było kształtowanie umiejętności społecznych. Uczniowie, podczas spotkania, uczyli się lepszego rozumienia siebie, akceptacji siebie, lepszego porozumiewania się z innymi (umiejętności wyrażania uczuć, pragnień, współdziałania), rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Zajęcia prowadzili pracownicy Poradni psychologiczno-pedagogicznej w Suwałkach.

Jesteśmy jedną z niewielu, szkół do których zagościł Photon. Ten robot edukacyjny pomaga dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. To pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem. Dzięki niemu dzieci uczą się: logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji i rozwijania pamięci.

Nasza drużyna dziewcząt wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju w Piłkę Siatkową Dziewcząt „SALOS INTERNATIONAL DON BOSCO CUP 2017”. Turniej, który odbył się w dniach 22-24.09.2017 zgromadził drużyny dziewcząt z Polski, Włoch, Słowenii, Austrii oraz Litwy. Przez trzy dni trwały zmagania młodych adeptów sztuki siatkarskiej na parkiecie hali sportowej. Dziewczyny sprawdziły rywalizowały w kategorii do lat 15. W meczu o podium zabrakło im trochę szczęścia. Ostatecznie podopieczne Marka Klimaszewskiego zajęły czwarte miejsce.
1 miejsce – UKS SALOS Ełk - 2,
2 miejsce – Gimnazjum w Awiżeniach, rejon Wileński /LTU/,
3 miejsce – UKS SALOS Ełk - 1
4 miejsce – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie Tartak
5 miejsce – UKS GEEN VOLLEY Ełk
6 miejsce - Gio…issa RHO Mediolan /ITA/
Była wspólna niedzielna msza święta, upominki w postaci koszulek, puchary, słodycze i wiele innych nagród rzeczowych. Sponsorem pucharów był Paweł Papke – były wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej męskiej, a obecnie członek zarządu PZPS w Warszawie, który przybył na turniej wręczając osobiście puchary poszczególnym drużynom i wyróżnionym osobom.

25 września Ania, absolwentka naszej szkoły, zaprezentowała naszym uczniom jak można uczyć się prawdopodobieństwa, ćwiczyć język angielski poznawać daty historyczne grając w gry planszowe. Gry planszowe maja wiele zalet. Dzięki nim uczniowie uczą się nawiązywania relacji społecznych, współdziała i przestrzeganie w grupie określonych reguł. Do tego bawiąc się rozwijają sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Każdy kto poszukuje ciekawej gry powinien zerknąć na jej recenzje na stronę http://plansznoobki.pl/.

21.09.2017 r. uczniowie klasy pierwszej mieli spotkanie z policjantami z Komendy Miejskiej w Suwałkach , podczas którego zapoznali się z bezpiecznym poruszaniem się do szkoły i do domu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.

Jakże miła informacja dziś do nas dotarła! Zespół powołany przez Wojewodę Podlaskiego w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica” dokonał kwalifikacji wniosków o udzielenie wsparcia finansowego. Jesteśmy jedną z 186 szkół, które otrzymały wsparcie w kwocie 14 000,00 zł na zakup nowoczesnej tablicy multimedialnej i monitora interaktywnego.

Święto Ziemniaka

 

Wrześniową tradycją w klasie II jest „Święto Ziemniaka”. Tego dnia honorowym gościem w naszej klasie był „Ziemniak”. Uczniowie poznali wiele ciekawostek o nim. Szukali najdziwniejszych kształtów bulw, z których wykonali „Cudaki- ziemniaki”. Ogromną radość i niezapomniane wrażenia związane były z udziałem w „ziemniaczanych” konkurencjach. Wszystkim dopisywał humor, więc ten dzień był wyjątkowo udany.

Orientacja w terenie

 

Klasa IV na lekcji przyrody wyruszyła w teren aby uczyć się podstaw orientacji w terenie. Do wyznaczania kierunków geograficznych mieliśmy do dyspozycji kompasy. Kiedy opanowaliśmy posługiwanie się kompasem przyszła pora na trudniejsze elementy terenoznawstwa tj. wyznaczanie kierunków geograficznych za pomocą słońca np. przy pomocy gnomonu oraz orientowanie mapy.

Uczniowie klasy II  i III szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach z edukacji przyrodniczej pt.: „Jesień w lesie” w siedzibie Wigierskiego  Parku Narodowego w miejscowości Krzywe. Wizytę zaczęliśmy od układania puzzli i zabaw wprowadzających w tajniki życia leśnych zwierząt. Następnie z własnoręcznie wykonanymi pudełkami na skarby, wędrowaliśmy   ścieżkami  edukacyjnymi i szukaliśmy ciekawych nasion, liści, szyszek, kamieni i kwiatów.  Dzięki prezentacji i wnikliwej obserwacji pogłębiliśmy wiedzę  na temat wielu gatunków drzew i krzewów. Na zakończenie wizyty otrzymaliśmy zakładki z lupami oraz książki o tematyce przyrodniczej, w których można znaleźć to wszystko, co dzieci lubią najbardziej: kolorowanki, zagadki logiczne, wycinanki i puzzle. Dziękujemy!

 

Uczniowie klasy IV na lekcjach przyrody poznają metody obserwacji mikroskopowej. Swoją przygodę z mikroświatem rozpoczęliśmy od obserwacji tzw. preparatów stałych – czyli zestawów gotowych do obserwacji. Największym wyzwaniem okazało się przygotowanie własnych preparatów tj. preparatu z łuski cebuli czy miękiszu pomidora. Mimo początkowych trudności wszystkim grupom udało się
przygotować preparaty, czemu towarzyszyło wiele emocji.

Sprzątanie Świata

zobacz zdjęcia

 

 

Jak co roku wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata organizowanej przez Wigierski Park Narodowy. Dzieci wraz z opiekunami ruszyły na szlaki by wysprzątać okolicę po sezonie wakacyjnym. Akcję zakończyliśmy spotkaniem przy ognisku i grillu gdzie wszyscy mogli posilić się po wykonanej pracy.

I przyszło dziś 15 września pożegnać się i wracać do Polski. Czwartek obfitował w różne atrakcje. Rano mieliśmy zajęcia z ceramiki i wykonywania ozdobnych pudelek. Potem wszystkim spodobały się zawody sportowe przygotowane przez nauczyciela wf. Najciekawszą konkurencją okazał się bieg połączony z wbijaniem gwoździ. Po południu rejs statkiem był doskonałym odpoczynkiem. Wieczorna dyskoteka stała się dopełnieniem całego pobytu. Ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Rapiny.

 

est3_1  est3_2

est3_3  est3_4

 

MegaMisja

 

I my jesteśmy na mapie MegaMisji! MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.

13 października przywitał nas deszczowo. Jednak gdy dojechaliśmy do Tartu (drugiego co do wielkości miasta w Estonii) zaświeciło słońce. Tam zwiedziliśmy miasto i Muzeum Historii Naturalnej. Część z nas miała możliwość próbowania pana cotty o smaku marchewkowym. Pycha! Po obiedzie pojechaliśmy pospacerować po torfowisku. A wieczorem mieliśmy integracyjny grill.

est1   est2

est3

 

est1 (5)

12 września dzień dzień rozpoczęliśmy od odśpiewania sto lat pani dyrektor Katarzynie Gałaszewskiej, która dziś obchodziła urodziny. Potem zwiedziliśmy szkołę i uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku estońskim. Ciekawym elementem była gra terenowa i zwiedzanie szkoły ogrodniczej. Musieliśmy po zapachu rozpoznać zioła i warzywa. Na 30 rozpoznaliśmy ponad 20. Wiemy też, że dzień dobry to po estońsku tere.

11 września ruszyliśmy spod szkoły na wymianę młodzieży do estońskiej Räpiny. Pokonaliśmy 600 km w miłej muzycznej atmosferze. W trakcie podróży minęliśmy 3 granice: litewską, łotewską i estońską. Zmęczeni tuż po kolacji poszliśmy spać. Gdyż, nazajutrz pobudka o 5:30.

est1 (1) est1 (2) est1 (3)

est1 (4) est1 (7)

Zapraszamy wszystkich rodziców na zebranie,

które odbędzie się 7 września 2017 roku o godzinie 16:00.


Tematyka zebrania:
1. Zapoznanie rodziców z dokumentacją regulującą pracę szkoły:
· Statutem Szkoły,
· WZO i PZO,
· Szkolnym Programem Profilaktyczno - Wychowawczym
· zestawem programów nauczania,
· wymaganiami edukacyjnymi z poszczególnych przedmiotów,
2. Zapoznanie z wynikami egzaminów zewnętrznych.
3. Przypomnienie zapisów rozporządzenia dotyczącego nauki religii i etyki oraz uczestnictwa w tych zajęciach.
4. Zapoznanie z zapisami rozporządzenia dotyczącymi uczestnictwa w zajęciach „Wychowanie do życia w rodzinie”
5. Zapoznanie z ofertą zajęć pozalekcyjnych proponowanych uczniom przez szkołę.
6. Zapoznanie z zasadami działania świetlicy szkolnej.
7. Zebranie informacji na temat oczekiwań i potrzeb w stosunku do wychowawców klasy, szkoły.
8. Propozycje rodziców i wychowawcy dotyczące tematyki spotkań pedagogizujących na cały rok szkolny.
9. Przedstawienie głównych zadań pedagoga szkolnego w bieżącym roku szkolnym.
10. Sprawy różne związane z pracą dydaktyczno- wychowawczą.
11. Wybór Rady Rodziców.

 

W poniedziałek, 1 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. O godz. 9:00 na hali sportowej zebrali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego. Później głos zabrała dyrektor szkoły mgr Katarzyna Gałaszewska, która powitała wszystkich serdecznie i podziękowała za uświetnienie uroczystości swoją obecnością panu Wójtowi Gminy Suwałki Tadeuszowi Chołko, pani kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administarcyjnego Irenie Walendzewicz, radnym Gminy Suwałki i księdzu Waldemarowi Chachajowi. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców i nauczycieli, i z okazji nowego roku szkolnego życzyła uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły samych sukcesów, wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez pana Wójta aktu nadania nauczyciela mianowanego pani Wandzie Winskiewicz.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
 

 

 

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zapraszamy rodziców do zapoznania się ze zmianami, które wprowadzono w oświacie.

Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?
 

https://men.gov.pl/informator

 

 

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL