Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

 

Piknik

 

 

Piknik zbliża się dużymi krokami. Uczniowie, rodzice i nauczyciele cierpliwie pracują, aby zabawa 9 czerwca od godziny 14:00 była jak najlepsza. Pakowanie losów jest już prawie ukończone. Zapraszamy wszystkich chętnych!

TRENING Z PIŁKARZAMI WIGIER

zobacz zdjęcia

 

Znamy już wyniki tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2018”. Jesteśmy dumni, że kolejny już raz nasi uczniowie mogą poszczycić się wysokimi wynikami. Bardzo dobry wynik z nagrodą zdobył Aleksander Podziewski z klasy III. Wśród uczniów, którzy otrzymali wyróżnienie znaleźli się: Ryszard Cichosz-Otawski z klasy II, Dominika Roszkowska z klasy IV,  Piotr Edward Jakubowski z klasy VI i  Julia Gałaszewska z klasy III gimnazjum. Gratulujemy!

 

 

Wizyta w wodociągach...

 

www.dobryzawod.pl/

 

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 

zobacz zdjęcia

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza...

 

 

Dnia 24 maja 2018 r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów zorganizowane przez panią dyrektor i Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.  Marek Sołtys z psem Spajkiem. przeprowadził warsztaty edukacyjne dla naszej młodzieży. Szkolenie  to  z pewnością zniwelowało bariery mentalne między osobami sprawnymi i z niepełnosprawnością.  Poprzez aktywne formy pracy uczniowie poznali problem niepełnosprawności, miały okazję zapoznać się ze sposobami porozumiewania się i pomocy takim osobom. Ćwiczyły jazdę wózkiem
po specjalnym torze przeszkód i prowadzenie niewidomego w różnych sytuacjach. Mogli też wcielić się w rolę osoby niepełnosprawnej – niewidomej i jeżdżącej na wózku inwalidzkim. Zajęcia uatrakcyjnił film i scenki aktorskie. Uczniom szczególnie podobał się pokaz umiejętności psa asystującego o imieniu Spike.

 

Nauczyciele z Estonii

 

 

W dniach 17 – 20 maja gościliśmy w naszej szkole grupę nauczycieli z Estonii. Współpraca z  Estonia trwa już trzeci rok. W tym roku odbędzie się wymiana nauczycieli. Spotkania mają na celu napisanie wspólnego projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W dniach 16-17 maja odbył się pierwszy sprawdzian umiejętności polonistycznych i matematycznych uczniów klasy III. Uczniowie będą mogli porównać swoje umiejętności z równolatkami z Polski.

W dniach 15-16 maja odbył się egzamin próbny dla uczniów klasy VII. Przed przyszłymi ośmioklasistami za rok nie lada wyzwanie. Żeby wypaść jak najlepiej już piszą pierwsze próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki.

 

 

Mega Misja

 

 

Praca w ramach projektu MegaMisja idzie pełną parą. Zabawa połączona z wykonywaniem zadań daje efekty. Uczniowie wraz z panią Anną Zachariasz swoim zaangażowaniem wygrali kolejny tablet dla szkoły! Gratulujemy!

 

Zajęcia chemiczne...

 

 

zobacz zdjęcia

 

W dniu 21 maja nasza szkoła gościła zespół naukowo-dydaktyczny Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Przez pierwsze cztery godziny młodzież wykonywała eksperymenty chemiczne w technice małej skali pod okiem charyzmatycznych prowadzących. Eksperymentowanie w małej skali zapewnia proste, bezpieczne i ekonomiczne przeprowadzanie doświadczeń z wykorzystaniem przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym. W drugiej części wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie bardzo efektownych doświadczeń, w których ogień odgrywał pierwsze skrzypce. Uczenie przez doświadczenie to najlepsza forma poznawania otaczającego nas świata. Było dużo śmiechu i świetnej zabawy. Całość była sfinansowana przez Radę Rodziców. Dziękujemy!!!

Nasi uczniowie mają wielkie serca. Zbierane przez cały rok szkolny baterie zostały przekazane na konkurs "Edukujemy-Pomagamy" organizowany przez organizację odzysku REBA. Zebrane baterie z kilkudziesięciu szkół, zostały spieniężone i zakupiono sprzęt komputerowy i audiowizualny, pomagający w codziennym funkcjonowaniu i organizacji zajęć terapeutycznych dla Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Dziś, 16 maja otrzymaliśmy podziękowania od Stowarzyszenia: „W szczególności jesteśmy wdzięczni Szkole za udział w konkursie ekologicznym „Edukujemy-Pomagamy” w grupie POMAGAMY za dostrzeżenie potrzeb osób z tym rodzajem niepełnosprawności”.

 

 

zobacz zdjęcia

zobacz > tvp bialystok

NAUKOBUS W NASZEJ SZKOLE....

 

 

zobacz zdjęcia

 

7 maja uczestniczyliśmy w projekcie realizowanym przez Wigierski Park Narodowy związanym z edukacją przyrodniczą dzieci i dorosłych pod hasłem "Znam, rozumiem, wspieram".
Dziękujemy za bardzo interesujące zajęcia , cieszymy się bardzo, że wkrótce będziemy mogli spotkać się w ośrodku badawczym na Słupiu ponownie.

 

Interaktywna wystawa

 

zobacz suwalki24

zobacz radio5

Interaktywna wystawa Eksperymentuj w dniach 7 i 8 maja zagości w naszej szkole. Dzięki wizycie Naukobusu, który przez dwa dni będzie można bawić się i eksperymentować rozwiązując różnorodne łamigłówki, gdyż samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata. Przyjazd Naukobusu jest finansowany przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wstęp jest darmowy, więc wszystkich chętnych zapraszamy.

07.05.2018 wystawa prezentowana jest w godzinach 10:00 – 18:00
08.05.2018 wystawa prezentowana jest w godzinach 8:00 – 14:00

 

Zawartość wystawy:                    
1. Łamigłówki
2. O szyfrach jawnie (Szyfry)
3. Oszukaj swój wzrok
4. Gdy rządzi przypadek (Tablica Galtona) - zapas
5. Trójkąty i kwadraty (Twierdzenie Pitagorasa) – zapas
6. Jak powstaje film (Animacje)
7. Człowiek układanka
8. Wirujące krzesło
9. Wyścigi walców (Dziwne walce)
10. Najszybsza zjeżdżalnia
11. Znikające kolory (Jak widzisz barwy)
12. Jakie dźwięki słyszysz? (Jakie częstotliwości słyszysz)
13. Szybkość reakcji
14. Sprawdź swoją pamięć
15. Uciążliwe echo
16. Co spadnie pierwsze (Próżnia i tarcie)
17. Półkule magdeburskie
18. Silny jak serce
19. Zawieszona piłka
20. Kula plazmowa

 

 

BRD

 

 

zobacz zdjęcia

 

Gratulujemy 3 miejsca w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Konkursu BRD.

 

zobacz Suwalki24

27 kwietnia, w 100-lecie niepodległości Polski i 40-lecie wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża na placu przed Urzędem Gminy Suwałki został uroczyście odsłonięty obelisk, 8-tonowy kamień z herbem gminy i tablicami pamiątkowymi. Poczet sztandarowy naszej szkoły również zaszczycił tę uroczystość.

zobacz zdjęcia

 

Teatrzyk dla przedszkolaków

 

Hodowla fasoli

 

 

Uczniowie klasy trzeciej mieli szczególne zadanie z edukacji przyrodniczej- hodowla fasoli. Celem tej pracy było poznanie czynników potrzebnych do kiełkowania i wzrostu rośliny. Dzieci prowadziły hodowle przez około 2 tygodnie. Swoje obserwacje zapisywały w zeszytach oraz robiły rysunki rozwijającej się rośliny. Cele pracy zostały osiągnięte. Uczniowie potrafią założyć hodowlę roślin, znają czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin. Praca ta sprawiła dzieciom wiele radości.

 

18 kwietnia 2018 r. rozpoczął się egzamin gimnazjalny. Zostało do niego zgłoszonych ponad 349 tys. uczniów z całej Polski. Uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych, języka polskiego, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, matematyki oraz języków obcych. Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 15 czerwca 2018 r, a zaświadczenia uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 22 czerwca.

17 kwietnia ośmioro uczniów wzięło udział w szkoleniu: Sztandar jako znak i symbol. Dwa poczty sztandarowe uczyły się jak poprawnie zastosować się do wykonywania komend przy ceremoniale sztandarowym. Zajęcia, oprócz porcji teoretycznych wiadomości, obejmowały również część praktyczną, w której każdy uczestnik spotkania mógł poćwiczyć umiejętności niezbędne dla osób tworzących poczet sztandarowy. Zostały udzielone szczegółowe instrukcje, jak zachowywać się w czasie uroczystości, na co uważać i jakich błędów nie popełniać. Celem spotkania było również ujednolicenie ceremoniału, aby w czasie uroczystości poczty tworzyły zwarty i harmonijny szyk.

szt1
szt2
szt3
szt4

 

Turnieju Wiedzy o Zawodach

 

 

10 kwietnia już po raz kolejny nasi gimnazjaliści mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą świata zawodów. Udział w Turnieju Wiedzy o Zawodach daje uczestnikom aktualną i rzetelną wiedzę na temat różnorodności świata zawodów, ścieżek edukacyjnych, które do nich prowadzą, jak również charakteru zadań zawodowych w konkretnych profesjach.

  

 

MEGAMISJA...

 

 

Od września 2017 roku bierzemy udział w MegaMisji - czyli programie nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. Wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, które wymieniają na nagrody. Kolejna już w tym roku nagroda właśnie do nas dotarła.

 

Wiedza o zawodach...

 

27 marca w Suwałkach odbyło się podsumowanie II etapu konkursu wiedzy o zawodach i uwarunkowaniach regionalnego rynku pracy, który odbył się w dniach 18-19 grudnia 2017 r. w formie testu on – line. Wśród 50 najlepszych znalazło się dwoje gimnazjalistów naszej szkoły: Magdalena Skorupska i Łukasz Czerniawski. Oboje otrzymali nagrody w formie bonów pieniężnych. Gratulujemy!

zaw1
zaw2

 

Szkolny teatrzyk

 

 

zobacz zdjęcia

 

 Dzieci z koła teatralnego zaprezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom inscenizację pt. „Kozucha Kłamczucha” na motywach bajki Janiny Porazińskiej. Przedstawienie opowiadało o niesfornej kózce, która okłamywała swoją gospodynię. Gdy kłamstwo wyszło na jaw zwierzątko zostało wygnane z gospodarstwa. Wszystko dobrze się skończyło. Koza została przyjęta z powrotem i obiecała, że już nigdy nie będzie kłamać. Inscenizacja wzbudziła zachwyt wśród oglądających. Małym aktorom podziękowano gromkimi brawami.

 

BRD

 

 

zobacz zdjęcia

zobacz KMP Suwałki

9 kwietnia suwalscy policjanci współorganizowali z naszą szkołą eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym szkół z terenu gminy Suwałki. Uczniowie zmagali się z testem wiedzy, dotyczącym przepisów drogowych. Po zagorzałej walce komisja wyłoniła zwycięzców. Wśród podstawówek liderem okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Poddubówku. Spośród gimnazjów najlepszymi okazali się uczniowie naszego Gimnazjum w Płocicznie Tartak. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane nagrodami. Trzymamy kciuki za Jakuba, Marcina i Natalię na powiatowym szczeblu turnieju 27 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Suwałkach.

5 kwietnia rozegrano w naszej szkole turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak. W turnieju nasza szkoła reprezentowana była przez dwa zespoły: jeden złożony z uczniów klasy 4 i jeden z klasy 3. Łącznie w turnieju wystartowało 7 zespołów z całego powiatu suwalskiego. Liderem został zespół z Rutki Tartak wygrywając wszystkie pojedynki.

 

 

Żółty Talerz

 

Jesteśmy jedną z 300 placówek w całym kraju korzystającą z programu, który zapewnia posiłki najbiedniejszym dzieciom. Kulczyk Foundation od września 2016 roku przeznaczył na ten cel już ponad 16 milionów złotych.

Program jest wsparciem funkcjonującego już systemu żywienia dzieci. – Chcemy żeby dzieci dostawały zdrowe, pełnowartościowe i pyszne posiłki – mówi Marta Schmude-Olczak, dyrektor Kulczyk Foundation. Lista produktów, którą przygotował partner programu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jest dla placówek często dużym wyzwanie ale uczy kreatywności i pozwala komponować najodpowiedniejsze posiłki dla dzieci.
Oprócz wsparcia finansowego przeznaczonego na zakup produktów placówki mogą liczyć na środki na niezbędny sprzęt kuchenny oraz warsztaty z dietetykiem.

Żółty Talerz wspierają swoim doświadczeniem organizacje pomocowe działające na danym terenie. Do pomagania Kulczyk Foundation zaprosiła: Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Caritas Diecezji Toruńskiej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Świdnickiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, SOS Wioski Dziecięce oraz lokalne Banki Żywności: Śląski, z Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego.

Partnerem merytorycznym programu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Patronat Honorowy nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka.

 

        
 

 

NAGRODY DLA SPORTOWCÓW I TRENERÓW

 

 

zobacz suwalki24

 

 

27 marca, podczas sesji Rady Gminy Suwałki, wójt Tadeusz Chołko wręczył nagrody za osiągnięcia sportowe zawodnikom, trenerom i działaczom. Nagrodę za wyniki w sporcie otrzymał Konrad Wasilewski. Marek Klimaszewski został doceniony jako trener piłki siatkowej, a Katarzyna Gałaszewska jako działacz na rzecz sportu dzieci i młodzieży. Gratulujemy!

 

KARTKI ....

 

 

Wielkanocne tradycje
Jak wszyscy doskonale wiemy najlepsze kartki to kartki przygotowane własnoręcznie. Uczniowie klasy II projektowali i wykonali je pod kierunkiem zaprzyjaźnionej twórczyni ludowej i Pani Małgosi z biblioteki. Życzenia na Wielkanoc wypisane na własnoręcznie wykonanych kartkach będą po wielu latach wspaniałą pamiątką.

26 marca 2018 roku w Gibach odbył się turniej eliminacyjny Kinder Sport + klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Poziom turnieju był bardzo wysoki.

Już rozpoczął się czas przygotowań do Wielkanocy. Uczniowie klasy II szkoły podstawowej z pomocą Pań wykonali piękne wielkanocne palemki. Takie manualne zajęcia rozwijają kreatywność dzieci, a także są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

 

Rzeżucha....

 

 

Rzeżucha na wielkanocnym stole musi być
Nie ma Wielkanocy bez rzeżuchy, której delikatne, pachnące listki wprowadzają świąteczny nastrój. Uczniowie klasy II szkoły podstawowej posiali ją tydzień wcześniej. Zielony kobierzec udekorowali barankiem, pisanką, zajączkiem lub króliczkiem

Kamishibai
Uczniowie klasy II szkoły podstawowej poznały nowy rodzaj teatrzyku- Kamishibai. To forma czytanego magicznego teatrzyku opartego na ilustracjach ukrytych w małej drewnianej skrzynce. Dzieci obejrzały przedstawienie o powstaniu herbu Suwałk.

 

WYBÓR SZKOŁY....

 

 

zobacz zdjęcia

 

Dyrektor i uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach odwiedzili naszą szkołę. Zachęcali gimnazjalistów do wyboru ich szkoły. Nie obyło się tez bez zabawy w salon fryzjerski i malowania włosów kolorowymi lakierami.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

zobacz zdjęcia

 

 

21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Każda z klas miała przydzielony swój własny kolor. Zadaniem uczniów było przebranie się pod jeden kolor i przygotowanie dowolnego posiłku w przydzielonym kolorze. W szkole było wesoło i kolorowo. Aż miło było popatrzeć!

 

Świąteczna Zbiórka Żywności

 

 

W dnia 17-18 marca nasza młodzież wzięła w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności w Suwałkach. Idea wolontariatu jest głęboko zakorzeniona w naszej szkole. Razem zebraliśmy prawie 180 kg żywności. Większość wykorzystamy na zajęciach z techniki i pikniku szkolnym.

 

KANGUR

 

 

15 marca 19 uczniów przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Test konkursowy składał się z 30 zadań o różnym stopniu trudności. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 75 minut. Czekamy na wyniki, trzymamy kciuki!

13 marca nasi piłkarze walczyli w Szkole Podstawowej w Słobódce w Turnieju Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Szypliszki. W rozgrywkach, które rozegrane zostały systemem każdy z każdym, udział wzięło siedem drużyn z terenu powiatu suwalskiego. Chłopcy wrócili z pucharem za II miejsce! Jesteśmy z nich dumni! Krystian Popławski został też najlepszym bramkarzem turnieju. Gratulujemy!

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Raczkach
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Płocicznie
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Rutce - Tartak
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Słobódce
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Filipowie
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Kaletniku
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie

 

8 marca

 

8 marca z okazji Dia Kobiet Rada Rodziców zakupiła wszystkim uczniom szkoły bilety do kina na film „Cudowny chłopak” Film w wykonaniu Julii Roberts, Owena Wilsona i Jacoba Tremblay opowiadał o tym, że niełatwo być innym. Historia 10-letniego Auggiego, który urodził się z genetyczną chorobą i większość swojego życia spędził w szpitalnych salach i chirurgicznych gabinetach zauroczyła młodzież. Niejednemu uczniowi podczas projekcji łezka pociekła po policzku.

 

NARTY....

 

 

zobacz zdjęcia

 

 

Powoli kończą się zajęcia prowadzone w ramach projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki pod nazwą „Narty moją pasją”. 5 marca uczniowie wzięli udział w zajęciach na stoku Szelment. Uczyli się podstaw zjazdów. Zabawa byłą przednia!

 

"Jak pokonywać trudności w nauce"

 

 

02 marca 2018 roku uczniowie klasy VI szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym "Jak pokonywać trudności w nauce" prowadzonym przez specjalistę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach. W trakcie zajęć uczniowie rozwijali umiejętności oceniania samego siebie, a także określania celu i precyzowania sposobów jego realizacji. 

02 marca 2018 r. uczniowie klasy III gimnazjum i VII szkoły podstawowej mieli ogromną przyjemność obejrzenia adaptacji utworu "Zemsta" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Sztuka zaciekawiła młodych widzów. Okazało się, że współczesny odbiorca  może się świetnie bawić, oglądając sztukę z XIX wieku. Cała obsada  była rewelacyjna, ale uczniom skradł serce Papkin.Warto wspomnieć, że większość ról męskich grały kobiety. 

 

Nordic Walking

 

 

Pani dyrektor zakupiła kije do Nordic Walking. Chodzenie z kijami to alternatywa dla przebywania w salach gimnastycznych i odpowiedź na potrzebę aktywności ruchowej u dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie właśnie testują je zajęciach w terenie.

 

„Dobry zawód, fajne życie”

 

 

W ramach projektu „Dobry zawód, fajne życie” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak wzięli udział w wizycie studyjnej w Biurze Turystycznym „Suwalszczyzna” i w Urzędzie Skarbowym w Suwałkach, gdzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem odwiedzanych miejsc pracy. Następnie gimnazjaliści odwiedzili Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach . Podczas rozmowy z nauczycielami i uczniami mieli możliwość zapoznania się z profilami kształcenia – obecnymi, jak również planowanymi w przyszłości. W dalszej części spotkania uczniowie  obejrzeli specjalistyczne pracownie umożliwiające nowoczesne kształcenie zawodowe.

Ciasto z jabłkami wykonane przez kl. V

Na dzisiejszej lekcji Biologii uczniowie klasy VII przygotowali prosty model działania płuc na podstawie którego omówili mechanizm wentylacji płuc....

 

zobacz film >>>

 

Dnia 20 lutego 2018 r. uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej zwiedzali Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Podczas lekcji muzealnej poznali najważniejsze wątki biograficzne i literackie poetki. Zwiedzanie muzeum uświadomiło dzieciom szczególny jej związek z rodzinnym miastem.

 

Bezpieczny internet

 

 

15 lutego przedstawiciele Wydziału Prewencji suwalskiej Policji rozmawiali o bezpiecznym korzystaniu z internetu z uczniami klas IV, V i VI. Podczas prelekcji zwracano uwagę na fakt, że internet to nie tylko możliwość nauki i zabawy, ale niestety również zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Policjanci wyjaśniali uczniom, czym jest cyberprzemoc oraz kradzież danych, a także uczulili ich w zakresie zawierania kontaktów z nieznajomymi. Spotkanie zostało zakończone sentencją: "Z internetu należy korzystać świadomie, a także odpowiedzialnie".

 

Konkurs wiedzy „Para na szóstkę”

 

 

zobacz zdjęcia

 

Nie boimy się wyzwań, dlatego też wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowaliśmy konkurs wiedzy „Para na szóstkę” dla uczniów klas siódmych i gimnazjum. Pomysłodawcą konkursu był Damian Marek Sołtysiuk. Uczniów czekało wiele wyzwań, gdyż zestaw zadań konkursowych składał się z piętnastu zadań - po jednym zadaniu z każdego przedmiotu: biologii, chemii, geografii, fizyki, matematyki, historii, informatyki, języka polskiego, język angielskiego, religii/etyki, wiedzy o społeczeństwie, wychowania fizycznego, sztuki, zajęć technicznych i edukacji dla bezpieczeństwa. Każde zadanie miało wartość pięciu punktów. Wszystkie zadania sprawdzały wiedzę praktyczną. Jednym z najprostszych zadań okazała się resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Najwięcej problemów uczniowie mieli z utrzymaniem równowagi na trickboardzie. W konkursie startowało dziesięć par z sześciu szkół. Różnice pomiędzy pierwszym, a czwartym miejscem były niewielkie. Tym razem wygrali gospodarze: Julia Gałaszewska i Jakub Wasilewski. Zdecydowanie lepiej niż ich koledzy wykonali zadania z języka polskiego i wychowania fizycznego. Na drugim miejscu uplasowała się para z Jeleniewa: Adrian Wawrzyn i Edyta Kownacka. Trzecie miejsce przypadło Magdalenie Skorupskiej i Marcinowi Millerowi. Bardzo aktywnie w realizację przedsięwzięcia włączyła się Jolanta Kubrak, która jest konsultantem CEN-u w Suwałkach. Duże podziękowania należą się tez rodzicom: Agnieszce Carewicz, Monice Klimaszewskiej i Alicji Szulc, które były jurorami w trzech konkurencjach.

W ramach działań profilaktycznych realizowanych przez Szkołę Podstawową im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak 15 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy IV, V i VI z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Policjanci starali się uświadomić uczniom , że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego. Uczestnicy spotkania zostali również ostrzeżeni przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów.

 

Doświadczenia

 z wodą

 

 

Uczniowie z klasy II szkoły podstawowej w czasie  zajęć wykonywali doświadczenia z wodą w różnych stanach skupienia i solą,  poprzedzone komentarzem wprowadzającym, a zakończone wspólnym wyciąganiem wniosków. Przed każdym doświadczeniem uczniowie otrzymali szczegółową instrukcję. Podczas eksperymentu dzieci nie tylko  wzbogacili  wiedzę o prawach rządzących przyrodą, a także rozbudzali w sobie pasje badawcze.

 

 

Basen z piłkami

 

 

12 lutego nasi najmłodsi mieli okazję zabawy w nowym, atestowanym basenie z piłkami. Basen stanął w przedszkolu, a w wolnej chwili korzystają z niego nie tylko przedszkolaki, a także uczniowie oddziału przedszkolnego.

W dniu 12.02.2018r. uczniowie klasy II szkoły podstawowej pojechali do Suwałk w celu obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Kuba i Buba czyli savoir-vivre dla dzieci”. Dzieci zobaczyły zgrabne, sympatyczne i dowcipne sytuacje z życia codziennego, które znakomicie przedstawiały zasady dobrego wychowania. Z pewnością dzięki swojej lekkiej muzycznej formule, będą zapamiętane i utrwalone. Spektakl utrzymywał uwagę i w odpowiednim miejscu wywoływał naturalny śmiech dzieci.

 

zobacz zdjęcia

 

W piątkowe przedpołudnie, 9 lutego 2018 r., odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły bawić się wspólnie z kolegami. Pląsy na parkiecie, wspólne zabawy oraz liczne konkursy wyczerpały siły tancerzy.
Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.

 

KRUS

 

 

 

TEATR...

 

 

zobacz zdjęcia

 

Dnia 8 lutego uczniowie klasy II i IV naszej szkoły z wychowawcami wybrali się do SOK-u w Suwałkach na spektakl muzyczno- taneczny pt. „Zuzia i przyjaciele” w reżyserii Iryny Popovej,a dyrektorem artystycznym projektu był – Mihail Nikolov. Piękna scenografia, kolorowe kostiumy, porywająca muzyka, festiwal świateł i 170 spontanicznych dzieciaków wywarło na nas widzach ogromne wrażenie.
Ten dynamiczny spektakl to jednocześnie koncert wypełniony tańcem i piosenkami. Zaprowadził nas na dachy miasta, do cyrkowego namiotu, a nawet w odmęty Czarnej Hańczy. Oprócz obdarzonej wielkim sercem i tryskającej szalonymi pomysłami Zuzi, jej wiernych i szczerych przyjaciół, bandy przebiegłej Ropulii, zobaczyliśmy także łakomego suma, muzykalne rybki, nieporadnych opryszków i uczynnych listonoszy.
Na scenie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy młodych artystów z grup tanecznych Suwalskiego Ośrodka Kultury: Radość, Dance Academy, Dotyk Mini i Fleksik, aktorów Teatru Form Czarno-Białych PLAMA i wokalistów Studia Piosenki Świetlik.
Szczęśliwi z workami wrażeń wróciliśmy do szkoły. Czekamy na następny taki spektakl i wyjazd.

 

 

Zmiana planu zajęć od 5 lutego 2018
 

LODOWISKO

 

Narty moją pasją

 

 

2 stycznia ruszył w naszej szkole projekt finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki „Narty moją pasją”. 20 uczniów zdobywało umiejętności jazdy na nartach biegowych oraz podstawy różnych gier zespołowych.

 

Konkurs wiedzy o zawodach....

 

Z przyjemnością informujemy, iż w II etapie konkursu wiedzy o zawodach i uwarunkowaniach regionalnego rynku pracy, który odbył się w dniach 18-19 grudnia 2017 r. w formie testu on – line dwoje naszych uczniów zdobyło nagrody w formie bonów pieniężnych. Magdalena Skorupska i Łukasz Czerniawski znaleźli się wśród 18 nagrodzonych z regionu suwalskiego. W konkursie wzięło udział w sumie 126 uczniów z 28 szkół gimnazjalnych województwa podlaskiego.

 

 

strona  1  2  3  4  5  6  7  8  9 

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL