Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich    w Płocicznie - Tartak

 

                  :: HOME :: AKTUALNOŚCI :: FOTO GALERIA :: KONTAKT ::

AKTUALNOŚCI

 

    >   Aktualności
    >   Historia
    >   Foto Galeria
    >   Archiwum
    >   Uczniowie
    >   Pracownicy
    >   Linki
    >  Rada Rodziców
    >  Świetlica Środowiskowa
    >   UKS Sprint
    >   Kontakt
    >   Video
    >   Przedszkole
    >   Strona główna

 

Harmonogram doładowań Suwalskiej Karty Miejskej 2020 r.

    DLA UCZNIÓW         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Regipio wybrało naszą szkołę i otrzymaliśmy zestaw gier wspomagających naukę języka angielskiego! Gry uatrakcyjnią zajęcia wyrównawcze i rozwijające na różnym poziomie edukacyjnym. Nie możemy się już doczekać, żeby je wypróbować !

Praca z tabletem graficznym znacznie ułatwia prowadzenie zajęć. Najpierw przećwiczą możliwości tabletów nauczyciele, a mamy nadzieję że już niedługo uczniowie.

Mikołaj już w drodze do naszych przyjaciół z Vilniaus r.
A czy Wy pamiętacie o swoich przyjaciołach? Niezwykłym prezentem jest zawsze ciepłe słowo i szczery uśmiech!


 

Trudny czas pandemii nie przeszkadza w treningach, które docelowo owocują miejscami na podium. Przekonały się o tym Alicia i Magdalena Remiszko, które zdobyły II miejsce w I Grand Prix Województwa w tenisie stołowym!

Kolejny już rok bierzemy udział w programie Żółty Talerz. Pierwsze świąteczne prezenty trafiły dziś do chłopców. Kolejne trafią już w poniedziałek do dziewcząt. Przypominamy, że Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci stworzony przez Kulczyk Foundation.
                                                              Dziękujemy!

Stroiki świąteczne   kl. VI

Idą Święta wielkim krokiem,
Pachnie drzewko w Twoim domu.
Patrzysz na nie ciepłym wzrokiem,
I życzenia złożysz komuś...

 

 

Jak co roku, także i w tym roku szkolnym w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia uczniowie z klasy II wykonali świąteczne kartki i napisali życzenia

Dekoracje bożonarodzeniowe      kl. II

 

Uczniowie z klasy II uwielbiają magię świąt Bożego Narodzenia. Samodzielnie według własnego pomysłu wykonały dekoracje, którymi ozdobią świąteczne drzewko.

Ozdoby świąteczne    kl. V

 

Ozdoby świąteczne    kl. VII

 

Spojrzały aniołki w niebieski kalendarz
czas robić porządki, zbliżają się święta...
 

 

Anioły, aniołki uczniów z klasy II

Pierniczki świąteczne kl. III

 

Ozdoby świąteczne    kl. III ....

 

Ozdoby świąteczne    kl. I ....

 

Na śniegu....

 

Zajęcia....

 

Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Jeśli będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Podczas lekcji online uczniowie z klasy II dowiedzieli się, jak ważne jest, aby ptaki dokarmiać odpowiednim pokarmem i w odpowiedni sposób, bo inaczej bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. Zobaczyli film o tym, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimie, aby przyniosło to korzyści dla ptaków i naszego ogrodu! Zapraszamy do obejrzenia plakatów wykonanych na zajęciach online przez uczniów naszej klasy.

Mikołaje, Mikołajki

 

Mikołaje, Mikołajki - fantazje plastyczne uczniów III klasy.

Zwierzaki...

 

Zwierzaki duże i małe w wykonaniu trzecioklasistów.

Czy wiecie jaki dziś jest dzień?
Oczywiście dziś jest 6 grudnia - imieniny Mikołaja.
Z tej okazji życzymy Wam wszystkiego najlepszego.
                                                        I klasa

W mijającym tygodniu uczniowie z klasy II podczas lekcji online poznały legendę o św. Mikołaju i dowiedziały się, dlaczego dzień 6 grudnia nazywamy mikołajkami. Na zajęciach wykonywały też z wielkim zaangażowaniem wesołe figurki Mikołajów.

Pierwszy adwentowy tydzień za nami. Każde z zadań z naszego przedszkolnego kalendarza, staraliśmy się wykonać rzetelnie i dokładnie. Zaczęliśmy od wykonania Mikołajowych kalendarzy, na których mamy zaznaczać upływające dni, aż do Świąt Bożego Narodzenia. Kolejnymi wyzwaniami było własnoręczne przygotowanie ozdób choinkowych, bombek, aniołków oraz kolorowych kartek świątecznych. Salę ozdobiliśmy białymi śnieżynkami, które w blasku świecących lampek wyglądają magicznie. Nie zapomnieliśmy również o potrzebujących. W ramach akcji Mikołajkowy autobus Radia 5, podzieliliśmy się z dziećmi słodkościami i mamy nadzieję, że wzbudzą one trochę ciepła i uśmiechu na ich twarzach.

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pomagać innym potrzebującym. Akcja zbierania słodyczy i przyborów papierniczych przerosła nasze oczekiwania; nie spodziewaliśmy się, że uda nam się w tak trudnym, pandemicznym czasie zebrać aż tyle dobroci. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, nauczycielom, Oddziałowi |Przedszkolnemu oraz Punktowi Przedszkolnemu za tak aktywne włączenie się do działań niesienia pomocy innym.

Od kilku lat bierzemy udział w akcji Mikołajkowy Autobus Radia 5. Jeśli ktoś ma ochotę jeszcze coś dorzucić - zapraszamy!

Niepełnosprawni

 

Uczniowie trzeciej klasy przeczytali opowiadanie pt." Inni" oraz obejrzeli prezentacje o osobach z różnymi niepełnosprawnościami. Wszyscy doszli do wniosku, że każdy z nas jest w jakiś sposób inny, niepowtarzalny i każdy ma prawo być sobą. Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali rysunki z fundacji "TPSW - Różny jest ten świat - osoby z niepełnosprawnościami".
                                       Szanujmy odmienność innych osób!

W szkole już widać, że święta są blisko. Choinki ubrane, kalendarz adwentowy gotowy. Byliśmy grzeczni. Może i Mikołaj do nas zagości?

 

Parking

 

Problem z parkowaniem przy szkole niestety utrudniał życie wszystkim. Dzięki wspólnym wysiłkom dyrektora szkoły i Wójta Gminy Suwałki doczekamy się nowego parkingu!

Kapelusze...

 

Eleganckie, modne, niebywale piękne kapelusze Pani Wrony - bohaterki naszej lektury. Dzieci z klasy I potrafią projektować fantazyjne nakrycia głowy, które w razie konieczności mogą być domem dla ptasiej rodziny.

Andrzejki

 

Obecnie andrzejki to świetna zabawa i okazja do spotkań towarzyskich. Jednak w tym roku szkolnym nie mogliśmy bawić się wróżbami w klasie, ale postanowiliśmy przypomnieć kilka znanych andrzejkowych tradycji i zwyczajów w domowych warunkach. Uczniowie z klasy II zorganizowali andrzejkowy wieczór w domu i dzięki nim w przybliżyli słowiańskie tradycje. Pomimo zmian kulturowych i różnych obyczajów przejętych od innych narodów lanie wosku i wróżenie z kart, to wciąż najważniejsze zajęcie Polaków w andrzejki. Nie zabrakło również śmiesznych „wróżb” wymyślonych przez dzieci w XXI wieku. Świetna zabawa bez wychodzenia z domu była gwarantowana!


 

Pokaz mody

 

Uczniowie klas II wzięli udział w projektowaniu niezwykłego pokazu mody. Dzieci projektowały sylwetki chłopców i dziewczynek w jesiennych przebraniach ozdobionych liśćmi, szyszkami i kasztanami. Ich nakrycia głowy, przeciwdeszczowe kurtki i kalosze oraz kolory ubrań przypominały o trwającej jeszcze porze roku i jesiennej pogodzie.

            "Czary-mary, czary-mary niech się spełnią Andrzejkowe czary".
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb i czarów. Chcąc poznać uroki tego dnia, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu wesołe spotkanie przy wróżbach, konkursach, zabawach i szklanych kulach. Dzieci przygotowały się do tego świętowania, przynosząc fantazyjne nakrycia głów, w postaci czapek: magów, wróżek czy czarownic. Zadbaliśmy również o odświętny wygląd naszej sali i klimatyczny nastrój. Wywróżyliśmy sobie wszystkie możliwe miłe rzeczy: zdrowie, miłość, radość, przyjaźń, szczęście i mimo, że wiemy, iż wróżby są tylko dobrą zabawą, miło byłoby by się sprawdziły.

Plan miasta

 

Uczniowie klasy I wykonali plany miasta. Zaprojektowali kolorowe ulice, znaki drogowe, domy, kina, sklepy, szkoły i biblioteki. Nie zapomnieli o nadaniu nazw ulicom. Możemy podziwiać efekt ich pracy.

Gimnastyka

 

Maskotki i kije od mopów nadają się wyśmienicie do ćwiczeń w domu.


 

 

Dzisiaj uczniowie klasy V wraz z organizatorką akcji – Elżbietą Butkiewicz – spakowali prezent dla jednego z wielu Seniorów z Polski. W paczce znalazł się dotykowy telefon, o który prosił p. Stanisław – podopieczny DPS. Dorzuciliśmy od siebie: słodycze, kawę, herbatę, pościel, poduszkę i duuuużo serca i ciepłych słów.

Zajęcia rewalidacyjne i logopedyczne

 

Ćwiczenia percepcji wzrokowej, słuchowej, motoryki małej i dużej, poprawienie koncentracji i skupienia uwagi oraz logicznego myślenia to kilka przykładów na to, że zajęcia rewalidacyjne oprócz dobrej zabawy gwarantują również wszechstronny rozwój uczniów naszej szkoły. Dzięki nim możemy poprawić wiele obszarów pracy naszego mózgu.

Dziel się    uśmiechem

 

Zajęcia w ramach programu " Dziel się uśmiechem". Praca plastyczno-techniczna w wykonaniu uczniów klasy III na temat: Jak wyobrażasz sobie wizytę u stomatologa za 50 lat?

Zamek i zagroda ze zwierzętami - można zostać konstruktorem podczas nauki pisania literki z.

WF klasa 1

 

Ćwiczenia z nietypowymi przyborami. Tak ćwiczą prawdziwi sportowcy - można brać z nich przykład.

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z klasy I wykonały samodzielnie piękne flagi.

Raduje się serce,raduje się dusza...

 

zobacz zdjęcia >>>

zobacz film >>>

 

W tym wyjątkowym dla Nas - Polaków czasie, dzieci z oddziału przedszkolnego "odbyły niezwykłą podróż" po Polsce. Poznaliśmy jej położenie na mapie świata, sąsiadujące państwa, przyrodę, tradycje, regionalne stroje i potrawy. Przypomnieliśmy symbole narodowe naszego kraju, obejrzeliśmy bardzo ciekawe filmy o patriotyzmie i niepodległości, śpiewaliśmy piosenki "młodych patriotów" oraz wykonaliśmy flagi i kotyliony. Kulminacją naszych zajęć było uczczenie Dnia Niepodległości przepięknym polonezem i wspólnym odśpiewaniem hymnu RP.

 

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły...

Pasowanie na ucznia to jeden z najważniejszych dni w życiu uczniów klasy pierwszej.          6 listopada 2020 roku uczniowie  klasy I zaprezentowali piękny układ słowno- muzyczny, a potem złożyli uroczyste ślubowanie. Oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak. Niestety, ze względu na panującą sytuację w kraju, ślubowanie odbyło się tylko w obecności Pani Dyrektor Katarzyny Gałaszewskiej, która dokonała aktu pasowania na ucznia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, zdjęcia i słodką niespodziankę od rodziców. . Dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.


 

 

zobacz zdjęcia >>>

 

Straszny Dzień w Przedszkolu, zupełnie nie musiał oznaczać, że będzie on straszny. Wręcz przeciwnie, my bawiliśmy się doskonale. W otoczeniu uśmiechniętych nietoperzy i roześmianych dyń, wykonaliśmy piękne jesienne lampiony przy blasku których czytaliśmy niesamowite historie. W Klubie Kuchcika powstały pyszne parówkowe mumie, które nie tylko bawiły swoim wyglądem ale też smakowały wyśmienicie. Na koniec dnia przenieśliśmy w świat starożytnego Egiptu i przebraliśmy swoje koleżanki i kolegów w szalone Mumie, które jak widzicie nie miały nic wspólnego z upiornymi postaciami .

Dzisiaj w naszej szkole gościli aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa. Uczniowie klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego obejrzeli profilaktyczny spektakl teatralny pt.
„ O Misiu Niegrzecznisiu”.


 

Od września w klasie III realizowany jest program edukacyjno-profilaktyczny „Dziel się uśmiechem”. Jest to ogólnopolski program organizowany od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż i firmę Mars, we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem programu jest nauczenie dzieci, co powinny robić, aby ich zęby były zdrowe. W ramach tych działań prowadzone są zajęcia, których celem jest przekazanie wiedzy na temat zdrowia zębów i ich funkcji. Zapoznajemy się z higieną jamy ustnej, zasadami mycia zębów, zwracamy uwagę na potrzebę dbania o nie od najmłodszych lat. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat higieny jamy ustnej oraz zaprojektowali swój wymarzony kubek i szczoteczkę do zębów.


 

Dzień Edukacji Narodowej

zobacz zdjęcia >>>

 

14 października 2020 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Najpierw obejrzeliśmy część artystyczną, którą przygotowały klasy II i III wraz z wychowawczyniami. Na początek uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki nauczycielom i pracownikom szkoły .W drugiej części odbył się minikabaret szkolny oraz pokaz taneczny. Następnie uczniowie zaprezentowali portrety nauczycieli, które zostały namalowane przez młodzież naszej szkoły.
W części oficjalnej pani dyrektor złożyła wszystkim swoim pracownikom życzenia. Popłynęło również wiele ciepłych i miłych słów w kierunku naszych nauczycieli od przedstawicielki Rady Rodziców, która wyraziła wdzięczność za codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie uczniowie podziękowali piosenką wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyli drobne upominki. Dopisywał nam dobry humor. To był bardzo miły dzień!

 

zobacz zdjęcia >>>

 

13 października 2020 roku po raz XV odbyły się Gminne Biegi Przełajowe. W tym roku szczególnie zadbano o zachowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią. Biegi odbyły się w dwunastu kategoriach. Przez kilka lat na najwyższym podium stawała nasza szkoła, jednak w tym roku jednym punktem w klasyfikacji generalnej wyprzedziła nas Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi.

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Poddubówku
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Przebrodzie
V miejsce - Szkoła Podstawowa w Starym Folwarku

Chłopcy klasa VIII
I miejsce Wiktor Adamowicz – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Filip Maliszewski – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Michał Dziądziak – Szkoła Podstawowa w Poddubówku
Dziewczęta klasa VIII
I miejsce Anita Chałko – Szkoła Podstawowa w Poddubówku
II miejsce Anna Nieszczerzewska – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Karolina Gwiazdowska – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
Chłopcy klasa VII
I miejsce Łukasz Cipielewski – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Filip Michałowski – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
III miejsce Igor Radzaj – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
Dziewczęta klasa VII
I miejsce Zuzanna Toczko – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Anna Malinowska – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
III miejsce Aleksandra Trzcianowska – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
Chłopcy klasa VI
I miejsce Grzegorz Kozłowski – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Kacper Staszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi III miejsce Bartosz Chomczyk – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
Dziewczęta klasa VI
I miejsce Dominika Domysłowska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku
II miejsce Gabriela Rukść – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
III miejsce Magdalena Malinowska – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
Chłopcy klasa V
I miejsce Paweł Pampuch – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
II miejsce Piotr Zakrzewski – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku
III miejsce Miłosz Żabicki – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
Dziewczęta klasa V
I miejsce Wioletta Popławska – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
II miejsce Maja Sylwisty – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
III miejsce Julia Łowczyńska – Szkoła Podstawowa w Poddubówku
Chłopcy klasa IV
I miejsce Jan Butkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Kacper Truszkowski – Szkoła Podstawowa w Poddubówku
III miejsce Przemysław Malinowski – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
Dziewczęta klasa IV
I miejsce Natalia Kamińska – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
II miejsce Amelia Krzywicka – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Olga Orchowska – Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
Chłopcy klasa III
I miejsce Szymon Dadura – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
II miejsce Kacper Rybakiewicz – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Adrian Nerkowski – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
Dziewczęta klasa III
I miejsce Matylda Jędrzejewicz – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku
II miejsce Zuzanna Kisłowska – Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
III miejsce Alicja Remiszko – Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak

 

 

Kraj Kwitnącej Wiśni - Japonia

 

zobacz zdjęcia >>>

 

W dniu dzisiejszym, na zajęciach w Oddziale Przedszkolnym, wyruszyliśmy w daleką podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni - Japonii. Poznaliśmy jej położenie na mapie świata, najważniejsze miasta, wyspy, przyrodę oraz tradycyjne sporty walki. Wykonaliśmy flagi, elementy tradycyjnych strojów i wykaligrafowaliśmy swoje imiona. Nauczyliśmy się najważniejszych słów w języku japońskim oraz poznaliśmy charakterystyczny dla Japonii rytuał parzenia herbaty. Na zakończenie, zrobiliśmy sobie ryżową ucztę połączoną z nauką jedzenia pałeczkami. Za miesiąc ponownie pakujemy walizki i ruszamy zwiedzać kolejne kraje.

 

Dzisiaj do naszej szkoły przybyły materiały do zajęć rewalidacyjnych i logopedycznych. Czekaliśmy na nie z utęsknieniem, ponieważ doskonale wspomagają terapię dzieci. W większości są to gry i zabawy wspierające lewą półkulę mózgową, odpowiedzialną za rozwój mowy i logiczne myślenie. Od razu wzięliśmy się do działania.

Klub Kuchcika

zobacz zdjęcia >>>

W Oddziale Przedszkolnym, przyszedł dzisiaj czas na nowe wyzwania. Nasi młodzi kucharze wzięli się za przyrządzenie pizzy. Mąka fruwała wszędzie, ale efekty były doskonałe. Papryka, kiełbaska, cebulka i ser, każdy dobierał dodatki wg własnego pomysłu i smaku. Zapachy roznosiły się po całej szkole a chętnych do spróbowania naszej pizzy nie brakowało.

 

 

„Szlifujemy diamenty”

 

 

Od 2 września w naszej szkole ruszyły zajęcia w ramach projektu „Szlifujemy diamenty” – wyższe kompetencje kluczem do sukcesu na przyszłość wśród uczniów. Projekt będzie realizowany przez dwa lata przez Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia
w partnerstwie z Gminą Suwałki. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wśród wielu zajęć prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas I – III. Dzisiaj dzieci ćwiczyły z wykorzystaniem nowych mat-puzzli ORTOTO.


 

 

„ Od ziarenka do bochenka”

 

 

   W piątek na zajęciach uczniowie klasy trzeciej dowiedzieli się, jak powstaje chleb. Odbyła się wirtualna wycieczka do piekarni . Dzieci zobaczyły, jak wygląda piekarnia od środka.
Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku.
  Następnie uczniowie wyszukiwali w różnych źródłach przysłów i powiedzeń o chlebie oraz poznali dawne tradycje z nim związane. Dawniej wypiekano chleb w domach i przed krojeniem go robiono znak krzyża. Gdy kawałek chleba upadł na podłogę, podnoszono kromkę i całowano ją z szacunkiem.
  Ostatnim etapem zajęć była degustacja chleba z domowym dżemem. Smakował wszystkim tak bardzo, że dzieci prosiły o dokładki.

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystali uczniowie klas II szkoły podstawowej, którzy wykazali się wiedzą na temat potraw, jakie można wykonać z ziemniaków. Po krótkim zapoznaniu się z historią ziemniaka przygotowali pyszną  babkę ziemniaczaną, którą  potem degustowali. Dzieci wspólnie z nauczycielem robiły krochmal doświadczając jego zalety. Uczniowie własnoręcznie wykonali ziemniaczane stworki i pieczęcie z ziemniaków. Efekty prac uczniów można podziwiać na wystawie w klasie. Nie zabrakło konkursów i zabaw z ziemniakiem w roli głównej. Uczniowie klasy II wykazali się sprawnością w turlaniu  ziemniaka, rzutem do celu i przenoszeniu go na łyżce. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną.

 

 

Dzień pieczonego ziemniaka

 

Cudowna pogoda, wspaniałe miejsce i doskonałe nastroje, sprzyjały dzisiejszemu świętowaniu. Przedszkolaki dzięki gościnności Państwa Marty i Huberta Maślak, spędziły fantastyczny dzień, wśród zieleni, grzybów, szumiącego lasu i płonącego ogniska. Po szalonych konkurencjach i zabawach, przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Wszystko było przepyszne. A na zakończenie dnia, urządziliśmy sobie śmieszną sesję fotograficzną z nieziemsko przypieczonym ziemniakiem.


 

 

Akcja Płociczno - piątki dla klimatu

 

                                             Akcja Płociczno - piątki dla klimatu

W piątek 25 września Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem przygotował szereg działań mających na celu uświadomienie rówieśnikom, jak wielkie znaczenie ma dbanie o naszą planetę. Może brzmi to górnolotnie. Jednak to MY  zamieszkujemy  Ziemię i powinniśmy zrobić wszystko, rozpoczynając od naszych gospodarstw domowych, aby kolejne pokolenia żyły szczęśliwie pośród wielu gatunków flory i fauny.

O godzinie 9. 00 rozpoczęło się spotkanie z p. Beatą i Arkiem  Jaśkowskimi – społecznikami działającymi na rzecz poprawienia jakości klimatu. Podczas prezentacji i rozmowy przybliżyli nam problem związany ze zmianami klimatycznymi. Następnie udaliśmy się do Suwałk, aby manifestować i przybliżać problem mieszkańcom. Dzięki przygotowanym plakatom byliśmy widoczni na ulicy Chłodnej, na Placu Marii Konopnickiej i w Parku Konstytucji 3 Maja. Na koniec udaliśmy się do wójta Gminy Suwałki – Zbigniewa Mackiewicza, aby zachęcić go do działań korzystnych dla klimatu, wręczyliśmy jeden z plakatów z podpisami działaczy Samorządu Uczniowskiego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, Pani Dyrektor oraz Panu Wójtowi za otwarte serca. To początek cyklicznych działań, które możecie śledzić na stronie.

 https://www.facebook.com/Sz.P.im.LotnikowPolskichPlocicznoTartak/

 

 

 

Gołdap...

Wycieczka do Gołdapi i okolic to strzał w 10! Dobra zabawa, ciekawe miejsca i wspólne ognisko to czas spędzony niezwykle efektywnie. A widok z nowoczesnego punktu widokowego na mosty w Stańczykach - bezcenny!

                                          Spotkanie Samorządu Uczniowskiego
21 września 2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie SU. Reprezentanci klas przedstawili swoje pomysły na I semestr pracy z uczniami. Omówiliśmy główne założenia naszej działalności i już w piątek – 25 września 2020 r. przeprowadzimy pierwszą wspólną akcję – Strajk klimatyczny. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego będzie Elżbieta Butkiewicz.


 

Ależ to był dzień... Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. Świętowanie rozpoczęliśmy już od samego rana, w pięknie przystrojonych salach, odświętnych strojach i co najważniejsze we wspaniałych nastrojach. Były konkursy, zabawy, szalone tańce oraz jak na każdą imprezę przystało, pyszne, słodkie przyjęcie. To był bardzo udany dzień, który na pewno zapamiętamy na długo.

ZOBACZ VIDEO >>>

 

                  Wycieczka do Kopanicy na warsztaty kulinarno – artystyczne
16 września klasa IV i V wybrała się na wycieczkę do Kopanicy. Mieliśmy okazję nauczyć się lepienia pierogów i wypalaliśmy w drewnie dekoracyjne wzory. Dowiedzieliśmy się podczas prezentacji, jakie są smaki Suwalszczyzny. Wyprawa była udana!

"Suwalskie Smaki"

We wtorek, 15 września uczniowie klasy drugiej i trzeciej, uczestniczyli w warsztatach kulinarno-artystycznych "Suwalskie Smaki" w Kopanicy. Bardzo miło przywitały nas panie: Justyna, Miśka i Janka oraz pan Wojtek. Na początku obejrzeliśmy prezentację dotyczącą działalności Fundacji Teen Ranch, która była organizatorem warsztatów, jak również zapoznaliśmy się z regionalnymi potrawami Podlasia i Suwalszczyzny. Jeden zespół ubrany w fartuszki wziął się za robienie pierogów, a drugi zespół wypalał wzory na podkładkach z drewna. W czasie, kiedy gotowały się nasze pierogi, odwiedziliśmy pana Zdzisława , gdzie można było kupić pamiątki. Wreszcie nadszedł czas na degustację naszych dań. Były znakomite! Oprócz pierogów można było zjeść kanapkę ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz napić się pysznego kompotu. Na koniec czekała wszystkich zabawa na świeżym powietrzu. Była gra w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, bilard, piłkarzyki, skoki na trampolinie. Dziękujemy całej ekipie Teen Ranch za zaproszenie i fantastyczną zabawę, a naszej Radzie Rodziców za opłacenie autokaru.

"Suwalskie Smaki"

zobacz zdjęcia >>>

W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej, uczestniczyły w warsztatach kulinarno-rękodzielniczych "Suwalskie Smaki" w Tobołowie. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji dotyczącej działalności Fundacji Teen Ranch, która była organizatorem warsztatów, jak również zapoznaliśmy się z regionalnymi potrawami Podlasia i Suwalszczyzny. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Podzieleni na 2 zespoły wzięliśmy się do pracy. Okazało się, że jesteśmy mistrzami w wałkowaniu i lepieniu pierogów oraz wykonywania drewnianych podkładek. W czasie, kiedy gotowały się nasze pierogi, odwiedziliśmy po sąsiedzku, pracownię wypalania w drewnie, gdzie powstają prawdziwe dzieła sztuki. Wspaniałe otoczenie sprawiło, że nie mogliśmy się oprzeć zabawie na świeżym powietrzu. Były gry i zabawy, bilard, piłkarzyki, trampolina, park linowy i huśtawki. Później przyszedł czas na degustacje. Pierogi były przeeeepyszne.  Dziękujemy Teen Ranch za zaproszenie i fantastyczną zabawę, a naszej Radzie Rodziców za opłacenie autokaru.

ZOBACZ VIDEO >>>

 

Zajęcia rewalidacyjne i logopedyczne

 Rozpoczął się wrzesień i wszyscy ruszyliśmy ochoczo do pracy. Podczas zajęć indywidualnych z uczniami wykorzystujemy najnowsze technologie. Przykładem może być aplikacja Quiver, która ożywia bohaterów pokolorowanych na kartce i sprawia, że możemy się z nimi bawić. Swoje postacie ożywiali: Adaś, Natasza i Zosia.

Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Jak bezpiecznie spędzać czas w szkole, domu i podczas zabawy? Jak zachować się, gdy dzieci zostaną zaczepione przez nieznajomego? Na te wszystkie pytania odpowiadali dziś 8 września suwalscy policjanci podczas spotkania z najmłodszymi.

5 września 2020 roku pan konserwator Stanisław Klimaszewski obchodził 45-lecie pracy zawodowej. Kwiaty, serdeczne życzenia, gratulacje i wyrazy uznania złożyła panu Stasiowi pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska.


Nowy rok szkolny 2020/2021 uważamy za otwarty. 1 września w obecności uczniów, rodziców i nauczycieli, przed panem Wójtem Gminy Suwałki Zbigniewem Mackiewiczem ślubowanie złożył nauczyciel mianowany Damian Marek Sołtysiuk. Gratulujemy!


 

 

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL