Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

Spektakle profilaktyczne

 

5 kwietnia 2017 w naszej szkole mogliśmy wziąć udział w trzech spektaklach profilaktycznych. Najmłodsi obejrzeli spektakl „Awantura o żabę”. To urocza opowieść o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji i szacunku do innych. To też wyraźna przestroga przed tym, aby unikać lenistwa, próżności, samolubstwa, agresji i kłótliwości. Klasy IV – VI wzięły udział w spektaklu „Kto, jak nie ja”, czyli przewodniku po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem. Gimnazjaliści obejrzeli „Zamknięty rozdział”, czyli spektakl realizujący najważniejsze zagadnienia związane z programem profilaktyki.

W dniach 31 marca – 1 kwietnia wzięliśmy udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności. Zebranymi produktami podzielimy się z potrzebującymi. Na pewno też  większość produktów wykorzystamy do nauki sztuki kuchennej.

 

31 marca gościliśmy u siebie młodzież z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek. Wykorzystując tutoring rówieśniczy jako formę pracy z uczniami, starsi koledzy podzielili się doświadczeniem i wiedzą na temat swojej szkoły.

Z III miejscem wracamy z rozegranego 30 marca w Zespole Szkół w Kaletniku Turnieju Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych o Puchar Kierownika Świetlicy Gminnej w Szypliszkach. Gratulujemy chłopcom i trenerowi !
Końcowa klasyfikacja:
1. Kaletnik
2. Słobódka
3. Płociczno-Tartak
4-7. Becejły, Bakałarzewo, Jeleniewo, Jasionowo

30 marca odbyło się kolejne już w tym roku zebranie z rodzicami. Pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska przedstawiła rodzicom, jak od września będzie wyglądała szkoła po reformie, i jakie czekają nas jeszcze wyzwania w tym roku szkolnym. Pani Joanna Stabińska zaapelowała do rodziców o kontrolę gier komputerowych u dzieci i poinformowała gdzie można znaleźć ewentualną pomoc. Rozrywkę rodzicom zaserwowali uczestnicy kółek teatralnych, którzy zaprezentowali rodzicom dwa spektakle: „Dlaczego wyginęli królewicze” i „Dziady”.
 

Życiowe dylematy

 

28 marca gimnazjaliści wzięli udział w trzeciej już edycji spotkań organizowanych przez Komendę Miejska Policji w Suwałkach pod hasłem „Życiowe dylematy”. Była pogadanka o tolerancji, asertywności, traktowaniu kobiet i dokonywaniu mądrych wyborów. Dodatkowym elementem spotkania była projekcja filmu o Marii Curie-Skłodowskiej i możliwość rozmowy z oszczepniczką Marią Andrejczyk, gwiazdą igrzysk w RIO.

Wielkanocna Zbiórka Żywności pod hasłem „TAK POMAGAM”

 

W dniach 24-25.03.2017r., członkowie Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w Ogólnopolskiej Wielkanocnej Zbiórce Żywności pod hasłem „TAK POMAGAM” organizowanej przez Caritas Polska. Zbiórka żywności miała miejsce w suwalskich sklepach wielkopowierzchniowych. Zebrana żywność przekazana została dla rodzin najbardziej potrzebujących z naszej parafii.

„Szkolny Konkurs Wielkopostny”

 

Dnia 24 marca odbył się „Szkolny Konkurs Wielkopostny”. 21 uczniów wykazało się dużą wiedzą na temat historii, tradycji i zwyczajów Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych. Najlepsi otrzymali nagrody, których głównym sponsorem była firma RESO Europa Service Sp. z.o.o. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w kościele, podczas szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych. W konkursie trzy pierwsze miejsca zajęli: kategoria gimnazjum – Julia Gałaszewska kl. II Gim, Maja Gąsiorowska kl. II Gim i Łukasz Bielawski kl. III Gim (egzekwo), Ilona Skorupska kl. II Gim; kategoria szkoła podstawowa – Julia Romanowska kl. VI SP, Ilona Skorupska kl. VI SP oraz Małgorzata Carewicz kl. VI SP.

Konkurs Wiedzy

o Prawie

 

24 marca troje uczniów przystąpiło do pierwszego etapu Ogólnopolskiej Akademii - Konkursu Wiedzy o Prawie. Jego celem jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Lidia Nieszczerzewska i Oliwia Budzejko. Warto dodać, że w roku ubiegłym obie dziewczyny zdobyły w Białymstoku wyróżnienia. Trzymamy kciuki za nie i w tym roku.
 

 

24 marca prace plastyczne i literackie zatytułowane „Marnowanie żywności to...”. zawieźliśmy do Banku Żywności Suwałki – Białystok. Nasza młodzież wzięła udział w konkursie w ramach realizacji programu „Żółty Talerz”. Teraz cierpliwie czekamy na wyniki.

Za pan brat z programowaniem

 

Niesamowita wiadomość dotarła do nas z Warszawy. Grupa „Rosomaki” czyli Julia Gałaszewska, Magdalena Skorupska i Marzena Szulc awansowały do ścisłej dziesiątki najlepszych w ogólnopolskim konkursie Scratch Mecz. Scratch Mecz to konkurs programowania dla dziewczyn w wieku od 12 do 16 lat. Nasze gimnazjalistki pod opieką Damiana Sołtysiuka i Katarzyny Gałaszewskiej wystartowały w konkursie w ramach innowacji „Za pan brat z programowaniem”.

https://www.youtube.com/watch?v=pSFG6dulPm4

 

Uwaga rodzice,

W dniach 27 – 29 marca w naszej szkole odbędą się rekolekcje wielkopostne. Od 7:50 do 11:20 lekcje odbywają się według planu. Od 11:40 w Kościele w Gawrych Rudzie będzie możliwość spowiedzi i przygotowanie do liturgii. O godzinie 12:00 młodzież uczestniczy we mszy św. W tych dniach zajęcia świetlicowe odbędą się według planu.

 

Już po raz drugi w tym roku szkolnym klasa II szkoły podstawowej bierze udział w lekcjach pływania. Nieodpłatne lekcje są możliwe dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach projektu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" Pierwsze zajęcia odbyły się w Aquaparku w Suwałkach w poniedziałek 20 marca. Dzieci wróciły z zajęć zmęczone, ale bardzo zadowolone.

Wiosna, zdrowie, uśmiech...

24 marca 2017 r. odbył się w szkole dzień pod hasłem „Zdrowo i wesoło”. Młodzież wzięła udział w warsztatach z dietetykiem, na których uczniowie dowiedzieli się jak pozbyć się złych nawyków żywieniowych. Następnie uczniowie przygotowali zdrowy  posiłek – śniadanie. Różnorodność dań zachwyciła wszystkich. Dużą dawką humoru na koniec dnia okazał się występ młodzieży z kółek teatralnych.

22 marca 2017 roku uczniowie klas I,II i III Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak w ramach innowacji Doradztwo zawodowe odwiedzili Akademicki Zespół Szkół przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. profesora Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Podczas zajęć warsztatowych gimnazjaliści mogli poznać takie zawody jak: higienistka stomatologiczna, technik masażysta, technik farmaceuta. Okazało się, że niewiele wiemy o tej placówce. Uczniowie chętnie wcielali się w rolę pacjentów ( to na nich demonstrowano zabiegi kosmetyczne, różne techniki wykonywania masażu), z wielką uwagą obserwowali słuchaczy szkoły przy pracy.  Niezwykle atrakcyjne były również zajęcia z języka migowego, podczas których poznaliśmy (oczywiście tylko minimalnie ) tajniki porozumiewania się z osobami niesłyszącymi. 

Rozgrywki dwójek siatkarskich w turnieju Kinder+ Sport za nami. 19 marca z szóstym i dwunastym miejscem wróciły z Moniek dziewczęta. Zmęczone ale zadowolone, bo dla większości to pierwszy taki turniej wojewódzki.

18 marca w odbył się pierwszy z dwóch turniejów trójek siatkarskich w turnieju Kinder+ Sport. Z szóstym i dziesiątym miejscem wróciły z Sejn nasze uczennice. Czekamy na kolejny turniej i jak najlepsze wyniki.
 

Turniej Anglojęzyczny

 

17 marca odbył się w III LO Turniej Anglojęzyczny dla Gimnazjalistów "Gym Jim". Nasi uczniowie już po raz trzeci wzięli w nim udział. W konkursie rozwiązywali różnorodne zadania w języku angielskim sprawdzające ich wiedzę z wielu dziedzin nauki np. geografii, historii, czy kultury krajów anglojęzycznych.

Na Przyrodzie w klasie VI odbyła się lekcja dotycząca owoców występujących w różnych strefach krajobrazowych. Zebraliśmy pokaźny kosz owoców pochodzących z różnych zakątków świata. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat przyniesionych roślin, odbył się także quiz polegający na dopasowaniu nazw i opisów do odpowiednich owoców, jednak z największą radością uczniowie przystąpili do degustacji egzotycznych smakołyków.

Pierwsza pomoc....

 

Na Przyrodzie w klasie IV odbyła się lekcja dotycząca reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wszyscy uczniowie mieli okazję przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na manekinie, dowiedzieć się jak postępować w sytuacji zagrożenia. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem apteczki oraz przećwiczyliśmy podstawowe sposoby tamowania krwawień.

Debiut dwójek chłopców w eliminacjach wojewódzkich Kinder+ Sport za nami. 17 marca po raz pierwszy w naszej szkole to chłopcy próbowali swoich sił w piłce siatkowej. Ostatecznie po pierwszym turnieju Michał Wiśniewski i Tomasz Auron zajęli piąte miejsce, a Krystian Popławski i Filip Maliszewski ósme miejsce. Debiut chłopców uważamy za jak
najbardziej udany.

 

Kangur....

 

16 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym konkursie „Kangur Matematyczny”. 13 zdolnych matematyków ze szkoły podstawowej i gimnazjum przez 75 minut głowiło się nad rozwiązaniem wielu trudnych zadań. Na oficjalne wyniki konkursu musimy poczekać do maja.

15 marca młodzież wzięła udział w wiosennej akcji sprzątania grobów znajdujących się w Płocicznie-Osiedlu. Przywracanie porządku na mogiłach walczących o niepodległość kraju to dla nas obowiązek obywatelski. Wyposażeni w rękawiczki, grabie i worki uczniowie rozpoczęli akcję przywracania pamięci o bohaterach walki za wolność. Sprzątanie grobów to tylko czynność dodatkowa, gdyż tak naprawdę chodzi o kultywowanie lokalnej historii i oddanie pamięci osób, które tę historię tworzyły.

15 marca na hali sportowej w naszej szkole odbywały się rozgrywki dwójek i czwórek siatkarskich. Uczennice z Płociczna i Suwałk niezwykle walecznie rywalizowały o miejsca na podium. W dwójkach siatkarskich nie mieliśmy sobie równych.
I miejsce – Karolina Gwiazdowska, Sandra Grabowska
II miejsce – Maja Baraniewicz, Aleksandra Wiśniewska
III miejsce – Aleksandra Miller, Anna Nieszczerzewska

Ostatni mecz czwórek okazał się meczem na szczycie pomiędzy Szkoła Podstawową nr 6 na drużyną dziewcząt z klasy szóstej. W tie breaku lepsze okazały się nasze uczennice i to one zdobyły złote medale.
I miejsce – Julia Romanowska, Małgorzata Carewicz, Paulina Wawerska, Ilona Skorupska, Kinga Martynko

 

„Z szóstką na 6”

 

Najlepsi matematycy szkoły podstawowej 10 marca mogli sprawdzić swoje wiadomości w konkursie „Z szóstką na 6”. Niecierpliwie czekamy na wyniki!

10 marca uczniowie klasy czwartej dzielnie piekli ciastka. Mogli wypróbować nowe kuchenne gadżety które zakupiła na potrzeby lekcji gotowania Rada Rodziców: fartuszki, foremki, maty do wałkowania i wiele innych.

9 marca w Wieliczkach odbyła się kolejna Gimnazjada dziewcząt w piłce siatkowej. Nasz młody zespół niestety przegrał swoje dwa mecze, ale ugrał seta Gimnazjum w Wieliczkach. Większość zawodniczek jest dopiero na początku swojej siatkarskiej drogi, więc słabsze wyniki na pewno zaowocują w przyszłości.

Wybór szkoły

 

Kolejne spotkanie z cyklu spotkań promujących szkoły ponadgimnazjalne odbyło się 9 marca. Przedstawiciel Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zachęcali gimnazjalistów do wyboru ich szkoły.
 

8 marca nie mogło zabraknąć w naszej szkole świętowania Dnia Kobiet. Męska część kadry pedagogicznej przygotowała wszystkim paniom niespodziankę – przepyszny tort. Chłopcy zadbali o to, by na twarzy wszystkich pań od tych najmłodszych do najstarszych zagościł uśmiech. Były czekoladki, kwiaty i słodycze. Szkoda, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku.

8 marca niespodziankę wszystkim zaserwowała pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska. Wszyscy uczniowie otrzymali ciastka belVita z kremem o smaku czekoladowo-orzechowym. I jak tu nie sądzić, że nasza szkoła jest najlepsza?

Nasza szkoła zmienia się z dnia na dzień. 7 marca Rada Rodziców zakupiła 9 dużych miękkich i kolorowych siedzisk. Stare ławki w końcu poszły do lamusa. Dziękujemy Rodzice!

Doskonalenie zawodowe

 

6 marca odbyło się pierwsze z wielu spotkań promujących szkoły ponadgimnazjalne. Pani dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach wraz ze swoimi uczniami zachęcała gimnazjalistów do wyboru ich szkoły.

 

5 marca w Mońkach rozegrany został pierwszy z dwóch turniejów Kinder+ Sport czwórek dziewcząt. Nasze dziewczęta spisały się bardzo dobrze i ostatecznie zajęły szóste miejsce.

W piątek 3 marca gościliśmy u siebie Magdalene Gałaszewską naszą absolwentkę, a aktualnie studentkę trzeciego roku Akademii Wychowania Fizycznego, która wykonywała Europejski test sprawności fizycznej EUROFIT w celu wykorzystania go do swojej pracy dyplomowej.

Upieczenie ciastek maślanych tnie sprawia już naszym uczniom żadnych problemów. W piątek 3 marca klasa piąta upiekła ich całe mnóstwo. Z chęcią też podzieliła się nimi z innymi uczniami.

Klasa pierwsza gimnazjum postanowiła sprawdzić swoich sił w kuchni. 2 marca udowodnili, że przygotowanie i upieczenie czekoladowych mufinek to nic trudnego. Wyszły pyszne!

Turniej Wiedzy o Zawodach

 

28 lutego 2017 Klasa III Gimnazjum Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie- Tartak w ramach doradztwa zawodowego brała udział w IX edycji Turnieju Wiedzy o Zawodach, celem którego jest popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki zawodoznawczej, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy o zawodach, niezbędnej do podjęcia decyzji o wyborze szkoły, rozwijanie zainteresowań młodzieży w tym zakresie oraz kształtowanie postaw i myślenia przedsiębiorczego.

 zobacz relację i zdjęcia

Po raz kolejny Wójt Gminy Suwałki docenił uczniów i pracowników naszej szkoły. Troje uczniów i dwoje nauczycieli odebrało dziś 28 lutego przyznane nagrody za osiągnięcia i działalność sportową w roku 2016. Uroczyste wręczenie nagród poprzedziło obrady XXVIII Sesji Rady Gminy.

Nagrodzeni to:

Konrad Wasilewski, uczeń klasy VI
Kinga Martynko, uczennica klasy VI
Justyna Masalska, uczennica klasy III gimnazjum
Marek Klimaszewski, nauczyciel wychowania fizycznego
Katarzyna Gałaszewska, dyrektor

Dnia 27 lutego w naszej szkole gościł ukraiński cyrk "Szok". Podczas godzinnego występu artyści zaprezentowali naszym uczniom żonglerkę, akrobacje, wesołego klowna, oraz ekwilibrystykę. Dużą atrakcją była tresura zwierząt. Dzieci bawiły się świetnie, oglądając tresowanego gołąbka, magiczne sztuczki oraz popisy akrobatyczne na małym rowerku i z obręczami. Niektórzy uczniowie mogli wypróbować swoje możliwości w poszczególnych dyscyplinach, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Pokaz artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Wizytę cyrku sponsorowała uczniom Rada Rodziców. Dziękujemy RODZICE!

Już drugi raz wzięliśmy udział w audycji ,,Szkoła na antenie”. Marzena Szulc, Emilia Kowalewska, Julia Gałaszewska oraz pani Joanna Stabińska opowiadały o organizacji Pikniku Rodzinnego organizowanego zawsze w czerwcu.

   POSŁUCHAJ AUDYCJI

 

REMONT

Remont korytarza szkolnego dobiegł końca. Dzięki zdobytym dodatkowym funduszom w ramach projektu  „Fabryka inicjatyw FORTE” nasz szary korytarz stał się atrakcją dla uczniów. Kolorowe ściany i dwie wygospodarowane powierzchnie na farbę tablicową umilają uczniom przerwy. Oko cieszą nowe drzwi i zielone firanki. Młodzież może odpocząć na nowych pufach, których już niedługo będzie więcej. Dodatkowo nowe, eleganckie i podświetlane tablice informacyjne dopełniają całości. Zakupiony sprzęt muzyczny jest wykorzystywany prze uczniów podczas przerw do puszczania ulubionej muzyki.

„Nasza szkoła jest najlepsza na świecie” tak stwierdzili najmłodsi, gdy 21 lutego pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska częstowała ich ciastkami belVita stworzonymi specjalnie na śniadanie, które są bogate w zboża, zawierają pełne ziarno i dostarczają ważne dla organizmu witaminy i składniki mineralne. Ta akcja możliwa była dzięki współpracy z Bankiem Żywności Suwałki, który przekazuje naszym uczniom różne produkty.

Każdego dnia w szkole uczymy się różnych rzeczy. Nasza wszechstronna kadra wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów. 24 lutego na lekcji techniki szóstoklasiści kolejny raz postanowili wypróbować swoich sił w kuchni. Rogaliki z jabłkami i czarnymi jagodami wyszły przepyszne!

W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku. W tłusty czwartek nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. 23 lutego Rada Rodziców zakupiła wszystkim przepyszne pączki. Uczniów i pracowników słodkościami częstowała przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Carewicz. Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku.

W dniach 20 - 24 lutego w każdej klasie odbyła się pogadanka na temat „Woda źródłem życia”. Dodatkowo gimnazjaliści otrzymali wodę przekazaną prze Bank Żywności w Suwałkach.

Wodę powinniśmy pić gdyż:

Woda buduje ciało - jest podstawowym składnikiem ciała – u dzieci w wieku szkolnym stanowi ok. 70% masy ciała.
Jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania – to woda umożliwia formowanie kęsów w jamie ustnej (ślina), przesuwanie treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym, trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Oczyszcza organizm – woda usuwa z organizmu produkty przemiany materii, a także związki toksyczne nagromadzone w narządach (np. w mięśniach, podczas intensywnego wysiłku fizycznego).
Zwalcza zmęczenie i dodaje energii.
Pomaga zachować zdrowy wygląd skóry.
Podnosi koncentrację i przyśpiesza metabolizm.
Niweluje skurcze i usuwa toksyny.

 

20 lutego dotarła do nas miła wiadomość. Projekt napisany przez panią dyrektor Katarzynę Gałaszewską sprawił, że biblioteka szkolna wzbogaci się o nowe pozycje na łączna kwotę 5000 zł! A stało się to za sprawą Narodowego Projektu Rozwoju Czylelnictwa, którego celem jest wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy poprzez bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek szkolnych o nowości wydawnicze.

 

Zabawa w cukierników staje się u nas coraz bardziej popularna. 18 lutego uczniowie klasy szóstej ochoczo i z pełnym zaangażowaniem ugniatały ciasto, by następnie je rozwałkować i foremkami nadać mu odpowiedni kształt. W szkole pachniało niesamowicie. Szóstoklasiści swoimi wypiekami poczęstowali nie tylko uczniów ale i pracowników. Trzeba przyznać, ze kruche ciasteczka udały im się!

W czwartek 16 lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowo-walentynkowa. Oprócz dobrej muzyki odbyły się też różne konkursy. Młodzież bawiła się doskonale.

16 lutego na śniadanie dostaliśmy od Banku Żywności w Suwałkach MILKA Choco Twist. Niewielkie, delikatne biszkoptowe ciasteczka z kawałkami czekolady wprowadziły uczniów i pracowników szkoły w doskonały nastrój.

Alicja w Krainie

Czarów

  W czwartek 16 lutego uczniowie klasy II z wychowawczynią i mamami udali się do SOK-u w Suwałkach na spektakl muzyczno-taneczny pt.”Alicja w Krainie Czarów”. „Alicja w Krainie Czarów” to barwna baśń o dzielnej dziewczynce, która znalazła w sobie odwagę, aby przeciwstawić się złu i przywrócić światu radość. Przedstawienie zachwyciło nas multimedialną scenografią, fantastycznymi kostiumami i rekwizytami oraz wyjątkową muzyką i choreografią. Każdy widz, który udał się śladem Białego Królika i Alicji odkrył czarowną magię opowieści. Dziękujemy rodzicom za organizację wyjazdu na tak fantastyczny spektakl.

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował „Pocztę Walentynkową". Każdy mógł napisać kilka miłych słów bliskiej osobie. Dodatkowo gimnazjaliści kręcili watę cukrowa, która osłodziła wszystkim ten miły dzień. Najmłodsi zaś bawili się wspólnie podczas gier i zabaw walentynkowych. Cały dzień przebiegł w miłej atmosferze, którą dodatkowo wzmocniły dedykacje muzyczne puszczane na przerwie przez radiowęzeł.

Doradztwo zawodowe

13 lutego 2017 r. uczniowie gimnazjum w ramach innowacji „Doradztwo zawodowe z elementami tutoringu rówieśniczego” odwiedzili suwalską Fabryką Mebli Forte. W trakcie spotkania uczniowie mogli zobaczyć, jak przebiega proces wytwarzania mebli. Dowiedzieli się również, że pracownikami zakładu są osoby o różnych specjalizacjach. Gimnazjaliści mieli możliwość zwiedzenia firmy, poznania rzeczywistych warunków pracy, warunków panujących na halach produkcyjnych oraz poznania wszystkich etapów produkcji.

Klocki

Klocków nigdy na świetlicy za dużo. Wśród najmłodszych najbardziej popularne są klocki wafle, z których da się budować przeróżne konstrukcje. I o takie właśnie klocki wzbogaciła się świetlica. Budowanie przestrzennych, abstrakcyjnych konstrukcji, będzie teraz jeszcze atrakcyjniejsze.

W naszej szkole gotują nawet najmłodsi. 10 lutego czwartoklasiści poszli w ślady swoich kolegów i zapragnęli ugotować spaghetti. Sos do spaghetti i makaron – przekazane przez Bank Żywności – kolejny już raz królowały w naszej kuchni. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że spaghetti staje się firmowym daniem naszej szkoły.

Śniadanie

Jak ważne jest zjedzenie śniadania swoich kolegów przekonywali gimnazjaliści. 7 lutego przygotowali płatki śniadaniowe na mleku i częstowali nimi uczniów. 8 paczek płatków śniadaniowych, przekazanych szkole przez Bank Żywności, ledwo starczyło dla wszystkich chętnych.

Pamiętajcie: Śniadanie nie tylko dodaje energii, ale także poprawia nastrój. Wykazano, że osoby, które jedzą poranny posiłek są mniej podatne na depresję, milsze dla otoczenia, odporniejsze na stres, a ich układ immunologiczny działa efektywniej, co oznacza, że rzadziej chorują.

Jak prawidłowo skomponować śniadanie? Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby w skład śniadania wchodziły produkty, które podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają energii na wiele godzin. Mogą to być musli, niesłodzone płatki śniadaniowe, pieczywo razowe, jogurt, kefir, maślanka, mleko, ser twarogowy, niewielka ilość sera żółtego, chuda wędlina, jajka czy ryba. Do tego należy zjeść warzywa, owoce lub wypić szklankę, najlepiej świeżo wyciśniętego soku.

Za pan brat z programowaniem

W ramach innowacji nasza szkoła bierze udział w pilotażu programowania. 10 lutego na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej https://programowanie.men.gov.pl/podlaskie/ zamieszczono 11 wybranych prezentacji z pilotażu w województwie podlaskim – w tym naszą! Zapraszamy do zapoznania się.

 

Bank Żywności

Kolejny już raz Bank Żywności przekazał nam słodycze. 6 lutego, pierwszy dzień po feriach okazał się w naszej szkole bardzo słodki. Czekolady Milka rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 

Zmiana planu zajęć od 6 lutego 2017

 

 

W naszej szkole klasa 3 gimnazjum zorganizowała zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt ze Schroniska ,, Cyganowo" w Sejnach. Uczniowie tej klasy przeznaczyli część pieniędzy zarobionych na kiermaszu świątecznym na zakup obroży i smyczy dla psów.
Dnia 21 stycznia delegacja klasy 3: Oliwia Budzejko, Anita Pacewicz, Zuzanna Wasilewska i Weronika Jurewicz pod opieką jednego z rodziców zawiozła zebrane rzeczy do schroniska. W każdą sobotę odbywają się tam spacery z psami, dlatego też i nasze uczennice chętnie w nich uczestniczyły, ku wielkiej radości psów. Za okazaną pomoc klasa 3 gimnazjum otrzymała podziękowanie i drobne upominki. Dziękujemy za okazane serce wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. PSIAKI NADAL CZEKAJĄ NA WASZĄ POMOC!!! Wolontariusze i pracownicy schroniska będą Wam bardzo wdzięczni!

 

Program ferii

zimowych

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w zajęciach organizowanych podczas tegorocznych ferii zimowych. Proponujemy dobrą i bezpieczną zabawę oraz ciekawe zajęcia rozwijające i ruchowe.

Data

Rodzaj zajęć

Prowadzący

23 styczeń 2017 rok

 

Turniej dwójek siatkarskich

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

24 styczeń 2017 rok

 

Gramy w indiaca

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

25 styczeń 2017 rok

 

Zajęcia terenowe na nartach

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

26 styczeń 2017 rok

 

Piłka siatkowa na wesoło

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

27 styczeń 2017 rok

 

Zajęcia terenowe na nartach

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

30 styczeń 2017 rok

 

Chemia na wesoło

10:00 – 14:00

 

Emila Szmigielska

31 styczeń 2017 rok

 

Z szydełkiem za pan brat

10:00 – 14:00

 

Anna Zachariasz

1 luty 2017 rok

 

Futsal

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

2 luty 2017 rok

 

Karaoke

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

3 luty 2017 rok

 

Granie na Wielkim Ekranie

10:00 – 14:00

 

Marek Klimaszewski

Zabawa Karnawałowa

Dnia 20 stycznia 2017 r. uczniowie klas I- III uczestniczyły w  zabawie  karnawałowej. Dzieci bawiły się  doskonale wspólnie z animatorami Studia AKADA  w Suwałkach. Na sali tańczyły koty, królewny, czarownice, superbohaterowie, policjanci, misie , węże, Czerwony Kapturek, piękna hawajka, piłkarze, bokser i wiele innych postaci. Podczas konkursów uczestnicy balu mogli wykazać się zwinnością i zręcznością.
Wszyscy wspaniale się bawili i dopisywał  humor.

Święto Babci i Dziadka

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla wnucząt, ale przed wszystkim dla babć i dziadków. 19 stycznia o 16.00 odbyło się uroczyste spotkanie z tej okazji. Uczniowie klas I-III zaprezentowali swój program artystyczny. Dzieci z koła teatralnego przygotowały scenkę pt. „Jak to z babcią i dziadkiem było”, którą przedstawiły  swoim babciom i dziadkom. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia.

Wielką radość sprawiły babciom i dziadkom drobne i własnoręcznie wykonane upominki wręczone przez wnuków. Wspólny, słodki poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których można było podzielić  się wrażeniami. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się.

 Jak zwierzęta przygotowują się do zimy

 Jak zwierzęta przygotowują się do zimy
4 stycznia odbyło się spotkanie z Przedstawicielem Nadleśnictwa Suwałk Panią Dorotą Skórkiewicz, która opowiedziała dzieciom z klas I-III o swojej pracy, o zwierzętach mieszkających w lesie i jak zwierzęta przygotowują się do zimy i w jaki sposób można im pomóc ją przetrwać. Zachęcała do budowania karmników i dokarmiana ptaków. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

 

Nasi sportowcy

Nasi sportowcy śmiało mogą powiedzieć, że ten rok zaczął się od sukcesów. Nowe, a do tego firmowe dresy w uznaniu zasług młodzieży i trenera zakupiła pani dyrektor. Teraz będziemy wyglądać jak profesjonaliści – powiedziała jedna z  zawodniczek. Jedno jest pewne, zarówno dziewczęta jak i chłopcy na wyjeździe będą drużyną, która zostanie rozpoznana jako Płociczno.

Remont

Remont korytarza szkolnego trwa. Prężna ekipa z „FORTE” SA pomaga przy malowaniu ścian. Sufit lśni bielą, ściany powoli nabierają koloru, nawet widać już zalążek ściany, która stanie się tablicą. Na pewno po feriach młodzież będzie miała już nowoczesny, kolory korytarz.

technika...

Program techniki jest niezwykle bogaty. 10 stycznia w drugiej gimnazjum uczniowie omawiali potrawy z różnych stron świata. Włoskie spaghetti jest jedną z potraw, które młodzież umie ugotować. Dzięki produktom otrzymanym przez Bank Żywności w Suwałkach gotowanie jest nie tylko proste, ale i uczy współpracy w grupie. Ponad kilogram mięsa, dwie paczki makaronu, dwa sosy do spaghetti, mnóstwo cierpliwości i odrobina humoru i danie gotowe!

Wf

Niebanalne lekcje wychowania fizycznego to u nas nie nowina. Jak tylko spadł pierwszy śnieg młodzież ruszyła na narty. Najpierw początki jak zwykle na boisku, a potem śmiało bieg do lasu. Bliskość Wigierskiego Parku Narodowego daje nam ogromne możliwości zarówno latem jak i zimą i wiemy jak z tego korzystać.

Do 19 stycznia w naszej szkole odbywa się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla czworonogów. Celem zbiórki są między innymi karma, miski, smycze. Nasze pudełko powoli się zapełnia. Zapraszamy wszystkich miłośników psów do udziału w akcji.

Remont

Remont korytarza szkolnego trwa. Finansowany jest przez Fabrykę Inicjatyw „FORTE” SA. Zakupiono już sprzęt grający z radiem i odtwarzaczem USB oraz nowoczesne siedziska. Po feriach zimowych młodzież powinna odpoczywać w nowoczesnych warunkach.

Za pan brat z programowaniem

> Robot - Kobra

Zajęcia z innowacji „Za pan brat z programowaniem” stają się coraz ciekawsze. Ponad miesiąc zajęła uczniom praca nad złożeniem robota - kobry. Dziś 3 stycznia 2017 roku była inauguracja jego użytkowania. Kobra porusza się jak prawdziwy wąż, wydaje dźwięki a nawet straszy swoimi kłami!

Śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie powinniśmy o nim zapominać, gdyż daje siłę, energię na cały poranek i południe. Wiadome jest, że osoby, które jedzą śniadanie przed pracą, szkołą mają więcej chęci do działania, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować. 3 stycznia gimnazjaliści przygotowali śniadanie z produktów otrzymanych przez Bank Żywności w Suwałkach. Ciepłe kakao i kanapki z nutellą i owocami stały się hitem dzisiejszego dnia.

 

Konkursy przedmiotowe

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe zakończyły się w grudniu 2016 roku. Miło nam poinformować, że uczeń III klasy Gimnazjum Łukasz Bielawski zakwalifikował się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki i Geografii. Gratulujemy i trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki w etapie rejonowym.

 

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL