Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

    >   Aktualności
    >   Historia
    >   Foto Galeria
    >   Archiwum
    >   Uczniowie
    >   Pracownicy
    >   Linki
    >   Rada Rodziców
    >   Świetlica Środowiskowa
    >   UKS Sprint
    >   Kontakt
    >   Video
    >   Przedszkole
    >   Strona główna

 

 

 

 >  Doładowania kart 2019/20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Projekt „Nauka pływania”

Uczniowie klasy drugiej w październiku i listopadzie uczestniczyli w zajęciach na basenie  w ramach projektu „Nauka pływania”.

Wszystkim dzieciom uczestniczącym w zajęciach życzymy aby nadal czerpały dużo radości z  pływania ! Dziękujemy panu Tomaszowi Ż. – instruktorowi, za prowadzenie  grupy naszych małych pływaków.

                                              Logopedia bez nudy
Inspirujące pomoce dydaktyczne, dobry pomysł oraz zainteresowanie i zaangażowanie dzieci są receptą na to, aby zajęcia logopedyczne nie były nudne. Wspólna zabawa gwarantuje sukces w rozwoju mowy uczniów i nabywaniu kompetencji językowych.

W piątek 29.11.2019 r. klasa VII i klasa V Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak uczestniczyły w spotkaniu z pracownikami Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Suwałkach. W trakcie warsztatów poruszano temat odpowiedzialności z reagowanie na dostrzeżoną przemoc. Uczestnicy rozmawiali również o milczeniu, które krzywdzi innych.

 

Debata...

 

 

Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w debacie, dotyczącej przemocy rówieśniczej. Z uczestnikami w miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej spotkał się Gerard Bah, policjant, inicjator wielu kampanii społecznych, świetny mówca i motywator.

Nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do   Suwalskiej Kampanii „BIAŁEJ WSTĄŻKI”, która  przebiegać będzie pod hasłem  „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”. Kampania włącza się w międzynarodową Kampanię „Białej Wstążki”, największą na świecie, mająca na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest tu symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy.

W ramach X Kampanii Białej Wstążki uczniowie klasy VI i V uczestniczyli w spotkaniu dotyczącej przemocy i przede wszystkim reagowaniu na zauważoną przemoc. W trakcie warsztatów scharakteryzowano rodzaje przemocy, wymieniono cechy charakterystyczne każdego z rodzaju przemocy i omówiono objawy zewnętrzne. Warto zauważyć, że uczniowie do omawianego problemu podeszli wyjątkowo odpowiedzialnie. Spotkanie prowadzili funkcjonariusze służby więziennej   Aresztu Śledczego w Suwałkach.

                                              Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.
W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

 

LIGA SZACHOWA

Jedząc na co dzień wiele produktów, nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile mieści się w nich cukru i innych szkodliwych substancji – konserwantów, barwników i dziwnych wypełniaczy. Uczniowie klasy IV próbowali zmierzyć się z tym trudnym, słodkim tematem. Badaliśmy, ile cukru mieści się w napojach, które dzieci i młodzież codziennie spożywają. Wyniki są zatrważające – prawie wszystkie napoje posiadają w swoim składzie cukier lub inne słodziki. Jedynie woda nie zawiera w ogóle tej słodkiej trucizny, zatem apelujemy – spożywajmy wodę! Ona pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i pracę mózgu.

18 listopada Komisja Konkursowa Nadleśnictwa Suwałki wybrała i nagrodziła najlepsze prace w konkursie fotograficznym „Nadleśnictwo Suwałki w obiektywie”. Miło nam poinformować, że wyróżnienia otrzymali:

Magda Auron – za zdjęcie pt. „W ukryciu

Krzysztof Jurewicz – za zdjęcie pt. „Poranna ważka

Tomasz Szopa – za zdjęcie pt. „Ranek na jeziorem Staw

 

 

 

NASK

 

 

zobacz zdjęcia

 

15 listopada odwiedził nas dr hab. inż. Jacek Leśkow dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Tego dnia odbyła się inauguracja zajęć „Tutoring w profilaktyce cyberpezpieczeństwa”. Projekt napisany przez Katarzynę Gałaszewską zakłada rozwiązywanie zadań z cyberbezpieczeństwa w sieci z wykorzystaniem kodów QR. W zajęciach, oprócz dr hab. inż. Jacka Leśkowa, wziął też udział Zbigniew Mackiewicz Wójt Gminy Suwałki. Zajęcia odbyły się dzięki wsparciu z Funduszu Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych. Warto dodać, że szkoła, jako jedna z pięciu w kraju, zdobyła dofinansowanie w konkursie "CYBERBEZPIECZEŃSTWO, Edycja I — Społeczne i edukacyjne aspekty cyberbezpieczeństwa". Innowacyjność zajęć polega na tym, że zajęcia prowadzą sami uczniowie, wcześniej przeszkoleni przez nauczycieli. Całość uczy, jak korzystając z internetu, unikać niebezpieczeństw - oszustów, naciągaczy i innych osób, które chcą kogokolwiek skrzywdzić.

 

zobacz zdjęcia

 

Dnia 15.11.2019 w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich rozegrano turniej mini piłki siatkowej dziewcząt roczników 2007,2008,2009 i młodszych . Ogólnie w turnieju uczestniczyło 20 zespołów z terenu powiatu Suwalskiego i miasta Suwałki . W całej rywalizacji najlepsze okazały się młode zawodniczki Szkoły Podstawowej w Płocicznie –Tartak wygrywając większość pojedynków z rywalkami z Suwałk i okolic . Na zakończenie zawodów, wręczenia wszystkim uczestnikom, pamiątkowych medali i nagród dokonała dyrektor Katarzyna Gałaszewska .
Klasyfikacja
Rocznik 2009 i młodsze
I miejsce SP Płociczno – Tartak I ( Julia Gwiazdowska, Gaja Klimaszewska )
II miejsce SP 5 Suwałki I
III miejsce SP 5 Suwałki II
Rocznik 2008
I miejsce SP Płociczno – Tartak (Emilia Gutkowska, Amelia Gwiazdowska, Oliwia Osewska )
II miejsce SP 5 Suwałki II
III miejsce SP 5 Suwałki I
Rocznik 2007
I miejsce SP Płociczno- Tartak II (Magda Auron, Sandra Grabowska )
II miejsce SP 6 Suwałki I
III miejsce SP Płociczno – Tartak I (Aleksandra Wierzbicka, Dominika Roszkowska)

13 listopada odbyły się Mistrzostwa Zrzeszenia LZS Powiatu Suwalskiego szkół podstawowych w piłkę nożną chłopców klas VII-VIII. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa z Rutki Tartak. W grupie pokonaliśmy Filipów, Jeleniewo i Pawłówkę. Dużym sukcesem był awans do finałowej trójki. Po porażce z Wiżajnami i pokonaniu Raczek zajęliśmy drugie miejsce w powiecie. To wielki sukces !
Skład drużyny ; Filip Maliszewski , Bartosz Lipnicki ( najlepszy strzelec turnieju ),
Jakub Jaśiński , Piotr Jakubowski (najlepszy zawodnik drużyny ) ,Krystian Popławski
Bartosz Józefowicz , Szymon Turowicz, opiekun Marek Klimaszewski .

 

sz_h_0001
sz_h_0002
sz_h_0003
sz_h_0004
sz_h_0005
sz_h_0006
sz_h_0007
sz_h_0008

8 listopada dokładnie o godz. 11.11. przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”. Jako jedna z ponad 20 tys. szkół i placówek oświatowych w kraju i zagranicą, odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”. Akcja „Szkoła do hymnu” jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej. Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej Edukacji oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

 

                                            WITAMINY NA TALERZU
8 listopada klasa IV obchodziła niezwykle smaczny Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w związku z tym na naszych talerzach pojawiły się jesienne owoce i warzywa. Dzieci doskonale wiedziały, że jesteśmy tym, co jemy. Zatem apelujemy, aby uczniowie naszej szkoły zadbali o zdrowe posiłki i pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia.


 

 

Święto Niepodległości

 

 

zobacz zdjęcia

 

7 listopada 2019 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości Suwalszczyzny zastępca Wójta Gminy Suwałki Krzysztof Andrzej Gwaj wraz z przewodniczącym Rady Gminy Suwałki Markiem Jerominem, Ilona Rżany Kierownik Referatu ds. Polityki Społeczno - Gospodarczej w Gminie Suwałki, Hanna Suchocka z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Tadeusz Chołko radny powiatu suwalskiego oraz ogromna rzesza rodziców i przyjacoiół szkoły wzięli udział w patriotycznej wieczornicy pt. „Dziś ziemia wasza jest wolną". Widowisko przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak.  W inscenizacji wzięła udział rekordowa liczba dzieci i młodzieży. Były tańce ludowe, gwara suwalska oraz historyczne postacie kreowane przez uczniów: Marszałek Józef Piłsudski, Maria Konopnicka i Ludwik Michał Pac. Występy tak licznej grupy młodzieży w sposób szczególny przybliżyły polskie drogi do Niepodległości. Młodzież poprzez ukazanie postaci bohaterów narodowych i ważnych wydarzeń z naszej historii udowodniła, że niepodległa Ojczyzna jest wielkim darem, za który powinniśmy dziękować poprzednim pokoleniom i o który powinniśmy nieustannie dbać. Na koniec wszyscy obecni odśpiewali hymn państwowy. 

 

Dnia 05.11.2019 roku odbyły się Mistrzostwa Zrzeszenia LZS Powiatu Suwalskiego szkół podstawowych w piłkę nożną chłopców klas IV-VI. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa z Filipowa, która ostatecznie zwyciężyła w rywalizacji. Nasi młodzi piłkarze zaprezentowali się bardzo dobrze. Dali z siebie wszystko i po bardzo dobrej grze w ostatecznym rozrachunku zajęli IV miejsce w powiecie.
Skład drużyny : Wiktor Śmigielski (V) ,Bartosz Jagłowski (V), Szymon Turowicz (VI), Olaf Madejski (VI), Michał Dźwilewski (VI), Franciszek Podziewski (VI), opiekun Marek Klimaszewski .


 

 

Szlifujemy diamenty...

 

 

Od 4 listopada w naszej szkole  ruszyły zajęcia w ramach projektu „Szlifujemy diamenty” – wyższe kompetencje kluczem do sukcesu na przyszłość wśród uczniów. Projekt będzie realizowany przez dwa lata przez Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia w partnerstwie z Gminą Suwałki. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wśród wielu zajęć prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas  I – III.

Uczniowie Klasy V i VIII zainaugurowali rywalizację w XX halowych zawodach Lekkoatletycznych szkół podstawowych o puchar prezydenta Suwałk. To swoisty powrót do rywalizacji szkół w LA po 10 latach. Start można uznać za udany. Życzmy młodym lekkoatletom dalszych sukcesów i radości z każdego startu.

 

Szlifujemy diamenty...

 

 

Od 4 listopada w naszej szkole ruszyły zajęcia w ramach projektu „Szlifujemy diamenty – wyższe kompetencje kluczem do sukcesu na przyszłość wśród uczniów Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartak oraz Szkole Podstawowej w Nowej Wsi w gminie Suwałki”. Projekt będzie realizowany przez dwa lata przez Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia w partnerstwie z Gminą Suwałki. Dofinansowanie wynosi 402 468,45 zł, co pozwoli na organizacje nowatorskich zajęć dla uczniów i zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego oraz utworzenie w szkole pracowni multimedialno - językowej z 24 stanowiskami roboczymi.

Współpraca z wydawnictwami skutkuje kolejnymi darmowymi grami na zajęcia edukacyjne. Dziękujemy!

Uczniowie z klasy I, II, III wraz z opiekunami dn. 5 listopada 2019r. uczestniczyli w niekonwencjonalnej lekcji wychowania fizycznego w Movement Arena przy ulicy Szkolnej w Suwałkach. Dzieci ćwiczyły na trampolinach, w strefie parkouru z torem miękkich przeszkód. Skakały też na ogromną poduszkę powietrzną oraz zmagały się z dużymi gąbkami w basenie. Dziękujemy panom instruktorom za lekcje pełne miłych przeżyć!

Podczas zajęć rewalidacyjnych i logopedycznych dzieci korzystają z podświetlanej tablicy, która posiada możliwość zmiany kolorów i natężenia intensywności światła. Daje to ogromne możliwości uczniom, które nie potrafią skoncentrować się na wykonywanym zadaniu lub nie posiadają wspólnego pola uwagi. Uczymy się bawiąc.

 

zobacz zdjęcia

 

30 października. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez grupę Rekonstrukto. Żywa lekcja historii przedstawiła  działania Polaków w czasie  II wojny światowej. Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę. Omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy. Pokaz odbył się dzięki Radzie Rodziców, którzy zasponsorowali wizytę grupy w szkole.

 

Zapasy na zimę...

 

 

„W spiżarni na półce zapasów bez liku. Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku…”
Dziś był pierwszy przymrozek i uczniowie klasy II postanowili popróbować swoich zapasów na zimę, które zgromadzili w naszym kąciku. Kto nie lubi pysznego, słodkiego dżemu… Dziś rozkoszowaliśmy się smakami lata. Dżem truskawkowy i porzeczkowy to bardzo szybki sposób na zamknięcie smaku lata w słoiczku. Buźki wymazane, ale brzuszki pełne. Kanapki z dżemem były wyśmienite. Mniam, mniam.

 

Twórcze myślenie

 

 

                              Trening twórczego myślenia. Zainspiruj się!
W atmosferze zabawy, życzliwego humoru i współpracy uczniowie klasy II wykonali sylwetę jesiennego drzewa. Na pracę składało się kilka etapów. Najpierw każdy uczeń odrysował swoje dłonie na kolorowej kartce papieru, następnie zostały wycięte dłonie – liście i przyklejone do wcześniej narysowanego przez dzieci pnia drzewa. Efekt końcowy jest zadziwiający! Sami zobaczcie

 

Dźwięki szkoły...

 

 

                                         Konkurs „Dźwięki mojej szkoły”
Siedmioro uczniów z klasy II wzięło udział w konkursie, którego tematem były „ Dźwięki mojej szkoły”. Praca składała się z dwóch części. W części pierwszej trzeba było napisać tekst na nie więcej niż 100 słów opisujący zadany temat. W części drugiej należało wykonać rysunek ilustrujący zadany temat. Zosia, Ala, Gabrysia, Mikołaj, Szymon, Błażej i Dawid spisali się na medal i przygotowali ciekawe utwory oraz prace plastyczne. Dziękujemy rodzicom za pomoc i trzymamy kciuki za ich pociechy. Szóstego grudnia poznamy wyniki. Powodzenia!

zobacz zdjęcia

Dziś, 29 października w ramach projektu "Piłkarskie talenty wśród uczniów szkół podstawowych na terenie Gminy Suwałki - promocja sportu z AP Wigry Suwałki" odbył się Turniej piłkarski. Uczestniczyły w nim cztery szkoły.

Klasyfikacja turnieju wygląda następująco:
I miejsce Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie Tartak
III miejsce Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi
IV miejsce Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Wiktor Szmigielski, a najlepszym bramkarzem Olaf Madejski z naszej szkoły!

25 października o godzinie 18.00 w naszej szkole wystąpił Teatr Naumiony. Grał on tylko 10 spektakli w Polsce w tym trzy na Suwalszczyźnie i jedyny taki w Gminie Suwałki. Spektakl "Szac" opowiadał historię czterech dojrzałych kobiet i jednego mężczyzny. Namiętność, miłość i nienawiść, oraz koleje życia opowiedziane gwarą śląską. Warto było obejrzeć !

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem wraz z Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak zapraszają 25 października o godzinie 18:00 na spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Naumionego w sztuce pt.: „Szac”. Wstęp wolny.

Spektakl jest realizowany w ramach programu TEATR POLSKA, którego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty teatralne!

Zapraszamy młodzież oraz dorosłych na warsztaty teatralne do, które odbędą się 25 października (piątek) w naszej szkole. Warsztaty przybliżą arkana sztuki teatralnej oraz pozwolą odkryć w sobie nowe talenty.

Start warsztatów godzina 15:00.

Warsztaty są bezpłatne!

Serdecznie zapraszamy.

 

 

zobacz zdjęcia

 

Dzięki współpracy z Klubem Sportowym „SPRINT” działającym przy naszej szkole, młodzież ma okazję uczestniczyć w zajęciach sportowych; z piłki siatkowej i piłki nożnej. W ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB” zasoby sprzętowe powiększają się o nowoczesny sprzęt do ćwiczeń. Nasza młodzież na co dzień wykorzystuje ten sprzęt na zajęciach wychowania fizycznego. Lekcje z siatkami do piłki nożnej były ciekawym urozmaiceniem. Takie ćwiczenia rozwijają siłę, równowagę, elastyczność stawów oraz kondycję.

22 października w Przebrodzie odbyły się IV Gminne zawody w lekkiej atletyce o puchar Wójta Gminy Suwałki. Nasi uczniowie w klasyfikacji ogólnej zajęli czwarte miejsce. Indywidualnie medale zdobyli:

·       I miejsce w pchnięciu kulą Klaudia Grabowska,

·       II miejsce w rzucie piłką lekarską Klaudia Grabowska,

·       III miejsce w rzucie piłką lekarską Piotr Jakubowski,

·       III miejsce w rzucie piłką lekarską Natalia Kumiszczak,

·       III miejsce w pchnięciu kulą Karolina Gwiazdowska,

·       III miejsce w pchnięciu kulą Jakub Jasiński.

 

Ludziki z kasztanów i żołędzi

Za oknami piękna złota jesień. Czas spacerów po parkach i lasach. Kasztany już zaczynają spadać nam na głowy. To najlepszy czas, na stworzenie ludzików i figurek z kasztanów, żołędzi, szyszek z dodatkiem jarzębiny i kolorowych liści. Dziś uczniowie klasy II przynieśli mnóstwo darów lasu i wyczarowali piękne, bajkowe stworki. Powstały jeże, barwne ptaki, leśne ludki i wróżki   oraz przeróżne zwierzaki-cudaki. Kreatywność dzieci  nie ma granic! A oto nasza galeria.

 

14 BIEGI PRZEŁAJOWE

zobacz zdjęcia

 

16 października po raz kolejny byliśmy organizatorami XIV Gminnych Biegów Przełajowych organizowanych w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. W rywalizacji wzięły udział szkoły z terenu Gminy Suwałki reprezentowane przez max  36 zawodników (18 dziewczynek, 18 chłopców z każdej szkoły). W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy I miejsce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za walkę o każdy punkt.

Najlepsze wyniki indywidualnie uzyskali:

Klasa III – Amelia Krzywicka III miejsce

Klasa IV – Wioleta Popławska I miejsce, Kinga Dźwilewska III miejsce, Tomasz Józefowicz III miejsce

Klasa V – Julia Gwiazdowska II miejsce, Wiktor Szmigielski III miejsce

Klasa VI – Aleksandra Wierzbicka II miejsce

Klasa VII – Anna Nieszczerzewska II miejsce, Filip Maliszewski II miejsce

Klasa VIII – Piotr Jakubowski I miejsce, Natalia Kumiszczak II miejsce

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Nauczyciela w szkole

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 14 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części artystycznej  uczniowie z klasy II i III śpiewem, wierszem i pokazem mody wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Potem głos zabrała Pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska, która dumnie oświadczyła, że wszyscy pracownicy otrzymali nagrody  za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Na zakończenie uczniowie rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki, a przedstawiciel Rady Rodziców zaprosili pracowników na wspólną kawę i tort.

 

zobacz zdjęcia

 

11.10.2019 r. uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak  spędzili „na sportowo” w  Movement Arena Suwałki. Uczestnicy zajęć mogli pod okiem instruktorów, oczywiście po rozgrzewce,    sprawdzić się swoje umiejętności w parku trampolin i na  parkourze. Okazało się, że nie wszystko jest takie łatwe -  jak się na początku wydaje.  Był to pierwszy wyjazd, ale uczestnicy stwierdzili, że na pewno wrócą. 

 

Warzywne ludziki

 

 

Zajęcia w naszej szkole są bardzo urozmaicone. Dzisiaj dzieci z klasy drugiej robiły pod czujnym okiem nauczyciela warzywne ludziki. Musiały wykazać się nie lada precyzją i wyobraźnią, aby najpierw pokroić warzywa na większe i mniejsze kawałki, a następnie stworzyć z nich ciekawe stworki. Było przy tym mnóstwo zabawy i radości. A efekt – sami zobaczcie!

 

SZKOLNE PRZYGODY SŁODZIAKÓW

 

 

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców.
Pierwsza edycja „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” w roku szkolnym 2018/2019 była ogromnym sukcesem – akcja objęła wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, które otrzymały bezpłatne zestawy książek oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych. Wzorem poprzedniego roku, mamy przyjemność ogłosić, że będziemy brać udział w  II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania. Wyrusz do świata wyobraźni razem z Gangiem Słodziaków!

08. 10.2019 r. uczniowie klasy III, IV i V uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach na temat ”Jak podnieść poczucie własnej wartości?”. Podczas zajęć uczniowie   rozwijali  umiejętności psychospołeczne pomocne w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, ułatwiających kontakt z innymi ludźmi i samym sobą

Uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez policjantów z Wydziału do Spraw Wykroczeń Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Podczas spotkania funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

 

Żółty talerz

 

 

Po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do programu "Żółty talerz" . Dzięki pozyskanym środkom finansowym nasi sportowcy do końca roku szkolnego otrzymują za darmo jeden posiłek. "Żółty talerz" został uruchomiony przez Kulczyk Fundation jako sojusz z najbardziej skutecznymi polskimi organizacjami pomocowymi. W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Fundation opracowali cele strategiczne: więcej dzieci jedzących w stołówce, lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie, mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci, łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu. Program poza wymienionymi celami, kładzie nacisk na mówienie o żywieniu wszystkich dzieci, nie "dożywianiu", dziecko zje dobrze wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało, dziecko może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie.

 

 

#OSEWyzwania

 

7 października w Białymstoku odbyła się konferencja regionalna w ramach Forum #OSERegio z udziałem nauczycieli i dyrektorów szkół. W wydarzeniu wziął udział także Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz ministrowie Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski i Adam Andruszkiewicz, a także przedstawiciele NASK. W ramach #OSERegio rozstrzygnięto konkurs #OSEWyzwania. Mamy się czym chwalić, gdyż 2 mobilne pracownie komputerowe trafią do naszej szkoły! Pierwszą wygraliśmy nowatorskim ujęciem pracy pod hasłem „Smart szkoła”, a drugą wygrał pan Damian Sołtysiuk – rozwiązując poprawnie i w bardzo krótkim czasie niezwykle trudny test wiedzy o OSE i cyberbezpieczeństwie.

II TURNIEJ SZACHOWY

Miło nam poinformować, że pani Katarzyna Gałaszewska, jako jedna z 201 dyrektorów,  otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie „Profesjonalni przywódcy w oświacie na terenie województwa podlaskiego” realizowanego  przez Towarzystwo Amicus we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

 W dniu 28.09.2019r. rozpoczęła się XXVI Suwalska Liga Szachowa . Naszym szachistom życzymy powodzenia.

zobacz zdjęcia

Każdy zadaje sobie pytanie czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek 27 września, jak co roku, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata". Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich uczniów posprzątaliśmy naszą Małą Ojczyznę i nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy wszystkim za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

zobacz zdjęcia

25.09.2019 roku na naszej hali odbyły się Igrzyska Maluchów. Młodzież z 4 gminnych szkół podstawowych z klas I-III: Płociczna-Tartak, Starego Folwarku, Przebrodu i Poddubówka i ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie wzięła udział we współzawodnictwie sportowym. Każda z drużyn składała się z 10 uczniów i rywalizowała w 5 konkurencjach: rzut do kosza na czas, rzut piłką lekarską, slalom z przeszkodami, rzut do celu i wyścigi rzędów. Najlepsi okazali się uczniowie z naszej szkoły przed gośćmi z Litwy.

zobacz zdjęcia

 

W dniach 24-25 września gościliśmy u siebie uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie. Dla większości była to pierwsza wizyta w Polsce. Pierwszą atrakcją, którą przygotowaliśmy rodakom był pobyt w Cinema Lumiere na filmie „Angry Birds”, a tuż po nim zjeżdżalnia w centrum handlowym Plaza. Po obiedzie w „Browarze Suwalskim” młodzież udała się do nowo otwartej Movement Areny na lekcję z trenerami na trampolinach i parkour. Po takich atrakcjach wszyscy jeszcze znaleźli siłę na integrację w miejscu noclegowym „Zatoka Uklei” w Gawrych Rudzie. Drugiego dnia pobytu starsi mieli zapewniony turniej gier planszowych, a maluchy wzięły udział w Międzynarodowych Zawodach Maluchów. Na koniec goście odpoczywali aktywnie w suwalskim Aquaparku. Głośne „Dziękujemy” jakie usłyszała pani dyrektor na koniec było niezwykle wzruszające.

Pamiętacie jak pracowaliśmy nad pracą konkursową "OSEWyzwanie"? 20 września 2019 roku  Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski. Nagrodą w Konkursie OSEWyzwanie była mobilna pracownia multimedialna. Komisja Konkursowa przyznała 764 nagrody, w tym tylko 21 w podlaskim! Miło nam poinformować, że zostaliśmy laureatami, a nowa pracownia multimedialna trafi do nas już niedługo!

 

zobacz zdjęcia

 

19 września wybraliśmy się na wycieczkę „Szlakiem kultur”. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Branickich w Białymstoku. Zabytkowy pałac w Białymstoku jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i jest nazywany także „Polskim Wersalem”. Kolejnym przystankiem na naszej drodze był Park Miniatur Zabytków Podlasia zlokalizowany w Hajnówce, nieopodal serca Puszczy Białowieskiej. Tam podziwialiśmy kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne i pałace, wykonane w skali 1:25. Nie obyło się bez zdjęcia przy miniaturze Pałacu Branickich. Widzieliśmy też Sobór Świętej Trójcy – prawosławną cerkiew parafialną w Hajnówce. I nareszcie doczekaliśmy się wizyty w rezerwacie pokazowym żubrów. Cóż to za okazy! Wszystkich zaintrygowała wizyta w Kruszynianach połączona ze zwiedzaniem meczetu i cmentarza tatarskiego po prawdziwy obiad tatarski w Jurcie Tatarskiej. Już w drodze powrotnej widzieliśmy Śluzę Przewięź – szóstą śluzę na Kanale Augustowskim. Wycieczkę uznajemy za jak zwykle udaną, a tatarski zwyczaj dzielenia się słodyczami chcielibyśmy mieć i u siebie.

Właśnie dotarły do nas wyniki konkursu w sprawie dofinansowania projektów z Funduszu Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych w ramach konkursu "CYBERBEZPIECZEŃSTWO, Edycja I — Społeczne i edukacyjne aspekty cyberbezpieczeństwa". Zgodnie  z decyzją Dyrektora NASK PIB dr. hab. inż. Jacka Leśkowa pięciu projektom zostało przyznane dofinansowanie. Wśród wygranych projektów znalazł się projekt napisany przez Katarzynę Gałaszewską „Tutoring w profilaktyce bezpieczeństwa”. Już niedługo w szkołach na terenie Gminy Suwałki odbędą się zajęcia dla młodzieży i zainteresowanych dorosłych z wykorzystanie kodów QR.

Jesteśmy niezwykle dumni, że Katarzyna Gałaszewska i Marek Klimaszewski zostali uhonorowani przez Polski Związek Piłki Siatkowej kolejnym medalem za zasługi dla rozwoju siatkówki w Polsce. Wręczenia dokonał prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej Dariusz Jaworowski.

 

 

Bezpieczeństwo...

 

W piątek 13 września suwalscy policjanci, w ramach działań ,,Bezpieczna droga do szkoły i domu”, spotkali się z uczniami klas I – V. Rozmawiali z nimi o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze. Policjanci poprowadzili zajęcia edukacyjne, adresowane do najmłodszych uczniów. Przeprowadzone spotkanie edukacyjne dotyczyło bezpiecznych zachowań na drodze, znajomości sygnalizacji świetlnej, znajomości podstawowych znaków drogowych. Zdobytą wiedzę dzieci utrwalały w ćwiczeniach praktycznych pod wnikliwym okiem policjanta.

 

Nasi nauczyciele szkolą się w najlepszych ośrodkach, a wszystko po to by zapewnić uczniom nowoczesne podejście do nauczania. Miło nam poinformować, że Joanna Stabińska i Katarzyna Gałaszewska zdobyły certyfikowany kurs Tutora! Tutoring to innowacyjna metoda rozwijania kreatywności i samodzielnego myślenia poprzez indywidualną pracę nauczyciela – tutora z uczniem. Tutoring opiera się na relacji tutora z podopiecznym. Jest to podejście spersonalizowane i całościowe, uwzględniające to, że każdy jest inny i że nasze życie i rozwój odbywają się jednocześnie w wielu sferach. Dużą wagę przykłada się tu do rozwijania umiejętności wypowiedzi pisemnej, zwłaszcza w formie eseju. To wszystko ma prowadzić do wykształcenia u podopiecznego umiejętności i nawyku samodzielnego uczenia się i skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami i problemami, które będzie napotykał w przyszłości.

Już po raz drugi bierzemy udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne przygody gangu słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania. Pasję do czytania trzeba zaszczepiać u dzieci od najmłodszych lat. Ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju dziecka, gdyż pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia i ćwiczy pamięć i koncentrację.

Zapraszamy wszystkich rodziców na zebranie, które odbędzie się 12 września 2019 roku o godzinie 16:30.
                                       Tematyka zebrania:
1. Zapoznanie rodziców z dokumentacją regulującą pracę szkoły:
· Statutem Szkoły,
· WZO i PZO,
· Szkolnym Programem Profilaktyczno - Wychowawczym
· zestawem programów nauczania,
· wymaganiami edukacyjnymi z poszczególnych przedmiotów,
2. Zapoznanie z wynikami egzaminów zewnętrznych.
3. Przypomnienie zapisów rozporządzenia dotyczącego nauki religii i etyki oraz uczestnictwa w tych zajęciach.
4. Zapoznanie z zapisami rozporządzenia dotyczącymi uczestnictwa w zajęciach „Wychowanie do życia w rodzinie”
5. Zapoznanie z ofertą zajęć pozalekcyjnych proponowanych uczniom przez szkołę.
6. Zapoznanie z zasadami działania świetlicy szkolnej.
7. Zapoznanie z zasadami wydawania mLegitymacji.
8. Zebranie informacji na temat oczekiwań i potrzeb w stosunku do wychowawców klasy, szkoły.
9. Propozycje rodziców i wychowawcy dotyczące tematyki spotkań pedagogizujących na cały rok szkolny.
10. Przedstawienie głównych zadań pedagoga szkolnego w bieżącym roku szkolnym.
11. Sprawy różne związane z pracą dydaktyczno- wychowawczą.
11. Wybór Rady Rodziców.

zobacz zdjęcia >>>

zobacz radio5 >>>

6 września 2019 roku na boisku naszej szkoły odbył się festyn dla uczniów i ich rodziców. Dofinansowana ze środków unijnych impreza w ramach projektu „Poprawa atrakcyjności turystycznej Powiatu Suwalskiego poprzez wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-historycznego i zasobów społeczno-gospodarczych nadwigierskiej krainy siei” promowała nową, ekologiczną, antysmogową ścieżkę pieszo-rowerową, powstałą niedawno w Gawrych Rudzie. Były gry i zabawy dla dzieci oraz degustacja ryb. Sandacz na gorąco i sałatka ze stynki były przepyszne!

To dopiero początek nowego roku, a my nie zwalniamy tempa. Pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska wraz z panem Michałem Ratomskim i uczniami pracują nad nowatorskim obrazem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. A wszystko po to, by wygrać najnowocześniejszą mobilną pracownię multimedialną, składającą się m.in. aż z 16 laptopów. Pracę plastyczną pt. „Smart Szkoła” już niedługo będziemy mogli podziwiać na naszej stronie. Trzymajmy kciuki za powodzenie w tym projekcie, bo wyniki już pod koniec września!

 

 

 

Wakacje były niezwykle pracowite w naszej szkole. Pani dyrektor podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji i dzięki systemowi mDokumenty od 2 września, jako jedna z niewielu szkół, wydajemy mLegitymacje. Dzięki mLegitymacji uczniowie mogą zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie telefonu. Uczeń pokazując mLegitymację, potwierdza, że jest uczniem Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak i korzysta z ulg i zwolnień. Kolejny raz udowadniamy, że stajemy się SMART SZKOŁĄ – szkołą przyszłości! W piątek 6 września piersi uczniowie zainstalowali aplikację mDokument i już na swoich smartfonach mają mLegitymację!
Aby otrzymać mLegitymację wystarczy zgłosić się do sekretariatu szkoły z aktualnym zdjęciem i telefonem komórkowym.

 

zobacz zdjęcia >>>

 

W poniedziałek, 2 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020. O godz. 9:00 na hali sportowej zebrali się uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego. Później głos zabrała dyrektor szkoły mgr Katarzyna Gałaszewska, która powitała wszystkich serdecznie i podziękowała za uświetnienie uroczystości swoją obecnością pani kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administarcyjnego Irenie Walendzewicz, Liliannie Zielińskiej prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddziału w Suwałkach, Tadeuszowi Chołko, radnym Gminy Suwałki i księdzu Waldemarowi Chachajowi. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców i nauczycieli, i z okazji nowego roku szkolnego życzyła uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły samych sukcesów, wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez panią Irenę Walendzewicz nagrody jubileuszowej z okazji 25-lecia pracy Katarzynie Gałaszewskiej.

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL