Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

  AKTUALNOŚCI

 

JASEŁKA 2016

KOLĘDY Z JASEŁEK

21 grudnia w szkole została odegrana inscenizacja o Bożym Narodzeniu zwana popularnie Jasełkami. Licznie zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, przedstawicieli różnych zawodów oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Montaż słowno-muzyczny był dla nas wszystkich lekcją zadumy i refleksji. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Cieszy nasz bardzo, że gościliśmy u siebie w tak doniosłym dniu: Zbigniewa Mackiewicza Sekretarza Gminy Suwałki, Marka Jeromina Przewodniczącego Rady Gminy Suwałki, Radnych Gminy Suwałki, Proboszcza parafii pod wezwaniem Św Maksymiliana Marii Kolbe w Gawrych Rudzie księdza kanonika Waldemara Chachaja oraz młodzież, rodziców i całą społeczność szkolną.

 

Kiermasz świąteczny

Trzeci raz w historii naszej szkoły odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. 21 grudnia hala sportowa stała się prawdziwym kiermaszem świątecznym. Można było kupić najróżniejsze smakołyki i ozdoby wykonane przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Mnóstwo kolorowych przedmiotów cieszyło oko kupujących, a pomysłowość twórców zachwycała. Można było kupić ciasta, sianko z opłatkiem, świąteczne stroiki, piękne bombki i kartki, marynowane borowiki, suszone owoce i mnóstwo innych rzeczy. Ze sprzedaży smakołyków i ozdób Rada Rodziców zebrała ponad 5100 złotych, z czego połowę na swoje potrzeby otrzymały poszczególne klasy.

 

Świąteczne wypieki

Święta tuż, tuż a u nas pachnie w całej szkole. Dziś 20 grudnia w ramach zajęć z techniki gimnazjaliści piekli pierniki. Pięknie ozdobione będą jak znalazł na jutrzejszy kiermasz.

Program "Żółty Talerz" sprawił, że nasza młodzież otrzymała od Banku Żywności w Suwałkach Przysnacki. Od 12 grudnia uczniowie otrzymywali na zajęciach pozalekcyjnych paczkę pyszności orzechowych. Wszystkim bardzo podoba się, że Bank Żywności objął naszą młodzież swoja pomocą

 

Czekolada....

Dzięki programowi "Żółty Talerz" i aktywnej współpracy z Bankiem Żywności w Suwałkach otrzymaliśmy czekolady Milka. Już w piątek 16 grudnia pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska podzieliła czekoladami naszych najmłodszych. Ileż było radości!

Biała wstążka

16 grudnia 2016 roku w każdej klasie  wybraliśmy najlepszego kolegę i najlepsza koleżankę. Zwycięscy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Okazało się , że warto być uprzejmy wobec kolegów. Akcja odbyła się w ramach VII Kampanii Białej Wstążki.

Jasełka

w przedszkolu

 

Rogaliki....

 

I znów produkty podarowane przez Bank Żywności w Suwałkach znalazły zastosowanie w naszej kuchni. 13 grudnia w ramach zajęć z techniki młodzież piekła rogaliki z jabłkami. Jakże w całej szkole pachniało! A jakie pyszne były!

"Żółty Talerz" to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi: Caritas, TPD, PCK, Bankami Żywności oraz SOS Wioskami Dziecięcymi.

     Program "Żółty Talerz" ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość i intensywność żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i zapewnić wiedzę pomocną w prawidłowym żywieniu najmłodszych. "Żółty Talerz" to łącznie 4 mln zł na żywienie dzieci w Polsce, co ma zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

     Partnerem Programu na terenie województwa podlaskiego jest Bank Żywności Suwałki - Białystok.

Cieszymy się, że my też korzystamy z programu "Żółty Talerz"!

10 grudnia w Augustowie odbył się półfinał Mistrzostw Województwa SZS  w piłce siatkowej. Swoje możliwości siatkarskie sprawdziły dziewczęta z klasy piątej i szóstej w rywalizacji z drużynami z Augustowa, Suwałk, Sejn, Suchowoli i Janowa. Po bardzo dobrym występie i tylko dwóch przegranych nasze siatkarki zajęły trzecie miejsce! Do awansu do ścisłego finału zabrakło jednej wygranej i trochę szczęścia.

„Czad i ogień – obudź czujność”

 

9 grudnia odbyło się spotkanie, na którym strażak KM PSP w Suwałkach Łukasz Fejfer opowiedział o akcji „Czad i ogień – obudź czujność”. Młodzież dowiedziała się, co robić gdy wybuchnie pożar w mieszkaniu oraz co można zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna i w jaki sposób ewakuować się. Strażak opowiedział też w jaki sposób gasić palący się olej w kuchni i urządzenia elektryczne. Ciekawostką okazało się też po co są w domu czujki dymu i tlenku węgla i jakie są rodzaje gaśnic.

Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie

http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

Produkty podarowane przez Bank Żywności w Suwałkach u nas się nie marnują. Obwarzanki odpustowe pieczone w szkole sprawiły, że ślinka ciekła wszystkim. Co ciekawe w pracy sprawdzały się doskonale nie tylko dziewczęta. Nasi mężczyźni dzielnie wyrabiali ciasto. I tak z ponad 7 kilogramów maki powstały piękne rumiane i jakże pyszne obwarzanki.

 W ramach VII Kampanii Białej Wstążki uczniowie  Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie „Randka bez przemocy”. Celem przedsięwzięcia jest zapobieganie przemocy, stosowanej przez młodych ludzi podczas budowania bliskiej relacji interpersonalnej.

Poruszane tematy omawiały różne formy przemocy, rozpoznania czynników ryzyka w rozpoczynającym się związku, konstruowania zasad bezpieczeństwa na randce oraz asertywnego prawa do decydowania o sobie. Młodych ludzi poinformowano także o lokalnych instytucjach niosących pomoc osobom dotkniętym przemocą w związkach.

 

6 grudnia odbyły się kolejne zajęcia z innowacji „Za pan brat z programowaniem”. Na potrzeby innowacji zakupiono dwa zestawy LOFI Robot, czyli polskiego, edukacyjnego systemu do konstruowania robotów i nauki programowania oraz jeden zestaw LEGO® MINDSTORMS®. Okazało się, że tworzenie i programowanie robotów jest niezwykle proste, ale pracochłonne. Po dwóch godzinach ciężkiej pracy pierwszy prosty robot LEGO został złożony.

Mikołajki w szkole nie muszą być nudne. Zaczęliśmy od ubierania choinki. W międzyczasie dziewczyny piekły obwarzanki. Nawet na wychowaniu fizycznym czuć było mikołajkową atmosferę. Dodatkowo Rada Rodziców częstowała wszystkich czekoladowymi mikołajami. I jak tu nie lubić szkoły?

Mikołajkowy prezent zafundowała wszystkim Rada Rodziców. Wszyscy uczniowie, począwszy od klasy IV, a na III gimnazjum skończywszy bawili się 5 i 6 grudnia na kręglach. Zabawa była przednia! Dziękujemy!!!

Dziś 6 grudnia odbywa się szczytna akcja - Mikołajkowy Autobus Radia 5. Zebrane od firm i instytucji prezenty trafią do podopiecznych z miejscowej Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań”. Po raz pierwszy my również uczestniczymy w tej akcji. Dziś do siedziby Radia5 zawieźliśmy prezenty. Za rok też się włączymy!

 Dobiegł końca projekt „Już pływam, jestem bezpieczny” ,w którym uczestniczyli uczniowie klasy drugiej. Dzieci miały szansę zdobycia umiejętności pływackich i rozwoju sportowych talentów. Program zajęć obejmował skoki do wody, ćwiczenia wypornościowe, nurkowanie, technikę pływania strzałką, żabką i kraulem. Poza dobrą zabawą uczniowie utrwalili postawę aktywnego spędzania czasu wolnego oraz nabyli nawyki prozdrowotne. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały . Czekamy na drugą edycję projektu.

Partnerem Programu "Żółty Talerz" uruchomionego przez Kulczyk Foundation na terenie województwa podlaskiego jest Bank Żywności Suwałki w Suwałkach. I dzięki niemu otrzymaliśmy deserki mleczne o różnych smakach. Od 28 listopada młodzież po zajęciach sportowych z chęcią je pałaszuje.

2 grudnia odbył się Turnieju Kinder+ czwórek o puchar Wójta Gminy Suwałki. Wzięło w nim udział dziesięć zespołów. Po niezwykle pasjonującym, ale przegranym finale z drużyną Salos Ełk zajęliśmy drugie miejsce z drużyną w składzie: Małgorzata Carewicz, Ilona Skorupska, Kinga Martynko, Julia Romanowska i Natalia Kumiszczak.

   

Prawa Pacjenta Dziecka...

 

2 grudnia uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w akcji edukacyjnej „Prawa Pacjenta Dziecka w szkole”. Celem akcji jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych z prawami pacjenta oraz pogłębienie ich wiedzy w temacie profilaktyki zdrowotnej i zachowań prozdrowotnych. Uczniowie dowiedzieli się jakie prawa ma dziecko - pacjent, a jakie jego rodzice w systemie opieki zdrowotnej, oraz co wolno, a czego nie można robić w szpitalu. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, natomiast najaktywniejsze dzieci otrzymały książki pt. "Kuba i Buba w szpitalu".

Na naszej hali 2 grudnia odbył się Turnieju Kinder+ dwójek o puchar Wójta Gminy Suwałki. Na dziewięć zespołów trzy stanowiły nasze najmłodsze siatkarki. Jakże byliśmy dumni, gdy okazało się, że cały turniej wygrał zespół w składzie: Aleksandra Wiśniewska i Maja Baraniewicz, a trzecie miejsce zajął zespół: Sandra Grabowska, Dominika Roszkowska i Magda Auron.

  

Projekt

 

Projekt napisany przez panią dyrektor Katarzynę Gałaszewską zaowocował współpracą z Bankiem Żywności. Nasi uczniowie korzystający z zajęć pozalekcyjnych w tym roku szkolnym, na których narażeni na wzmożony wysiłek fizyczny: zajęć korekcyjnych, zajęć z piłki siatkowej i zajęć z piłki nożnej otrzymują drugie śniadanie w postaci drożdżówki. Dodatkowo Rada Rodziców zakupiła im wodę.

W czwartek 1 grudnia w naszej szkole odbył się Powiatowy Halowy Turniej LZS w Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych o puchar Starosty Suwalskiego. W turnieju rywalizowało 11 drużyn z Raczek, Rutki-Tartak, Bakałarzewa, Jasionowa, Wiżajn, Kaletnika, Słobódki, Przerośli, Pawłówki, Filipowa i oczywiści nasi chłopcy. Cały turniej wygrali piłkarze z Raczek, a naszym zabrakło trochę szczęścia żeby stanąć na podium.

Mikołajkowy Autobus Radia 5

 

Po raz 22, we wtorek – 6 grudnia na ulice Suwałk wyjedzie Mikołajkowy Autobus Radia 5. Nasza szkoła również została darczyńcą tej charytatywnej akcji. Dziś 1 grudnia pakowaliśmy słodycze, chemię, artykuły szkolne i spożywcze, które dostarczymy w Mikołajki do Radia5.

Bank Żywności

 

Bank Żywności w Suwałkach wspiera nasza placówkę. Od grudnia młodzież na zajęciach sportowych otrzymuje produkty mleczne, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Już niedługo rozpoczną się też zajęcia kulinarne.

W dniu 30 listopada 2016r. uczniowie wzięli udział w III Turnieju o Puchar Wójta Gminy Suwałki w Starym Folwarku. Była rywalizacja, emocje, wygrane i przegrane partie, ale najważniejsze dobra zabawa.

ANDRZEJKI

 

Andrzejki są obchodzone 30 listopada i tego dnia w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy dzień wróżb i zabaw. Gimnazjalistki przygotowały maluchom różne wróżby. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż,  a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara.

Doradztwo zawodowe

28 listopada 2016 r. uczniowie gimnazjum w ramach innowacji „Doradztwo zawodowe z elementami tutoringu rówieśniczego” odwiedzili Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach. W trakcie spotkania niewiele starsi uczniowie opowiedzieli o swojej szkole i przedstawili ofertę kształcenia na rok 2017/2018. Niezwykłym miejscem okazała się „kopia” hotelu z restauracją, w której uczniowie technikum hotelarskiego realizują zadania praktyczne.

Nasze gimnazjalistki 26 listopada 2016 roku wzięły udział VI Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o puchar Banku Spółdzielczego w Suwałkach. Ostatecznie zajęły III miejsce. Gratulacje!

Zbiórka żywności

 

Nasz szkoła w dniach 25-27 listopada wzięła udział w zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności w Suwałkach. Dzięki pracy wolontariuszy i pomocy naszych rodziców kilka kartonów produktów spożywczych trafiło do szkoły. Na pewno wszystkie zebrane produkty zostaną w szkole dobrze spożytkowane. Młodzież już się cieszy na zapowiedziane przez panią dyrektor Katarzynę Gałaszewską zajęcia kulinarne.

Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 roku.
   25 listopada 2016r. już po raz piąty w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyła się misiowa impreza zorganizowana przez panią Ewę Białaszczyk i panią Wiesławę Radzewicz. W organizacji i prowadzeniu pomagali rodzice oraz uczennice : Ilona Skorupska , Paulina Berus z kl. VI i Wiktoria Wołczek z kl. IG . W tym dniu uczniowie z kl. 0-3 i dzieci z punktu przedszkolnego przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. W szkole zaroiło się od pluszowych misiów. Były to małe i wielkie misie oraz te sławne, o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Miś Haribo.
   Już wcześniej odbyły się w klasach eliminacje do konkursów recytatorskiego i plastycznego. Uczniowie kl.0-3 wykonali wiele pięknych prac plastycznych i recytowali wiersze o misiu. Wspólna zabawa obfitowała w wiele atrakcji. Dzieci poznały historię powstania Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie z kl.I-III wraz z panią Jadwigą Kowalewską przygotowali przedstawienie teatralne ,,Na straganie”. Po rozstrzygnięciu konkursów plastycznego i recytatorskiego oraz wręczeniu dyplomów i nagród zwycięzcom, dzieci przeszły do zabaw i konkurencji związanych z ich pluszowymi ulubieńcami. Wśród zabaw nie zabrakło wspólnego ,,misiowego tańca’’.
   Była to bardzo udana impreza, a misie towarzyszyły dzieciom przez cały dzień. Misie zajmują szczególne miejsce w dziecięcym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, można się nimi pobawić i przytulić, gdy jest się smutnym.
Wyniki konkursów:
Konkurs plastyczny ,,Najładniej wykonany obrazek misia’’.
1 miejsce- Dominika Roszkowska kl. III
2 miejsce- Emilia Gutkowska kl. II
3 miejsce- Natalia Płaczek kl. I
Wyróżnienia: Bartosz Sienkiewicz kl. II, Milena Hołubowicz kl. 0
Konkurs recytatorski ,,Najładniej powiedziany wierszyk o misiu’’.
1 miejsce- Kamil Bartoń kl. III
2 miejsce- Gaja Klimaszewska kl. II
3 miejsce- Julia Zaborowska Kl. I
Wyróżnienia: Urszula Bartoń kl. 0, Emilia Gutkowska kl.II

   

W czwartek 24 listopada nasi najmłodsi uczniowie obejrzeli bajeczkę „Wielkie hece w bibliotece” o tolerancji i akceptacji odmienności, a jednocześnie promującą dbałość o książki w wykonaniu teatru Moralitet z Krakowa. Spektakl pokazał, że nie jest ważne, że przyjaciel ma troszkę inny kolor skóry, włosów czy niezbyt sprawną nóżkę. Najważniejsze, że można z przyjacielem wspaniale spędzać czas. Dodatkowo uczniom przypomniano jak ważną kwestią jest dbałość o książki.

 

24 listopada uczniowie klas IV – VI i I – III gimnazjum wzięli udział w widowisku „Bella” w wykonaniu teatru Moralitet z Krakowa. Spektakl ukierunkowany był na przeciwdziałanie agresji i przemocy oraz cyberprzemocy. Tematyka przedstawienia pokazała, żeby powstrzymać narastanie agresji, nienawiści i nietolerancji warto zorganizować czas wolny młodzieży. Pokazać, że poza lekcjami można zajmować się sportem czy kulturą.

 

Klasa 4 wykonuje ozdoby na kiermasz świąteczny...

W poniedziałek 21 listopada nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym konkursie dla uczniów szkół gimnazjalnych o tematyce przyrodniczej organizowanym przez Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach przy ulicy Sikorskiego 21.

             „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

Jesteśmy przyzwyczajeni, żeby Dzień Dziecka świętować 1 czerwca. Tymczasem 20 listopada też jest ku temu okazja. To rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka w 1989 r. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r. Z tej okazji 21 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach o Konwencji Praw Dziecka.

Dziecko ma prawo do:
-wychowywania się w rodzinie,
-oświaty i nauki,
-kultury, wypoczynku i rozrywki,
-ochrony zdrowia i opieki medycznej,
-wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
-dostępu do informacji,
-ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
-prywatności,
-równości.
 

Od października uczniowie klasy II uczestniczą w realizacji projektu „Już pływam - jestem bezpieczny”. Celem projektu jest nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności i postaw poprawnej techniki pływania, poprawa kondycji i podniesienia ogólnej sprawności fizycznej uczniów, zachęcanie do aktywnych form spędzania wolnego czasu. Zajęcia odbywają się w aquaparku w Suwałkach w 10 kolejnych poniedziałków. Pływanie jest wspaniałą rozrywką, zabawą. Dostarcza dzieciom wielu nowych bardzo ciekawych wrażeń. Daje możliwość świetnej zabawy, a jednocześnie umożliwia uczniom poprawienie sprawności fizycznej. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w pływaniu i zadowolone wracają do domu.

Kolejną audycję ,,Szkoła na antenie” poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie Tartak. Nasi goście czyli Marzena, Wiktoria, Julka, Magda i Jakub w towarzystwie swojej dyrektor Katarzyny Gałaszewskiej opowiadali o swojej szkole i osiągnięciach.

 

  http://bayerfm.eu/co-w-szkole/zs-im-lotnikow-polskich-w-plocicznie-tartak/

 

Od roku szkolnego 2015/2016 uczniowie Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak poszerzają swoje zainteresowania podczas zajęć kółka teatralnego. Dzięki ćwiczeniom teatralnym młodzież rozwija wyobraźnię i umiejętności związane z wyrażaniem swoich emocji, komunikacji werbalnej i pozawerbalnej z otoczeniem, staje się odważniejsza i bardziej pewna siebie.
Członkowie kółka teatralnego pokazali swoje możliwości wystawiając spektakle i widowiska, które są prezentowane przed społecznością macierzystej szkoły.
 

Gratulujemy Magdalenie Skorupskiej zakwalifikowania pracy do wystawy w IV Przeglądzie Dziecięcej Twórczości Plastycznej Suwałki 2016 pt. "Opowieści znad Czarnej Hańczy ".

EGZAMINY PRÓBNE

 

Już niedługo czekają nas próbne egzaminy w gimnazjum. Poniżej harmonogram:

•Egzamin z części humanistycznej – 23.11.2016 r.
•Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej – 24.11.2016 r.
•Egzamin z języka angielskiego i niemieckiego – 25.11.2016 r.

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

Jak co roku nasi uczniowie, biorą udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych. Każdy konkurs zaczyna się o godz. 10:00, a na wykonanie zadań uczniowie mają 90 minut.

Poniżej terminarz etapów szkolnych konkursów:

Szkoła Podstawowa
17.11.2016 Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
18.11.2016 Wojewódzki Konkurs Matematyczny

21.11.2016 Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
22.11.2016 Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

23.11.2016 Wojewódzki Konkurs Historyczny

Gimnazjum
9.11.2016 Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
10.11.2016 Wojewódzki Konkurs Matematyczny
14.11.2016 Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
15.11.2016 Wojewódzki Konkurs Geograficzny
16.11.2016 Wojewódzki Konkurs Biologiczny
17.11.2016 Wojewódzki Konkurs Historyczny

 

Nasze uczennice uczestniczą w Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej w Łapach. 11 listopada wzięły udział w obchodach 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Delegacja dziewcząt wraz z Markiem Klimaszewskim zapaliła znicz pod pomnikiem na placu niepodległości.

WIECZORNICA -" Z GŁĘBI DZIEJÓW..." 10.11.2016

POLONEZ - FILM

Wieczornica - występ uczniów ze szkoły w Pakienie na Litwie

Widowisko - Z głębi dziejów...- wieczornica 10.11.2016

 

10 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna już wieczornica upamiętniająca odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. W tym roku spektakl zatytułowany był „Z głębi dziejów”. Jego twórcy przygotowali inscenizację, która przybliżyła zebranym historię Rzeczpospolitej przez pryzmat jej bohaterów narodowych. Uczniowie wcielili się w postacie Zawiszy Czarnego, króla Jana Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Narratorami widowiska byli Kronikarz, Henryk Sienkiewicz oraz Jan Matejko. Całość uzupełniona była piękną muzyką i piosenkami śpiewanymi przez uczennice. Na zakończenie uczniowie klas IV-VI brawurowo odtańczyli poloneza. Pogratulować należy świetnego występu głównym aktorom spektaklu : Lidii Nieszczerzewskiej, Weronice Jurewicz, Łukaszowi Bielawskiemu, Magdalenie Skorupskiej, Marzenie Szulc, Julii Gałaszewskiej, Natalii Balicie, Małgorzacie Carewicz, Julii Romanowskiej oraz Paulinie Berus. Należy nadmienić, że uczniowie szkolą swoje umiejętności aktorskie na kołach teatralnych, co jak widać, przynosi wspaniałe rezultaty. Pomysłodawczynią wieczornicy była pani Ewa Białaszczyk, a w przygotowaniu uczniów wspierali ją pani Joanna Stabińska, pan Roman Lik i pan Marek Klimaszewski, dzięki któremu tak pięknie tancerze zaprezentowali się w polonezie, a spektakl miał wspaniałą oprawę światła i dźwięku.

Na naszej uroczystości gościliśmy również młodzież ze szkoły w Pakienie na Litwie, która zaprezentowała nam piękny montaż słowno-muzyczny „Jestem Polką i Polakiem”. Został przyjęty przez widzów ogromnym aplauzem i wzruszeniem. Rodzice i mieszkańcy Płociczna i okolic swoją obecnością potwierdzili, że szkoła jest centrum kultury w naszej wsi, a gromkie brawa na stojąco utwierdziły nas w przekonaniu, że warto kontynuować tradycję wspólnego świętowania.

  Jesteśmy Polką i Polakiem...

                               Szkoda, że tak krótko…

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WIECZORNICĘ ...

 

ZAJĘCIA W SZKOLE...

W dniach 8 – 10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak gościliśmy młodzież wraz z opiekunkami z polskiej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie. Pierwszego dnia młodzież z Pakieni wraz z gimnazjalistami z Płociczna wzięła udział w różnorodnych zajęciach. Bawili się programowaniem w pracowni komputerowej, poznawali tajniki świata zwierząt i roślin, a na zajęciach historycznych przypominali historię Polski i wykonywali prace plastyczne związane z symbolami niepodległości. Ważnym elementem integracji była dyskoteka. Warto też dodać, że szkoły przedłużyły do 2018 roku porozumienie o współpracy, co będzie skutkowało kolejnymi spotkaniami uczniów z Płociczna i Pakieni.

W Raczkach odbył się Integracyjny Halowy Turniej LZS w Piłce Nożnej im. Dariusza Romatowskiego o puchar Starosty Suwalskiego. Nasi uczniowie z klasy czwartej zajęli II miejsce. Gratulujemy!

„Labirynt Zawodów”

 

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Doradztwo zawodowe z elementami tutoringu rówieśniczego.” uczniowie klasy III gimnazjum Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak poznali „Labirynt Zawodów” narzędzie diagnostyczne do samobadania - wspomagające proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów – tworzone zgodnie z metodologią tworzenia narzędzi psychometrycznych. Po rozwiązaniu testu każdy gimnazjalista otrzymała analizę swoich predyspozycji.

IV edycja Międzyszkolnego Regionalnego Konkursu Językowego „Are you bilingual? Es-tu bilingue? Bist du zweisprachig?

 

4 listopada 2016r. w I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród oraz dyplomów uczestnikom IV edycji Międzyszkolnego Regionalnego Konkursu Językowego „Are you bilingual? Es-tu bilingue? Bist du zweisprachig? Miło nam, że nasi gimnazjaliści: Łukasz Bielawski, Julia Gałaszewska i Lidia Nieszczerzewska zdobyli wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy!

Videokonferencja - jak czujniki pomagają naszym zmysłom

 

W otaczającym nas świecie spotykamy się z coraz większą ilością urządzeń różnego typu. Wśród nich znajdują się czujniki . Uczniowie klas IV -VI wzięli udział w telekonferencji , dzięki której poznali zasady działania różnych czujników . Szczególnie zwrócono uwagę na detektory czadu, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i mogą uratować ludziom życie.

Nasi gimnazjaliści biorą udział w ogólnopolskiej akcji poświęconej znaczeniu produktów zbożowych w codziennej diecie oraz zdrowemu odżywianiu.

Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu konieczna jest zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy energii do przyswajania wiedzy, wysiłku fizycznego, realizowania pasji, czy spotkań z przyjaciółmi. Bardzo ważnym elementem piramidy żywieniowej oprócz warzyw i owoców oraz aktywności fizycznej, są produkty zbożowe. Program „Lubella inspiruje i edukuje” pomaga gimnazjalistom zrozumieć, dlaczego mają one tak istotne znaczenie w codziennej diecie, a także pokazuje jak komponować ciekawe posiłki bazujące na produktach zbożowych.

Nie mogło w nim zabraknąć również uczniów z naszej szkoły. Gimnazjaliści korzystając z kompletu scenariuszy przygotowanych przez organizatorów zdobywają kompleksową wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych oraz jak powinien wyglądać odpowiednio skomponowany posiłek, który dostarczy im wartościowych składników, wspierających prawidłowy rozwój.

Pomaga w tym prezentacja z piramidą żywienia, unikalna gra szkolna oraz wspólne gotowanie, które kończy cykl zajęć.

Cel akcji „Lubella inspiruje i edukuje” spotkał się z uznaniem prestiżowych instytucji. Została ona objęta patronatem kuratoriów oświaty, Koła Naukowego Dietetyków Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

 

 

 

strona  1  2 3  4 5  6 7  8  9 10   11  12  13 14 15 16

 

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL