:: HOME :: AKTUALNOŚCI :: OGŁOSZENIA :: FOTO GALERIA :: KONTAKT ::

AKTUALNOŚCI

 

W dn.14.03.2014 r. uczniowie z kl. I i dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się na wspólnych zajęciach, których celem było założenie wiosennych hodowli w kąciku przyrody. Na początku zajęć dzieci poznały warunki niezbędne do rozwoju roślin, potrzebne przedmioty oraz jak należy zasiać nasiona lub posadzić cebulki. Następnie przystąpiły do pracy: napełniły doniczki ziemią i posiały nasiona warzyw i posadziły cebulki kwiatów. Każde dziecko założyło własną hodowlę. Doniczki zostały podpisane za pomocą obrazkowych symboli. Chociaż do wiosny zostało jeszcze trochę czasu w naszych klasach zrobiło się bardzo wiosennie. Zadaniem dzieci przez wiele najbliższych dni będzie obserwowanie rozwoju roślin i notowanie ,,językiem obrazkowym”, co się zmieniło w ich roślinkach. Dzieci nie tylko pracowały, ale także śpiewały wiosenne piosenki oraz brały udział we wspólnych zabawach ruchowych przy muzyce. Zajęcia były okazją do integracji zespołów klasowych – dzieci młodszych ze starszymi.

12 marca zawitał do nas przedstawiciel cyrku "Szok". Prezenter wprawił w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie oglądając magiczne sztuczki oraz popisy ekwilibrystyki krzesłem. Były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów iluzji włączając się czynnie do zabawy. Mamy nadzieję, że cyrk wraz ze swoim pytonem tygrysim odwiedzi nas wkrótce.

10 marca 2014 roku rozegrano ostatnią już kolejkę ligi piłki siatkowej gimnazjów o puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak.
Pierwsza edycja pokazała, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju rywalizację sportową. Poziom rozgrywek był wysoki. Rywalizacja pomiędzy zespołami była na tyle zacięta, że zwycięzców poszczególnych kategorii poznaliśmy dopiero w ostatnim turnieju.

Wyniki kategorii klas I

Gimnazjum nr 7 Suwałki - Raczkach 3:0 (25:8, 25:12, 25:11)
Płociczno – Gimnazjum nr 2 2:1 (15:25, 25:23, 25:8)
Raczki - Augustów 1:2 (19:25, 18:25, 25:23)
Płociczno - Gimnazjum nr 7 Suwałki 0:3 (20:25, 4:25, 12:25)
I miejsce Gimnazjum nr 7 Suwałki
II miejsce Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Gimnazjum nr 2 w Suwałkach
IV miejsce Gimnazjum nr 4 w Augustowie
V miejsce Gimnazjum w Raczkach


Wyniki kategorii klas II - III

Augustów - Raczki 1:2 (18:25, 22:25, 25:20)
Gimnazjum nr 4 I – Gimnazjum nr 7 2:1 (25:15, 23:25, 25:23)
Gimnazjum nr 4 II - Płociczno 1:2 (21:25, 25:18, 22:25)
Płociczno - Raczki 2:1 (27:25, 25:13, 23:25)
Gimnazjum nr 4 I - Augustów 0:3 (18:25,18:25, 15:25)
I miejsce Gimnazjum nr 4 Suwałki II
II miejsce Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Gimnazjum nr 7 w Suwałkach
IV miejsce Gimnazjum nr 4 Suwałki I
V miejsce Gimnazjum w Raczkach
VI miejsce Gimnazjum nr 4 w Augustowie


 

DZIEŃ KOBIET to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. W obecnych czasach większość kobiet lubi to święto, bo mężczyźni nagle szerzej otwierają oczy i zaczynają dostrzegać w paniach nie tylko matkę, żonę czy koleżankę, ale kobietę - obiekt westchnień i marzeń, któremu należy się szacunek i bez którego na świecie byłoby potwornie nudno!
Mężczyźni naszej szkoły również pamiętali o tym dniu. Były kwiaty, tort, czekoladki i mnóstwo życzeń.

 

 

Lista dzieci zakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego w Płocicznie-Tartak rok szkolny 2014/2015

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Suwałki w dn.06.03.2014 r. w kl.,,0” - III  odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczej. Zajęcia przeprowadziła pani Dorota Skórkiewicz – specjalista do spraw edukacji leśnej. Uczniowie poznali niektóre zjawiska zachodzące w środowisku leśnym, zagrożenia lasu oraz sposoby dokarmiania zwierząt zimą. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną i wysłuchały opowiadania prowadzącej. Zajęcia były ciekawe i pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć las.

 

Uczennica kl III Julia Romanowska została wyróżniona w wojewódzkim konkursie plastycznym "Na Podlasiu, w górach czy nad morzem, 112 ci pomoże", którego organizatorem był Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. Głównym założeniem konkursu było rozpowszechnienie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy na temat numeru alarmowego 112. Na konkurs wpłynęło ponad 800 komiksów ilustrujących sytuację zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska

                   Stypendia motywacyjne dla uczniów
  Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak
za I semestr roku szkolnego 2013/2014 za wyniki w nauce


Klasa II Gimnazjum
1. Jurewicz Szymon - średnia ocen 5,27

Klasa I Gimnazjum
1. Jeromin Jakub - średnia ocen 5,43
2. Hościłowicz Julia - średnia ocen 5,43
3. Józwik Julia - średnia ocen 5,21
4. Sofiński Miłosz - średnia ocen 5,20

Klasa VI Szkoły Podstawowej
1. Bielawski Łukasz - średnia ocen 5,75
2. Nieszczerzewska Lidia - średnia ocen 5,50
3. Jurewicz Weronika - średnia ocen 5,13
4. Łuckiewicz Julia - średnia ocen 5,00

Klasa V Szkoły Podstawowej
1. Gałaszewska Julia - średnia ocen 5,64
2. Butkiewicz Natalia - średnia ocen 5,55
3. Skorupska Magdalena - średnia ocen 5,27
4. Wasilewski Jakub 5,00

Klasa IV Szkoły Podstawowej
1. Renowicki Krzysztof - średnia ocen 5,27

                Stypendia sportowe dla uczniów
  Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak
za I semestr roku szkolnego 2013/2014 za wyniki w sporcie


1. Ołów Anna
2. Budzejko Oliwia Marta
 

Ale niespodziankę sprawiła nam Rada Rodziców! "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" to staropolskie przysłowie, które radośnie obwieszczało dawniej nadejście święta wszystkich łasuchów. U nas Bartkową okazała się dziś pani Iwona Czerniawska, która w imieniu Rady Rodziców obdarowała wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły pączkami. Istnieje nawet przesąd, który mówi, że aby zapewnić sobie szczęście musimy w Tłusty Czwartek zjeść przynajmniej jednego pączka. I my to zrobiliśmy!

25.02.2014 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap VI Turnieju Wiedzy o Zawodach organizowany przez Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego działającego przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Głównym celem turnieju jest rozwijanie postaw uczniów sprzyjających świadomym wyborom edukacyjno-zawodowym, a także poszerzanie wiedzy młodych ludzi dotyczącej świata zawodów w naszym kraju. Uczestnikami konkursu byli przede wszystkim uczniowie klasy II i III gimnazjum. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

                                         Wycieczka do muzeum
25.02.2014 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami  pojechali do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej ,,Moda pradziejowa" oraz zwiedzali wystawę ,,Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowcowej do upadku Jaćwieży". W trakcie zajęć dzieci mogły przymierzyć repliki pradziejowych lnianych strojów, nauczyć się wyrobu dawnych ozdób (zawieszek, pierścionków) oraz posłuchać interesujących opowieści o Jaćwingach. Uczestnikom wycieczki bardzo podobała się wystawa zrealizowana w niezwykle nowoczesny sposób, z ciekawymi planszami, licznymi rekonstrukcjami i efektami dźwiękowymi. 

Dnia 20.02.2014 w Zespole Szkół nr 6 w Suwałkach odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Zawodowego. Był to konkurs skierowany do uczniów gimnazjów, więc i my wzięliśmy w nim udział. W szranki z młodzieżą z powiatu suwalskiego stanęli: Julia Hościłowicz z klasy I, Wiktoria Cichosz z klasy II i Szymon Jurewicz z klasy II. Konkurs odbył się w nowoczesnym laboratorium językowym, które bardzo spodobało się naszym uczniom. Po zakończeniu konkursu zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie zorganizowane z okazji Dnia Języków Obcych. Obejrzeliśmy interpretacje bajek w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Najbardziej podobał się nam Czerwony Kapturek w języku angielskim. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki konkursu. Byliśmy bardzo szczęśliwi i dumni słysząc, że I miejsce zajął nasz uczeń Szymon Jurewicz. Jest to dla nas wielki sukces.

W czwartek 20 lutego na Świetlicy Środowiskowej odbyło się spotkanie z Anną Gałaszewską naszą absolwentką. Ania odwiedziła naszą szkołę, aby zachęcić młodzież do zdobywającej coraz większą popularność gry karcianej - Munchkin. Pochwaliła się również, że w ostatnim czasie wygrała Turniej Munchina w Warszawie. Po zapoznaniu się z zasadami gry i prezentacji munchkinowych kart spróbowaliśmy swoich sił w rozgrywkach. Nie było to łatwe! Gra spodobała się wszystkim i powstał nawet pomysł zorganizowania Turnieju Munchkina w naszej szkole.

Zasady gry:

Rozgrywka w Munchkina trwa około godziny, zależnie od tego ilu graczy w niej uczestniczy. Każdy zaczyna jako człowiek z poziomem pierwszym, bez żadnej klasy, a jego celem jest zdobycie poziomu 10. W każdej rundzie gracz ciągnąc odpowiednią kartę „wali z kopa w drzwi” i sprawdza, co napotkał po drugiej stronie. Jeśli wewnątrz znajduje się potwór gracz ma obowiązek stoczyć z nim walkę. Wszyscy inni gracze mogą wpływać na walkę. Wolno im dorzucać karty zarówno do walczącego, jak i potwora, proponować pomoc, szantażować itd. Ciekawostką jest, że instrukcja do gry zaleca atmosferę kłótni i przekrzykiwania się.

Samorząd Uczniowski zorganizował 19 lutego karnawałową dyskotekę dla uczniów klas IV – III g. Oprócz tańców odbywały się różne konkursy i zabawy. Część uczestników przybyła w karnawałowych przebraniach i wzięła udział w konkursie na najładniejszy strój. Humory dopisywały nie tylko zwycięzcom i nagrodzonym, ale wszystkim bawiącym się w rytm muzyki przygotowanej i puszczanej przez Michała Romanowskiego z IIg. Pod opieką pań E. Białaszczyk i I. Capek z przytupem świętowaliśmy karnawał. Niedługo czeka nas Tłusty Czwartek!

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to niezwykle trudna decyzja. Uczniowie klasy II i III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym, Panią Agnieszką Zackiewicz (Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Suwałkach), podczas którego młodzież mogła określić swoje mocne i słabe strony, a także poznać wynikające z tego, możliwości dalszej edukacji. Przed zajęciami uczniowie bliżej zapoznali się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych w Suwałkach.

 

Nasza szkoła realizuje projekt - "Trzymaj formę"

 

Hala naszej szkoły okazała się szczęśliwa dla podopiecznych Marka Klimaszewskiego. Dziewczęta z Uczniowskiego Klubu Sportowego „SPRINT” działającego przy naszej szkole zostały wicemistrzyniami Województwa Podlaskiego w Piłce Siatkowej Juniorek. Walka o miejsca na podium sprawiła, że można było zobaczyć dużo ciekawych akcji i walkę do ostatniej chwili o każdy punkt. Historyczny sukces to zasługa nie tylko trenera, dziewcząt, i małego Klubu z Płociczna, ale też kibiców dzienne dopingujących SPRINT-erki. Marek Klimaszewski obiecał, że w ćwierćfinale Mistrzostw Polski jego podopieczne powalczą o dobre miejsce.
Dyplomy, puchary i medale zwycięzcom wręczył Tadeusz Jasiński, prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej.

Ostateczna klasyfikacja:
I miejsce BAS Białystok
II miejsce UKS Sprint Płociczno-Tartak
III miejsce MUKS Gim-Net Mońki
IV miejsce SPS AS Polonia Raczki
 

 

Obchodzone corocznie 14 lutego Walentynki to święto zakochanych. Stałym elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek, poprzez które można wyrazić wyrazy miłości lub sympatii. Społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartak właśnie ten element walentynkowych zwyczajów bardzo się podoba. W szkole od kilku lat w tym dniu działa WALENTYNKOWA POCZTA. Uczniowie mają możliwość, w ciągu kilku dni poprzedzających święto, wrzucać do specjalnie przygotowanej czerwonej skrzynki kartki walentynkowe (najczęściej samodzielnie wykonane przez nadawców) z wyrazami sympatii dla koleżanek lub kolegów ze szkoły. Listy doręczano adresatom we wtorek 14 lutego podczas lekcji. Było dużo radości i zdziwienia. Kartki walentynkowe dostali również nasi nauczyciele, a wszyscy panowie pracujący w naszej szkole w prezencie walentynkowym - otrzymali czekolady od pani dyrektor.

12 lutego 2014 w naszej szkole odbył się pokaz zapasów. Trener LMUKS „Olimpik” Suwałki i jego zawodniczy zaprezentowali profesjonalną rozgrzewkę i pokazy walk chłopców i dziewcząt. Wszystkim spodobały się szczególnie popisy dziewcząt.

Nie lada gratka czeka kibiców piłki siatkowej. Na hali Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak w dniach 13-15 lutego odbędzie się Finał Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Piłce Siatkowej Juniorek.
1. UKS "Sprint" Płociczno-Tartak
2. SPS "AS" Polonia Raczki
1. MUKS "Gim-Net" Mońki
2. BAS Białystok
Trzy najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski. Drużyna z Płociczna awansowała do finału zajmując pierwsze miejsce w grupie z kompletem punktów, bez straty seta. W grze o medale "SPRINT" liczy na wsparcie jak największej grupy kibiców.

Kolejność rozgrywanych meczów:
Czwartek 13.02
15:30 BAS Białystok - SPS AS Polonia Raczki
Piątek 14.02
15:30 MUKS Gim-Net Mońki - BAS Białystok
18:30 BAS Białystok - UKS Sprint Płociczno-Tartak
Sobota 15.02
10:00 UKS Sprint Płociczno-Tartak - SPS AS Polonia Raczki
13:00 PS AS Polonia Raczki - MUKS Gim-Net Mońki
16:00 MUKS Gim-Net Mońki - UKS Sprint Płociczno-Tartak
Uroczyste zakończenie odbędzie się po ostatnim meczu około 17:30

 

Jedną z atrakcji w ferie był wyjazd na lodowisko ufundowany w ramach projektu „Nasza szkoła to brzmi dumnie”. W piękny słoneczny dzień 4 lutego 2014 roku ciepło ubrani, pod opieką Katarzyny Gałaszewskiej, Michała Ratomskiego i Alicji Szulc pojechaliśmy do Okuniowca. Wchodząc na lodowisko nie wszyscy wiedzieli czego się spodziewać. Niektórzy nigdy nie jeździli na łyżwach, inni jeździli, ale bardzo dawno temu. Jazda na łyżwach sprawiła wszystkim dużo radości. Były wyścigi, piruety, dużo śmiechu, radości oraz upadków na lód, którymi się nie zniechęcaliśmy. Dodatkową atrakcją było ognisko z kiełbaskami i gorąca herbata. Cali i zdrowi wróciliśmy do domu.

Pomimo tego, że były ferie zimowe, szkoła stała otworem przed uczniami. Można było pograć w piłkę nożną, wziąć udział w treningach piłki siatkowej czy poćwiczyć muskulaturę ciała na siłowni. Co ciekawe w zajęciach sportowych wzięli udział nie tylko uczniowie naszej szkoły.
Nie mniej ciekawe okazały się zajęcia „Nad planszą”, czyli rozgrywki przy różnego rodzaju grach: strategicznych, logicznych, i edukacyjnych. Dużą atrakcją były też gry na konsoli PSP.

 

 

Zajęcia w okresie ferii zimowych

W karnawale, w karnawale

dzieci bawią się wspaniale.

W karnawale każdy chce

tańczyć, śpiewać, bawić się!

Szkolna  Zabawa Karnawałowa klas 0 - III to najbardziej wyczekiwana przez uczniów impreza integracyjna  w naszej szkole. W tym roku odbyła się 24 stycznia. Tańce, konkursy i igraszki przy muzyce przerywał krótki odpoczynek przy słodkościach przygotowanych przez rodziców. Naszym wodzirejem była pani dyrektor, która wymyślała co rusz to nowe zabawy dla dzieci i dorosłych. Uśmiech na twarzach maluchów i rodziców świadczył o dobrej zabawie. Szkoda, że znów będziemy czekać cały rok!

Planowany w dniu 23.01.2014 roku wyjazd na lodowisko nie odbył się z powodu zbyt niskich temperatur.
Wyjazd na lodowisko został przełożony na 4 lutego 2014 roku. Zbiórka przed szkołą 9:45.Planowany powrót 13:00.
Przebieg wycieczki:
1. Jazda na łyżwach.
2. Ognisko z kiełbaskami.
3. Gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.

 

Listy do rodziców

Uczniowie klasy II uczyli pisać się listy i adresować koperty. Ile było przy tym radości!  Każde dziecko napisało list do swojej mamy lub taty i poinformowało ich co w szkole się działo w pierwszym semestrze. Niektórzy zachęcali swoich bliskich do udziału lub współorganizowania szkolnych imprez. Pomoc rodziców przecież zawsze jest potrzebna!

Gdy rodzice na zebraniu w dniu 21 stycznia otrzymali od wychowawczyni listy byli mile zaskoczeni. Czytali je z uśmiechem na twarzy! Niespodzianka się udała.

                                  MARZENIA MIESIĘCY

Z okazji Nowego Roku 2014 odbyło się spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy II z maluchami z naszego przedszkola. Uczniowie klasy II i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami przygotowały przedstawienie pt. „Marzenia miesięcy”. Mali aktorzy wcielili się w rolę kolejnych miesięcy i przedstawili ich żartobliwe marzenia aby być innym niż się jest. Wykorzystano ciekawe stroje, rekwizyty oraz scenerię charakterystyczną dla czterech pór roku. Wszyscy świetnie się bawili, wspólnie śpiewali piosenki, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Maluchy poznały nazwy miesięcy i charakterystyczne cechy każdego z nich. Spotkanie było także okazją do złożenia życzeń noworocznych oraz integracji zespołów klasowych, dzieci młodszych ze starszymi. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
 

Gratulujemy naszym uczniom - Lidii Nieszczerzewskiej i Łukaszowi Bielawskiemu (kl. VI) awansu i udziału w Rejonowym Konkursie Przedmiotowym z Historii, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4  w Grajewie 14.01.2014 r.

Trzecia kolejka piłki siatkowej gimnazjów o puchar Dyrektora ZS im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak odbyła się 9.01.2014 roku.

W kategorii klas pierwszych swoją pozycję lidera umocniło Płociczno. Jednakże tuż za nim, ze stratą tylko dwóch punktów, znajduje się Gimnazjum nr 7 w Suwałkach.
W kategorii klas II – III zdecydowanie wygrywa Gimnazjum nr 4 II. Na miejscu drugim plasuje się Płociczno, a na trzecim ze stratą tylko jednego punktu Gimnazjum nr 7 w Suwałkach...
WIĘCEJ >>>


 

Nastał wreszcie dzień, że i my mamy w szkole indywidualne szafki na kluczyki!
Uczniowie powinni mieć możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych w szafce, żeby odciążyć plecak szkolny. My już od stycznia będziemy mieć taką możliwość. 20 grudnia, gdy wszystkie dzieci opuściły szkołę pracownicy szkoły wraz z wolontariuszami najpierw opróżnili szatnię ze starych szafek, a potem zamontowali nowe, kolorowe. Bardzo miło było, gdy wśród pracującej młodzieży oprócz uczniów naszej szkoły: Wiktorii Cichosz, Kacpra Czokało, Szymona Jurewicza i Piotra Kolenkiewicza znaleźli się nasi absolwenci: Szymon Jabłoński i Mateusz Gutkowski. Na koniec ciężkiej pracy pani dyrektor podziękowała wolontariuszom za pomoc i wręczyła kubki z wizerunkiem szkoły wypełnione słodkościami.

 

Tuż przed świętami rodzice wypełnili ankiety dotyczące zakupu zamykanych, metalowych szafek do szatni szkolnej. Rozdano 90 ankiet, zwrotnych otrzymano 59. Na pytanie jaka powinna być opłata za dorobienie zgubionego przez dziecko klucza 69% odpowiedziało, że 5zł, 17% rodziców wskazało 7 zł, a 10 % rodziców - 10 zł. Dwoje rodziców wskazało opłatę „tyle co dorobienie klucza”. 97 % rodziców stwierdziło, że montaż szafek zwiększy komfort ich dzieci w szkole. W związku z sugestiami rodziców ustalono opłatę 5 zł jako koszt dorobienia/naprawy klucza.

20 grudnia 2013 roku na XXXVIII sesji Rady Gminy Suwałki wręczono nagrody sportowcom, działaczom i trenerom z terenu Gminy Suwałki za osiągnięcia i działalność sportową. Wójt Gminy Suwałki docenił osiągnięcia i ciężką pracę zawodników. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Karolina Bobrowska, Karolina Wilczyńska i Eryk Martynko. Nagrodę w kategorii „trener” otrzymał pan Marek Klimaszewski w szczególności za osiągnięcia sportowe swoich zawodników, zaangażowanie i wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym. Nagrodę w kategorii „działacz” otrzymała pani dyrektor  Katarzyna Gałaszewska za aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu w Gminie Suwałki.

Współpraca ze Szkołą Podstawową im. Czesława Miłosza w Pakienie rozwija się. 20 grudnia otrzymaliśmy list, w którym były świąteczne  kartki dla uczniów naszej szkoły. Nie dość, że własnoręcznie zrobione, to jeszcze z dedykacją dla każdego gimnazjalisty indywidualnie. Najbardziej spodobał się nam pomysł, że każda kartka była podpisana przez konkretnego ucznia Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie. Już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy kolegów z Litwy.

Jasełka grudzień 2013

Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych, które powoli wprowadzają nas w nastrój Bożego Narodzenia. 19 grudnia 2013 roku w murach szkoły zgromadzili się zaproszeni goście, a wśród nich pan Tadeusz Chołko Wójt Gminy Suwałki wraz z małżonką oraz Robert Wagner asystent posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego, rodzice, dziadkowie, sympatycy szkoły, uczniowie i nauczyciele. Pomysłodawcą widowiska był pan Wojciech Wasilewski. Pod jego kierunkiem uczniowie ciężko pracowali, przygotowując się do występu. Przedstawienie jasełkowe było pełne refleksji i nie pozwalało pozostać obojętnym widzowi. Nie zabrakło tradycyjnych obrazów – Maryi (w tej roli Julia Gałaszewska) i Józefa (Marcin Miller) szukających miejsca do schronienia, króla Heroda (Lidia Nieszczerzewska) z dworzaninem (Kacper Czokało), aniołów (Oliwia Budzejko, Zuzanna Wasilewska, Julia Łuckiewicz, Emilia Kowalewska, Maja Gąsiorowska, Kinga Martynko, Michalina Hościłowicz), pastuszków (Anita Pacewicz, Marzena Szulc, Magdalena Skorupska, Natalia Butkiewicz) śmierci (Natalia Balita) oraz Trzech Królów (Jakub Wasilewski, Łukasz Czerniawski, Agnieszka Sokołowska). Całość pięknie prowadziła Weronika Jurewicz. Widzowie tłumnie wypełniający salę gimnastyczną w skupieniu słuchali i obserwowali zachowania aktorów na scenie. Dopełnieniem wszystkiego była przepiękna dekoracja wykonana przez pana Romana Lika. Nad całością muzyczną i oświetleniem czuwał zaś pan Marek Klimaszewski. Na koniec usłyszeliśmy słowa refleksji wygłoszone przez księdza Waldemara Chachaja i podziękowania pani dyrektor, która życzyła zgromadzonym Wesołych Świąt. Wspólne śpiewanie kolęd, piękna scenografia i muzyka spowodowały, że wszyscy, zgromadzeni czuliśmy się jak jedna wielka rodzina.

Konkurs kolęd i pastorałek

20 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole pierwszy Konkurs Kolęd i Pastorałek .Rywalizacja odbyła się w kategorii zespołowej : klasy 0-III, klasy IV-VI i klasy I-III gimnazjum i kategorii indywidualnej. Okazało się, że  śpiewanie  kolęd  nie jest umiejętnością łatwą, ale przyjemną. Wśród najmłodszych wygrała klasa III, klasa V okazała się najlepsza w kategorii klasy IV-VI, a klasa II gimnazjum wśród najstarszych naszych uczniów. Niespodziewaną popularnością cieszyła się konkurencja indywidualna. W tej kategorii jury nagrodziło Emilię Kowalewską i Natalię Balitę  z klasy V szkoły podstawowej.

Wigilia w klasie II

20 grudnia 2013 roku odbyła się wigilia w naszej klasie. Wraz z naszą panią zasiedliśmy do stołu na którym czekały owoce, pierniki i inne słodkości przyniesione przez nas.  Pani przeczytała fragmenty Pisma Świętego mówiące o narodzinach Pana Jezusa. Łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Śpiewaliśmy kolędy i czytaliśmy wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Opowiadaliśmy o obrzędach i tradycjach Bożego Narodzenia. Nasze spotkanie upłynęło szybko w miłej atmosferze. Teraz cierpliwie czekamy na wigilię w domu i Mikołaja!

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową im. Czesława Miłosza w Pakienie postanowiliśmy wysłać im własnoręcznie robione bombki. Przez pierwsze dwa tygodnie grudnia zarówno dzieci, pracownicy jak i nauczyciele tworzyli coraz to bardziej wymyślne bombki. Do każdej dołączyliśmy indywidualne życzenia dla każdego ucznia i pracownika szkoły. Wszystko zapakowano do dużego kartonu. W paczce nie mogło zabraknąć świątecznego prezentu dla pani dyrektor Janiny Małyszko, opłatka będącego symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości oraz sianka na wigilijny stół. Całość pięknie zapakowana wyruszyła 13 grudnia w drogę do Pakieni.

 

W Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak w dniu 18 grudnia 2013 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w corocznym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową i Kartkę Świąteczną. Konkurs organizowany był przez Urząd Gminy Suwałki oraz Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak.

Zwycięzcy w Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową:
I miejsce – Państwo Szulcowie wraz z dzieckiem
II miejsce – Państwo Jasińscy wraz z dziećmi
III miejsce – Państwo Majerscy wraz z dziećmi
Wyróżnienie – Państwo Klimaszewscy wraz z dziećmi

Zwycięzcy w Konkursie na Kartkę Świąteczną – kategoria szkoła podstawowa:
I miejsce – Leon Łuckiewicz (Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak)
II miejsce – Marcin Miller (Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak)
III miejsce – Gabriela Janczulewicz (Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku)

Zwycięzcy w Konkursie na Kartkę Świąteczną – kategoria gimnazjum:
I miejsce – Kordian Klimaszewski (Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak)
II miejsce – Eliza Gwiazdowska (Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak)
III miejsce – Martyna Hołubowicz (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku)

 

Świąteczne pierniczki

11 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły maluchy z punktu przedszkolnego. Panie przygotowały wspólne zajęcia dla maluchów, których celem było przygotowanie i pieczenie piernikowych ciasteczek.

Najpierw dzieciaki odpowiednio się przygotowały. Wysłuchały informacji na temat ciasta piernikowego. Poznały składniki, sposób wykonania i potrzebne przybory kuchenne oraz obowiązujące zasady bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. Tuż potem ubrane w kolorowe fartuszki dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wspólnie z paniami wyrobiły ciasto, rozwałkowały je, a następnie za pomocą specjalnych foremek, wykrawały piernikowe cuda - aniołki, choinki, domki, misie, gwiazdki. Kiedy pierniki wylądowały w piekarniku dzieci posprzątały stoliki z nadmiaru mąki. Przygotowanie pierników sprawiło dzieciom mnóstwo radości, a w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw i zapanował świąteczny nastrój.

 Wspólne zajęcia były okazją do integracji dzieci młodszych ze starszymi kolegami, doskonalenia umiejętności współpracy w grupie oraz poznania zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

 

Ogłoszenie ws. doładowywania biletów

 

,,Kraina lodu”

9 grudnia uczniowie klas 0-III  z okazji Mikołajek wyjechały do kina Cinema Lumiere w Suwałkach na film ,,Kraina lodu”. Pomysłodawcami wyjazdu były Jadwiga Kowalewska i Wiesława Radzewicz – miał to być Mikołajkowy prezent dla dzieci.

Film ,,Kraina lodu” został wyprodukowany w studiu animacyjnym Walta Disneya.  Ta piękna i pełna przygód animowana opowieść o przygodach Anny i jej siostry Elsy wzruszyła maluchy bardzo. Kiedy Anna wyruszyła w wielką podróż, by odnaleźć swoją zaginioną siostrę, której magiczna moc zamieniła królestwo Arendelle w krainę wiecznej zimy dzieci z uwagą śledziły jej losy. W poszukiwaniach towarzyszy jej  Kristoff i jego wierny renifer Sven. Aby uratować królestwo, Anna i Kristoff musieli pokonać nieposkromione siły natury. Dzieciakom najbardziej spodobał się zabawny bałwanek o imieniu Olaf.     

   „Piernikowe cudeńka” i Mikołajki

                             
    
W klasie pierwszej Mikołajki zbiegły się z ,,Piernikowymi cudeńkami”. Pierwszaki ubrane w fartuszki, chusteczki na głowach i ze świeżo umytymi rączkami zabrały się do dzieła. Z pomocą pani Heleny Balonis, pani Beaty Wiśniewskiej, pani Janiny Józefowicz i pani Renaty Jaworowskiej ochoczo pracowały.
     Sypały mąkę, przyprawy, cukier, dodawały miód, jaja, masło, wałkowały, wycinały i pod nadzorem pań stworzyły … piernikowe cudeńka. Gwiazdki, choineczki, kółeczka, ludziki, które powędrowały do prodiża i do piekarnika. Pachniało w całej szkole, a ślinka aż ciekła.
      Intensywną dziecięcą pracę przerwało przybycie pierwszego Świętego Mikołaja – pana Wojtka Wasilewskiego, który obdarował dzieci słodkimi czekoladkami. Dziękujemy… Ponownie przerwaliśmy pracę gdy dotarła do nas wiadomość, że do sali gimnastycznej przybył Mikołaj i znowu słodkości.
     A u nas praca wre pełną parą i pyszne pierniczki już są, wypełniają nasz brzuszki i będą zdobić naszą klasową choinkę. Ale to nie wszystko! Powstały też dyniowe muffinki - mikołajkowy prezent od pani Ani Chmielewskiej dla całej pierwszej klasy i wszystkich pomagających przy pierniczkach.
Jeśli Wam też cieknie ślinka to spróbujcie sami upiec te pychotki, oto przepisy:

 

Pierniczki

¼ szkl miodu
5łyżek masła
½ szkl cukru
1 jajo
2 ¼ szkl mąki
1 łyżeczka sody
4 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka kakao
Mąki domieszać do odpowiedniej konsystencji. Piec 10 min
 

Muffinki

 

2 szkl mąki
¾ szkl cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
1 jajo
1 szkl mleka
½ szkl oleju
1 ½ szkl startej dyni
Suche wymieszać z mokrymi. Do foremek, piec 20 min 180 st.

 


Ogromne i serdeczne podziękowania świetnym Rodzicom uczniów z klasy pierwszej!

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie na szopkę bożonarodzeniową i kartkę świąteczną .....

REGULAMIN KONKURSU NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ I KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
 

Wizyta Mikołaja w szkole

Każdego roku dnia 6 grudnia do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi Św. Mikołaj. Tego dnia niespodziewanie dla Nas miły starszy siwy PAN odwiedził naszą szkołę. Okazało się, że nocą zajechał swoimi reniferami pod dom przewodniczącej Rady Rodziców Alicji Szulc, a ona przyprowadziła go do szkoły. Wszystkie dzieci z radością powitały Świętego Mikołaja, który każdemu dziecku wręczył osobiście upominek. Po obdarowaniu dzieci prezentami, Mikołaj pożegnał się i odjechał, aby dalej rozdawać prezenty grzecznym dzieciom i sprawiać tyle radości co nam.

W czwartek 5 grudnia na świetlicy środowiskowej w Płocicznie-Tartak odbyło się spotkanie z Danielem Grabowskim. To nietuzinkowa postać, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, zwany „najsilniejszym człowiekiem na świecie”.
Ciężar 445 kg jaki podniósł na MŚ w trójboju siłowym w RPA zapewnił mu nie tylko tytuł Mistrza Świata, ale jest również największym ciężarem podniesionym przez Polaka w historii.
Mistrz dał się poznać jako skromny i sympatyczny człowiek. Dużo opowiadał nam o swoich podróżach po świecie , oraz o niełatwej drodze na szczyt w swojej dyscyplinie. Dziękujemy za pouczającą wizytę, mamy nadzieję, że Pan Daniel odwiedzi nas kolejny raz po Mistrzostwach Świata z nowymi medalami.

Na świetlicy środowiskowej w ZS im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak odbył się turniej gry karcianej "Ewolucja". Finał odbędzie się 11 grudnia o godzinie 14:00 w sali "tradycji".

 

Andrzejkowe wróżby

28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował uczniom klas 0-III andrzejkowe wróżby. Dzieciom bardzo się podobało! Dużą atrakcją były było szukanie imienia przyszłego męża/żony. Bardzo podobały się też wróżby: zawód w przyszłości, ilość dzieci i prezenty od losu... Przebojowe dziewczęta z klasy VI tak sprawnie poprowadziły zabawy, że nawet nieśmiałe dzieci brały chętnie udział w zabawie.

Zabawa Andrzejkowa

27 listopada młodzież klas IV – III g bawiła się na andrzejkowej dyskotece. Były tańce, czasem śpiewy i świetna atmosfera. Nawet ci, którzy często wystawali pod ścianą, twierdzili, że bawią się dobrze. Niewątpliwą atrakcją były andrzejkowe wróżby przygotowane i prowadzone przez uczennice klasy VI. Kilka losowań i wszystko jasne – imię chłopaka/dziewczyny, zawód w przyszłości, ilość dzieci i prezenty od losu… Muzykę przygotował i proponował Hubert Niedźwiecki z klasy VI.
Po udanej zabawie możemy z optymizmem czekać najpierw na Mikołaja, a potem na wytęsknione Święta Bożego Narodzenia.

 

                         Światowy Dzień Pluszowego Misia.
    25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 roku.
    W środę, 27 listopada 2013r. już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. W imprezie zorganizowanej przez panią Wiesławę Radzewicz, wychowawczynię klasy „0”, brały udział dzieci od przedszkola do klasy III. Tego dnia wszystkie dzieciaki przyszły ze swoimi pluszowymi maskotkami. Były te zupełnie malutkie misie, którego nosimy na szczęście w kieszeni, czy też te wielkie, które trudno było objąć.
    Już wcześniej w klasach odbyły się eliminacje do konkursów recytatorskiego i plastycznego. Powstało wiele pięknych prac i interpretacji wierszy. Wspólna zabawa obfitowała w wiele atrakcji. Uczniowie klasy V Łukasz Czerniawski i Marcin Miller przygotowali prezentacje, które zapoznały dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia oraz przedstawiły sylwetki misiów - bohaterów literackich i filmowych. Pozostali uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią panią Ewą Białaszczyk przygotowali przedstawienie teatralne „Urodziny Kubusia Puchatka”.
    Po rozstrzygnięciu konkursów i nagrodzeniu zwycięzców dzieci przeszły do zabaw i konkurencji związanych z ich pluszowymi ulubieńcami. Wśród zabaw nie zabrakło wylizywania miodu z talerzyka oraz wspólnego „misiowego” tańca, którego uczyli maluchów piątoklasiści. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dzieciom z przedszkola i klasy „0” dyplomów nadających im tytuł Przyjaciela Pluszowego Misia. Wszyscy obecni poczęstowani zostali pysznymi żelkami Haribo.
    Był to bardzo udany dzień. Na jeden dzień szkoła zmieniła się w bajkowy świat pełen pluszowych misiów.
Wyniki konkursów:
Konkurs plastyczny
1 miejsce Mateusz Wasilewski kl. III
2 miejsce Piotr Carewicz kl. 0
3 miejsce Krzysztof Chołodowski kl. I
Wyróżnienia: Piotr Jakubowski kl. II, Jakub Jasiński kl. II, Tomasz Auron kl. I, Krzysztof Jurewicz kl. 0, Małgorzata Carewicz kl. III
Konkurs recytatorski
1 miejsce Filip Maliszewski kl. I
2 miejsce Weronika Bobrowska kl. II
3 miejsce Dominika Roszkowska kl. 0
Wyróżnienia: Kamil Bartoń kl. 0, Aleksandra Miller kl. I, Piotr Jakubowski kl. II, Kinga Martynko kl. III, Jakub Turowicz kl. III

 

      Witaminowy raj w klasie pierwszej 20 listopada 2013 roku


     Kolejne ważne wydarzenie w kl. I w ramach dbania o zdrowie zajęcia p.t ,,Witaminowy raj”. Pod wodzą pani Ani Chmielewskiej przy skromnej pomocy pani Heleny Balonis i przy udziale bardzo aktywnych mam pań: Gwiazdowskiej, Miller, Wiśniewskiej, Auron w obecności pani Dyrektor, pani Kalinowskiej, pana Wasilewskiego odbyły się ciekawe i twórcze zajęcia.
     Spotkanie rozpoczęło się od zabawy ze śpiewam. W dalszej części dzieci pochwaliły się dużą wiedzą i w dwuosobowych grupach błyskawicznie rozwiązywały rebusy. Dużo nowych wiadomości o witaminach zdobyły po przebiciu balonów, skąd wysypały się kartki z informacjami do zapamiętania.
     Na tablicy sprawnie posegregowały warzywa i połączyły z odpowiednimi witaminami. Dużo śmiechu i zabawy było gdy dzieci odgadywały kto jest jakim warzywem.
     Furorę jednak zrobił supermarket, w którym uczniowie dokonywali zakupów wybierając oczywiście różne zdrowe produkty. Sprzedawczynią była pani Helena Balonis wesoło zachęcając i chwaląc jakość produktów. Klienci stali karnie w kolejce trzymając w jednej ręce papierowe pieniądze, a w drugiej koszyk przeliczając ile i co można kupić.
     Na zakończenie dzieci pomogły zrobić sok z marchwi i jabłek oraz surówkę, a później odbyła się wspólna konsumpcja. Wiele emocji przyniosła gra memory- małe ,, spryciule” szybko sobie poradziły z dobieraniem par.
    Uczestnicy spotkania byli zachwyceni witaminowym rajem w klasie pierwszej i umawiali się już na kolejną imprezę…
    Serdeczne podziękowania jak zawsze niezawodnym Rodzicom, dziękujemy i prosimy o jeszcze!!

 

Mamy za sobą I Turniej Magic the Gathering w Płocicznie-Tartak. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na następne zmagania, tym razem w grze „Ewolucja”.

 

Film -Polonez - Wieczornica „Drogi do Niepodległej” 8.11.2013
 

 

 

15 listopada odbyły się u nas Mistrzostwa Powiatu Suwalskiego w piłce siatkowej gimnazjów. Grze dziewcząt z zainteresowaniem przyglądał się drugi trener drużyny Ślepsk Suwałki i jego zawodnicy. Na koniec wręczono pamiątkowe puchary i złoty bilet zwycięskiej drużynie....

13 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się Mistrzostwa Suwałk w siatkówce dziewcząt szkół podstawowych... WIĘCEJ >>>

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej, który odbył się 14 listopada 2013r. w Zespole Szkół w Starym Folwarku. Reprezentowali nas Szymon Jurewicz i Aleksandra Pacewicz – gimnazjum oraz Julia Gałaszewska i Emilia Kowalewska – szkoła podstawowa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
    Szczególne brawa należą się Emilii Kowalewskiej z klasy V, która recytując wiersz Aleksandra Fredry „Ojczyzna nasza” zdobyła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Brawo!
 

12 listopada 2013 roku o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami. W pierwszej części Dyrektor Szkoły Pani Katarzyna Gałaszewska wraz z radą pedagogiczną spotkała się z rodzicami uczniów wszystkich klas. Rodzicom pokazano jakie przydatne informacje znajdują się na stronie szkolnej i zaproszono do współtworzenia nowego regulaminu korzystania z szatni związanego z zakupem indywidualnych metalowych szafek zamykanych na zamek.  Przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Szulc przedstawiła rodzicom wnioski po otwarciu skrzynki „Skargi wnioski, zażalenia” i omówiła plany na najbliższe miesiące. Następnie odbyło się spotkanie z Anną Zdancewicz – terapeutą uzależnień w Poradni Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych przy SPSP ZOZ w Suwałkach, która opowiedziała o zagrożeniach wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Rodzicom rozdano ulotki, które pomogą im rozpoznać u dziecka sygnały świadczące o zażywaniu substancji psychoaktywnych.

Po zebraniu głównym odbyły się zebrania w poszczególnych klasach i zebranie Rady Rodziców.

W naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Anną Zdancewicz – terapeutą uzależnień w Poradni Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych przy SPSP ZOZ w Suwałkach z młodzieżą klasy VI i klas I – III gimnazjum. Zajęcia „Mówię NIE narkotykom – czyli jak nie wpaść w pułapkę uzależnienia?” odbyły się w ramach programu profilaktyki uzależnień sfinansowanego przez Urząd Gminy Suwałki. Młodzież dowiedziała się co to znaczy być uzależnionym od substancji zmieniających świadomość i poznała konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych.

„Przygody Koziołka Matołka’’


Dnia 8 listopada 2013 roku dzieci z klas O-III wybrały się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny pt. „Przygody Koziołka Matołka’’ w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Lekka i dowcipna inscenizacja przygód słynnego Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza wprowadziła wszystkich w bajkowy świat. Kiedy sympatyczny Koziołek Matołek wyruszył w niezwykłą podróż do Pacanowa maluchy wraz z nim przeżywały niezliczoną ilość niebezpiecznych ale emocjonujących przygód. W zabawnej wyprawie towarzyszyły mu niezwykłe bajkowe postaci, takie jak: Agent Kruk, Lisek Chytrusek, Czerwony Kapturek i Wilk, Kopciuszek i Książę ze zgubionym pantofelkiem, Królewna Śnieżka oraz Piękna Kózka, która pomogła łatwowiernemu bohaterowi wyjść cało z licznych opresji, pokazując mu przy tym wartość prawdziwej przyjaźni. To niezwykłe kolorowe radosne, a zarazem pouczające widowisko z pomysłową scenografią, oryginalnymi maskami i rytmicznymi piosenkami, przeniosło wszystkich widzów w przyjazny, bajkowy świat, za co należą się ogromne podziękowania organizatorkom wyjazdu: wychowawczyni klasy II - Jadwidze Kowalewskiej oraz wychowawczyni klasy „O”- Wiesława Radzewicz.

 

8 listopada w naszej szkole odbyła się XXXVI Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Suwałki. W jej trakcie Tadeusz Chołko, wójt Gminy Suwałki i Krystyna Gierasimowicz, starosta Gminy Kowalczuki na Litwie podpisali porozumienie o współpracy miedzy Gminą Suwałki, a Gminą Kowalczuki. Następnie dyrektorzy szkół Katarzyna Gałaszewska z Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak i Janina Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie (Litwa) złożyły podpisy pod porozumieniem o współpracy obu placówek oświatowych.

Wieczornica „Drogi do Niepodległej”


     Uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy naszej miejscowości i zaproszeni goście zebrali się w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak 8 listopada, aby wspólnie uczcić Święto Niepodległości.
     Wieczornicę „Drogi do Niepodległej” poprzedziła się XXXVI Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Suwałki. W czasie sesji Tadeusz Chołko, wójt Gminy Suwałki i Krystyna Gierasimowicz, starosta Gminy Kowalczuki na Litwie podpisali porozumienie o współpracy gmin, a dyrektorzy szkół Katarzyna Gałaszewska z Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartak i Janina Małyszko, dyrektor szkoły im. Czesława Miłosza w Pakienie (Litwa) złożyły podpisy pod porozumieniem o współpracy obu placówek oświatowych.
     Część artystyczną przygotowała młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli – p. Romana Lika, p. Ewy Białaszczyk, p. Marka Klimaszewskiego i p. Anny Paczkowskiej. Na początku obecni obejrzeli multimedialną prezentację historyczną. Następnie piękne wiersze recytowane przez uczniów klasy VI przeplatały się z patriotycznymi piosenkami w wykonaniu uczniów klasy V. Do wspólnego śpiewania poproszeni zostali widzowie, którym tekst pieśni udostępniono na ekranie. Nastrojowe oświetlenie, piękna muzyka i wspólne śpiewanie stworzyły na sali niepowtarzalną atmosferę święta, bliskości i wspólnoty.
      Zwieńczeniem uroczystości był polonez w wykonaniu uczniów. Kiedy z mgły, przy majestatycznej muzyce z „Pana Tadeusza” wyłoniły się pary pięknie ubranych w stroje ludowe tancerzy, publiczność wstrzymała oddech. A potem było już tylko lepiej. Z gracją i dostojeństwem wykonywały pary kolejne figury tańca. Z ostatnimi taktami muzyki zerwały się ogromne brawa. Niektórzy rodzice mieli łzy w oczach. Warto było ciężko ćwiczyć…
     Wszyscy obecni na sali, gratulując młodym wykonawcom, twierdzili, że był to niezwykły i niezapomniany wieczór.

 

Suwałki 24  >>> Nie wstydźmy się polskości

 

 

        STRONA >>>  1 2 3 4 5 6 7 8  9 10 11 12

 

copyright © 2013 ZS.Płociczno - Tartak, RL