Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

 PRZEDSZKOLE

 

 

SŁODZIAKI PRZEDSZKOLAKI - CZYLI GOFRY W PRZEDSZKOLU

12 marca nasze maluchy piekły przepyszne gofry. Gofry były z bitą śmietaną, dżemu i kolorową posypką. Słodziutki zapach unosił się w całej szkole.

Wulkan z wypływającą lawą

Dzieci lubią eksperymenty. Wobec tego postanowiliśmy zrobić wulkan z wypływającą lawą. Zaczęliśmy od  przygotowania wulkanu z masy solnej i butelki. Butelkę napełniliśmy octem, następnie dodaliśmy kilka kropel płynu do mycia naczyń i sodę. W ciągu kilku chwil z "wulkanu" zaczęła wypływać "lawa" (piana). Dzieci były bardzo zainteresowane eksperymentem i zaciekawione sposobem jego przebiegu.

W dniu 23 lutego przedszkolaki wspólnie z klasą "0" wybrały się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie "Księżycowe opowieści" w wykonaniu aktorów Teatru Małe Mi. Korzystając z ładnej pogody, przed spektaklem dzieci zrobiły krótki spacer po parku M. Konopnickiej i uwieczniły się na zdjęciu pod pomnikiem poetki. Przedstawienie  "Księżycowe opowieści" jest to pięć bajek, opowieści filozoficznych z różnych stron świata opowiadanych przez Księżyc. Dzieciom bardzo się podobało przedstawienie, ponieważ mogły brać w nim udział.

W tym roku nie ma dużo śniegu  ale mróz szczypie w noski. W ładne dni chętnie wychodzimy na spacery, które wykorzystujemy na obserwacje przyrody i zabawy.

Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i słodkości - w takiej aurze bawiły się przedszkolaki razem z oddziałem przedszkolnym podczas balu karnawałowego. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami.

Basen

W sali przedszkolnej pojawił się basen z kolorowymi piłeczkami. Przedszkolaki były zaskoczone, ponieważ okres otrzymywania prezentów już się zakończył - a tu.. niespodzianka. Tego dnia dzieci były przeszczęśliwe a zabawom w basenie nie było końca.

Karmnik dla ptaków.
Przedszkolaki już dobrze znają niektóre ptaszki i wiedzą, że zimą jest im potrzebna pomoc. W poniedziałek na zajęciach plastycznych postanowiły więc, zrobić karmnik z papieru.

 

Urodziny Małgosi
Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje urodzinki.
Wszystkiego Najlepszego życzą dzieci i Panie z grupy


 

                                                            DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Zimno, mroźno, ale w serduszkach gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały laurki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

zobacz zdjęcia

 

Dnia 4 stycznia 2018r. do naszego przedszkola przyjechał teatrzyk Magik z Białegostoku. Wspólnie z klasą "0" i klasą I i III obejrzeliśmy spektakl pt. Perypetie księżniczki Karoliny.

20 grudnia 2017r. dzieci pracowały przy kartkach świątecznych dla swoich rodziców. Przyklejały elementy, z których powstał Święty Mikołaj i przyklejały białe śnieżynki. W środku kartek przyklejaliśmy życzenia świąteczne dla naszych rodziców.
                                                Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku !
                                                                          Dzieci i Panie z grupy

 

W grudniu w naszej szkole rozpoczęliśmy projekt pod hasłem: „Starsi czytają młodszym” zainicjowany przez koło teatralne. Dziewczyny z gimnazjum odwiedziły także nasze przedszkole i przeczytały bajkę pt. "Jaś i Małgosia".

W dniu 8 grudnia 2017 gościliśmy w nasze szkole aktorów z Teatru Akada z Suwałk. Obejrzeliśmy spektakl pt. „Opowieść Wigilijna”

                                                                     Pieczemy pierniczki
Przedszkolaki wspólnie z klasą III piekły pierniczki- pomagała także mama Dominika. Dzieci ugniatały ciasto, wałkowały i na koniec ozdabiały. Zapach pieczonych pierniczków unosił się po całej szkole.

6 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki.

Święty Mikołaj do nas przychodzi, dużo prezentów dzieciom przynosi .
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.

Ubieranie choinki...

W dniu 30 listopada przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Przybliżyła dzieciom twórczość poetki. Opowiedziała o karach dla dzieci, które były stosowane wczasach dziecięcych Marii Konopnickiej ( np. klęczenie na grochu). Zaprezentowała zabawki z tamtego okresu. Były też zagadki związane z imionami krasnali z bajek Marii Konopnickiej.dzieci, które prawidłowo rozwiązały zagadki, mogły sobie wybrać kartki pocztowe z ulubionym krasnalem. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały książkę z bajkami z Suwalszczyzny .

Pluszowe misie zostały docenione i obchodzą swoje święto 25 listopada.

"Kocham Cię misiu mój malutki
Za to, że jesteś taki śliczny
że brzuszek masz tłuściutki a uśmiech sympatyczny."
W tym dniu były konkursy, zabawy, piosenki, wiersze dotyczące pluszowego misia.
 

                                                                  Dzień Pluszowego Misia
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

                  Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
                  Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
                  Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
                  namalują wszystko, to co chcę...

22 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kredki. Rozmawialiśmy o roli kredki w życiu dziecka, przypomnieliśmy sobie piosenkę Kolorowe kredki.

W dniu 14 listopada dzieci bawiły się wspólnie z wodzirejem przy znanych melodiach.

W dniu 13 listopada obchodziliśmy Dzień Placka Ziemniaczanego. W tym dniu przedszkolaki wspólnie z klasą "0" zrobiły i usmażyły przy pomocy Pań placki ziemniaczane.

10 listopad- Dzień Jeża
 

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

 

W dniu 8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia. Przedszkolaki postanowiły uczcić ten dzień, zajadając ze smakiem świeże owoce. Poza tym dzieci dowiedziały się jakie korzyści płyną ze zdrowego odżywiania.

W dniu 31 października przedszkolaki i dzieci z "0" odwiedził pszczelarz. Podczas spotkania dzieci poznały  życie pszczół. budowę ula, produkty wytwarzane przez pszczoły. Dowiedziały się także jak ważną rolę w życiu przyrody i ludzi spełniają pszczoły. Na zakończenie spotkania dzieci degustowały różne rodzaje miodu.

BUDA DLA PSA
Na dzisiejszych zajęciach przedszkolaki przygotowały budę dla swoich piesków.


 

Domowi ulubieńcy-KOTY

Ślubowanie...

zobacz zdjęcia

 

Dzieci obserwują zmiany zachodzące jesienią w lesie.

12 października przedszkolaki wspólnie z klasą III przygotowały sałatkę jarzynową. Dzieciaki umyły ręce, pokroiły warzywa, wymieszały i smacznie zajadały.

W dniu 11 października przedszkolaków z Płociczna odwiedził Czekoladowy Autobus. Dzieci dowiedziały się jak powstaje czekolada, poznały smaki różnych rodzajów czekolady. Następnie dzieci same wykonały przedmioty z czekolady - łyżeczki, klucze, podkowy. Uwieńczeniem warsztatów było wręczenie dzieciom Certyfikatów Czekoladowego Mistrza.
 

Dnia 10 października 2017 roku przedszkolacy razem z klasą 0 i klasą I-II obejrzeli spektakl pt. "Kto jest najpiękniejszy" w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk.

Jabłka możemy jeść nie tylko na surowo. Bardzo pyszne są jabłka pieczone z cukrem, miodem lub konfiturą. Po upieczeniu będzie smaczny i zdrowy deser.

Dzieci z przedszkola postanowiły zrobić kompot ze śliwek. Zabrały się do tego profesjonalnie - umyte owoce, powkładały do słoików. Następnie przy pomocy wychowawców pasteryzowały słoiki z kompotem. Tak przygotowany kompot będzie przypominał przedszkolakom w zimie jesień pachnącą owocami.

W dniu 5 października przedszkolaków i dzieci z zerówki odwiedziła pani higienistka stomatologiczna. Która opowiedziała dzieciom jak dbać o zęby. Pokazała też jak prawidłowo myć swoje zęby.

W dniu 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Przez cały wrzesień przedszkolaki zbierały pokarm dla zwierząt ze schroniska. Zebrany pokarm został przekazany zaproszonym gościom z Fundacji "Zwierzęta niczyje", która prowadzi schronisko. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o zwierzęta, jaką rolę spełniają zwierzęta w życiu człowieka.W podziękowaniu za zebrany pokarm przedstawiciele fundacji obdarowali dzieci przydatnymi gadżetami.

Malowanie farbami. Tematem pracy było jesienne drzewo. Trzylatki odbijały swoją dłoń pomalowaną farbami plakatowymi, natomiast cztero i pięciolatki liście znajdujące się na drzewie jak i spadające.

W czwartek przedszkolaki i klasa „0” wybrały się na wycieczkę do Pani Moniki Gwiazdowskiej naszej mamy Weroniki z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka. Po spacerze była wspólna zabawa z ziemniakiem, były kiełbaski z ogniska i oczywiście miła atmosfera.

29 września nasze Przedszkole odwiedzili przedstawiciele Policji z Suwałk. Sprawdzali naszą wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. Okazało się, że nasi przedszkolacy wiedzą bardzo dużo i potrafią bezpiecznie zachować się na drodze i przejściu dla pieszych. Zabawa była świetna.

27 września 2017 roku w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów teatru Forma z Białegostoku. Przedszkolaki obejrzały spektakl pt. " Pinokio".

Sok owocowy

Wszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są soki owocowe. Dlatego dzieci postanowiły samodzielnie zrobić sok owocowy. Przed przystąpieniem do przygotowania soku dzieci zapoznały się z działaniem sokowirówki. Sok bardzo smakował dzieciom i postanowiły, że częściej będą przygotowywać soki z różnych owoców.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

W dniu 20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji przedszkolaki wspólnie z "Zerówką" uczestniczyły w zabawach i konkursach. Było dużo uśmiechu i radości. Każde dziecko utrzymało słodką niespodziankę w postaci waty cukrowej. Zabawę taneczną urozmaiciły bańki mydlane. Dzieci bardzo miło spędziły ten dzień.

Dzieci na zajęciach robiły jeża z szyszki i plasteliny.

Malowanie farbami kamienia.

Sprzątanie Świata

Spacer...

Zajęcia na sali gimnastycznej

Oglądamy bajkę podczas leżakowania.

Nowe zabawki w przedszkolu

PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

 

Zabawy ruchowe przedszkolaków na świeżym powietrzu

Letnie prace plastyczne- lody.

Pizza

Przedszkolaki postanowiły upiec pizzę. Przed przystąpieniem do przygotowania ciasta i składników dzieci zrobiły sobie zegarki aby dopilnować czasu pieczenia pizzy. Następnie każdy wybrał swoje ulubione warzywa i wędliny i układał na cieście. Potem już tylko czekały na zakończenie pieczenia. Pizza udała się znakomicie i szybko została zjedzona.

Sezon na owoce

Przedszkolaki zabrały się za przygotowanie smacznej galaretki owocowej. Po zakończonej pracy  dzieci  spróbowały swojego dzieła. Bardzo im smakowało.

Z uwagi na pełnię sezonu na truskawki, przedszkolaki przygotowały koktajl mleczno-truskawkowy. Następnie wszystkie dzieci chętnie spróbowały przygotowany przez siebie napój truskawkowy.

W dniu 19 czerwca 2017 r. przedszkolaki wspólnie z pierwszą klasą wybrały się do kina na film pt. "Smerfy".

1 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka była zabawa przy muzyce i dużo słodkości.

Wycieczka do Mini ZOO

Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki wspólnie z klasą pierwszą wybrały się na wycieczkę do Mini ZOO w Mikołajówce. Obejrzały zwierzęta egzotyczne nie występujące w naszym środowisku naturalnym: jaki, lamy, emu. Również z ciekawością dzieci oglądały mieszkające w Mini ZOO ptaki: sowy, jastrzębie, bociany. Ponadto każde dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie z osiołkiem. Na zakończenie zwiedzania było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Dzieciom bardzo się podobała wycieczka i obiecały ponownie odwiedzić zwierzęta.

W piątek na podwieczorek przedszkolaki wspólnie z Panią robiły gofry. Mniam Mniam

Wycieczka do lasu
Przedszkolaki wybrały się na wiosenną wycieczkę do lasu. W lesie zobaczyły kwitnące rośliny i dowiedziały się, które z nich są pod ochroną i nie wolno ich zrywać lub niszczyć.

Wycieczka do biblioteki
Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda praca w bibliotece, po co przychodzi się do biblioteki i co trzeba zrobić aby wypożyczyć książkę.

7 kwietnia w naszym przedszkolu unosił się zapach ciasteczek. Piekliśmy kruche ciasteczka. Wszystkim bardzo smakowały nasze wypieki, a dzieci miały mnóstwo radości i zabawy.

Ozdoby z balonów na Święta? Dlaczego nie! Przed Wami balonikowa rodzinka w postaci kurczaczków. Ozdoby mogą posłużyć jako dekoracja pokoju dziecięcego.

Sposób na pisankę

Trzeba jajko wziąć od kury
i na twardo ugotować
Gdy ostygnie pomalować
w kwiatki, kropki, kreski, szlaczki.

 

 

W dniu 7 kwietnia br. przedszkolaki wspólnie z dziećmi z klasy "0" udały się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na spektakl taneczno-muzyczny "Alicja w krainie czarów". Przedstawienie było bardzo ciekawe. Dzieci zobaczyły fantazyjne kostiumy, najbardziej podobały się postacie Białego Królika i Biedronek.

"W poszukiwaniu wiosny"

W dniu 17 marca przedszkolaki wybrały się na spacer do lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.
Po drodze zaobserwowały w ogrodach kwitnące przebiśniegi i "bazie".
To był udany spacer, dzieci dowiedziały się, że wiosna jest już blisko.

 

Wiosna na parapecie

W poniedziałek 13 marca przedszkolaki z pomocą nauczyciela założyły hodowlę roślin na parapecie okna. Przyniosły do przedszkola doniczki i ziemię oraz sadzonki kwiatów. Dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyły się je sadzić. Teraz codziennie dzieci będą obserwować i pielęgnować efekty swojej pracy.

Zabawy ruchowe w sali gimnastycznej

Wiadomo, że zabawa nieodłącznie towarzyszy dziecku. To w niej kształci się i przejawia potrzeba oddziaływania na świat. Zabawy ruchowe służą polepszeniu stanu zdrowia, rozwijaniu sprawności fizycznej i wychowaniu. Przedszkolaki bardzo lubią bawić się w sali gimnastycznej.
 

 

strona  1  2   3   4

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL