Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak

 

 PRZEDSZKOLE

 

 

Chłopcy nie zapomnieli o Święcie Kobiet - złożyli swoim koleżankom życzenia i wręczyli słodki upominek.

W dniu 22 lutego przedszkolaków odwiedził pracownik Wigierskiego Parku Narodowego - pani Marta Maślak. Dzieci wspólnie z p. Martą przygotowywały pokarm dla ptaków. Do misek, w których znajdowały się różne ziarna dodawały smalec i mieszały zawartość. Następnie wypełniały nią pojemniki. Po zakończeniu pracy przygotowany pokarm dla ptaków został umieszczony na gałęziach drzew w lesie.Podczas zajęć praktycznych dzieci uświadamiają sobie, że bez pomocy człowieka wiele ptaków mogłoby nie przeżyć ciężkich zimowych dni. Takie zajęcia to doskonała do okazja do kształtowania u dzieci wrażliwości i odpowiedzialności.

Pyszne naleśniki

Wspólne przygotowanie ciasta na naleśniki według przepisu. Zaprezentowanie dzieciom patelni i omówienie jej zastosowania oraz  zasad bezpiecznego z niej korzystania. Udekorowanie naleśników i degustacja.

 

       WALENTYNKI
W dniu świętego Walentego
nic nie może dziać się złego,
nikt nie może się dziś złościć,
bo dziś nadszedł dzień miłości...
Mamy dzisiaj Walentynki
święto chłopca i dziewczynki.

Takich co to się kochają
no i sobie też ufają.
Nawet słoniki porcelanowe
kotki, żyrafy i misie pluszowe,
dziś wysyłają swe Walentynki...
by każdy wesołe miał minki.

                                                                                Bal karnawałowy
18 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal karnawałowy dla dzieci. Już od samego rana kolorowe, bajkowe postacie zaczęły pojawiać się w przedszkolu. Były wśród nich: księżniczki, biedronki, królewny, policjanci, piraci, strażacy i wiele innych ciekawych postaci. Wystrój sali wprowadził w karnawałowy nastrój i zachęcał do wesołej zabawy. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Dzieci z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach.

 

                                                                    Dzień Babci i Dzień Dziadka
       „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.


 

    zobacz zdjęcia >>>

 

Przedszkolaki zrobiły słodkie ciasteczka, żeby obdarować nimi Babcie i Dziadków w dniu ich święta.

My się zimy nie boimy!


 

Wigilia w przedszkolu i oddziale przedszkolnym

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólną wigilią, która odbyła się 21 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia.

Tworzymy kartki świąteczne

Jak co roku przedszkolaki wykonują przepiękne ozdoby świąteczne związane z Bożym Narodzeniem. Prace te ozdabiają salę, a rodzice mogą każdego dnia podziwiać wytwory swojego dziecka. Są choinki, bombki - każda z tych prac jest inna i piękna. Do ich wykonania dzieci wykorzystały różnorodny materiał plastyczny i włożyły ogromny wysiłek, by efekt końcowy był imponujący.

 

Spacerujemy w tą zimową pogodę


Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników za które zabrały się przedszkolaki i klasa "0". Praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek.

                                                                                  Mikołajki                                                                                                                                                                                6 grudnia to dla dzieci jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. Mikołajki - święto obchodzone ku czci Świętego Mikołaja biskupa Miry, nieodłącznie kojarzy się z radosną atmosferą oraz przede wszystkim prezentami. Przedszkolaki i oddział przedszkolny spędzili ten wyjątkowy dzień razem.
 

                                                            Przedszkolaki ubierają choinkę
Tradycja ubierania choinki jest znana chyba wszystkim – naszym maluszkom również. W związku z tym, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki postanowiły wspólnie ubierać choinkę, aby wprowadzić świąteczny nastrój do sali przedszkolnej.

 

Worek pełen prezentów
Przedszkolaki wiedzą co chcą dostać od Świętego Mikołaja, swoje wymarzone prezenty umieścili w worku podczas zajęć w przedszkolu.

Zajęcia otwarte z rodzicami

Dzieci wspólnie z rodzicami robiły bombki na balonie ze sznurka.

Rada Rodziców sprawiła najmłodszym nie lada niespodziankę. Zakupiony przenośny zestaw do zamykania w bańce mydlanej to jedna z najbardziej niezwykłych zabaw. Zamknięcie w bańce mydlanej daje wspaniałe wrażenia i niezwykły efekt wizualny. Zabawy z bańką sprawiły dzieciom dużo radości. Pani dyrektor również przetestowała zamykanie w bańce. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, ze i dzieci i dorośli będą mieli zabawę na pikniku czerwcowym.

Zgodnie z tradycją, w naszym przedszkolu świętowaliśmy Andrzejki. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Najbardziej znana wróżba -lanie wosku przyciągnęła uwagę dzieci, które chętnie w niej uczestniczyły. Następną wróżbą było ustawianie butów, pokazująca które dziecko pierwsze wejdzie w związek małżeński. Dzieci chętnie i z radością brały udział we wróżbach. Czy się one spełnią - przyszłość pokaże.

W dniu 30 listopada 2018 roku dzieci w przedszkolu odwiedził pan optyk. Opowiedział dzieciom jak powstają kolory, jakie są przyrządy optyczne - np. okulary i do czego służą. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zaproszenie na sprawdzenie swojego wzroku.

                                                                                 Dzień Misia 2018

Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 roku. 23 listopada 2018r. już po raz siódmy w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odbyła się misiowa impreza zorganizowana przez rodziców, wychowawców i dzieci z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego. W organizacji i prowadzeniu pomagała wychowawczyni kl.I. W tym dniu uczniowie z kl. 0-I i dzieci z punktu przedszkolnego przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. W szkole zaroiło się od pluszowych misiów. Były to małe i wielkie misie oraz te sławne, o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Miś Haribo.

Uczniowie kl.0-I i dzieci z punktu przedszkolnego wykonały wiele pięknych prac plastycznych i recytowały wiersze o misiu. Wspólna zabawa obfitowała w wiele atrakcji. Dzieci poznały historię powstania Dnia Pluszowego Misia. Był czas na piosenki, scenki teatralne, zagadki, zabawy i konkurencje związane z pluszowymi ulubieńcami. Wśród zabaw nie zabrakło wspólnego ,,misiowego tańca’’.

Była to bardzo udana impreza, a misie towarzyszyły dzieciom przez cały dzień. Miś zajmuje szczególne miejsce w dziecięcym świecie, jest przyjacielem dzieci – ich ulubioną przytulanką, towarzyszem zabaw, pociesza, dodaje dzieciom otuchy, łagodzi smutki i lęk przed samotnością.

W dniu 22 listopada 2018 roku odwiedził nasze przedszkole Teatr Magik z przedstawieniem "Zuzia w Krainie Dobroci". Baśniowe przygody małej Zuzi przeniosły dzieci do pełnej przygód  Krainy Dobroci. Spektakl bardzo się dzieciom podobał.

URODZINY TERESKI

Dzisiaj nawet mały smoczek
przyszedł na Twój trzeci roczek.
Przyjmij Teresko od niego kwiatka
na swoje trzy latka.
Wszystkiego najlepszego Teresce życzą koleżanki, koledzy i Panie.


 

                                                                             ŚWIĘTO KREDKI
Każdy z nas zaczynał kiedyś swoją pierwszą przygodę z kredką. My przedszkolaki wspólnie z oddziałem przedszkolnym Dzień Kredki obchodziliśmy w naszym przedszkolu 22 listopada 2018r. Kredki wykorzystali nie tylko do rysowania, ale także do układania obrazków.

W dniu 20 listopada przedszkolaków i oddział przedszkolny odwiedziły Panie z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Przybliżyły dzieciom twórczość poetki. Były też zagadki związane z imionami krasnali z bajek Marii Konopnickiej. Dzieci, które prawidłowo rozwiązały zagadki, mogły sobie wybrać kartki pocztowe z ulubionym krasnalem.

                                                                             Dzień Jeża
W dniu 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Dziś w naszym przedszkolu przedszkolaki i klasa "0" będą bawić się i tańczyć wspólnie z jeżykami. Będzie super zabawa.

Urodziny Oliwki
Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie
Tyle życzeń dziś dla Ciebie

                        JEDZ CODZIENNIE ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ, BO TO WZMACNIA TWĄ AKTYWNOŚĆ
W dniu 7 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu zorganizowany został „Dzień Zdrowego Odżywiania”. Głównym celem tego dnia było promowanie przez przedszkolaków i klasę "0" zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do spożywania zdrowych produktów.

                                                                               ŚWIĘTO DYNI
31 października klasę 0 i przedszkolaków zawładnęła okrąglutka, pachnąca Dynia. Ach zabawa z nią była wspaniała! Były zabawy z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.


 

Ślubowanie klasy pierwszej i przedszkolaków

Rozpoczęcie nauki jest ważnym momentem w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, pewną obawą, ale i z olbrzymim zainteresowaniem przekracza próg przedszkola/ szkoły. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość – ślubowanie. W poniedziałek, 29 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów i przedszkolaków. Zanim jednak uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, zaprezentowali to, czego zdążyli się nauczyć przez krótki czas pobytu w szkole/przedszkolu. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, zdali też pierwszy egzamin. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia dużym ozdobnym ołówkiem. Każdy świeżo pasowany pierwszak i przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.


zobacz zdjęcia

 

Urodziny Weroniki

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin.
Wszystko , co piękne i wymarzone
niech w Twoim życiu będzie spełnione,
życzą Panie oraz koleżanki i koledzy

Pod koniec października przedszkolaki wspólnie z klasą "0" obchodziły Światowy Dzień Kundelka. W tym dniu przedszkole odwiedziły wolontariuszki z Fundacji "Zwierzęta Niczyje", które opowiadały dzieciom jak należy opiekować się zwierzętami i o zwyczajach zwierząt. Dzieci przekazały na rzecz zwierząt ze schroniska zebrany przez siebie pokarm.

Urodziny Marceliny
Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje urodzinki.
Wszystkiego najlepszego!!!

                                                             Klocki rozwijają wyobraźnię
Między innymi dlatego tworzenie konstrukcji z takich klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną, która jest podstawą późniejszych zdolności matematycznych. Nie tak łatwo wszystko odpowiednio wymierzyć, sprawić, że klocki będą do siebie pasowały. Szczególnie jeśli wybierzemy takie, które mają różne rozmiary.

Dnia 5.10.2018 roku nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru Ssmyk z Białegostoku z przedstawieniem pt. „Lusterko"

Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki wybrały się do lasu na jesienny spacer. Dzieci były zachwycone różnorodnością kolorów jesiennego lasu.

 

16 października po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymagań i zdaniu egzaminu przed komisją, pani Edyta Sudnik nauczyciel naszej szkoły zdobyła tytuł nauczyciela mianowanego. Gratulujemy!

 

Cóż za miła wiadomość do nas dotarła. Pani Ewelina Jagłowska wygrała wraz z uczniami z oddziału przedszkolnego zestaw gier! Od dziś nasi najmłodsi będą mieli możliwość zabawy i nauki z nowymi grami planszowymi.

 

 

28 września odbyło się spotkanie z policjantem, tematem spotkania była bezpieczna droga do przedszkola. Przedszkolaki jak i klasa 0 brały aktywny udział w zajęciach.

Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.

Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.

Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.
Z daleka już widzimy, jego czapkę białą.

 

 

MUCHOMORY

JESIENNY KĄCIK PRZYRODY

 

Przedszkolaki wspólnie z klasą "0" przygotowały samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę jarzynową. Nim zabrały się do pracy dokładnie umyły rączki, po czym przygotowały noże i deski do krojenia. Potem już było prosto ,,ciach, ciach '' i warzywa krojone były w kolorowe kosteczki i wrzucane do wielkiej miski. Na koniec gotowa sałatka została nałożona do salaterek i można było przystąpić do prawdziwej uczty ! Wszyscy z wielkim apetytem zjadali wspólnie przygotowaną sałatkę.

Od kilku lat przedszkolaki biorą udział w akcji Sprzątanie Świata. Dzieci bardzo się zaangażowały w sprzątanie - żaden śmieć nie ukrył się przed ich oczami.

W dniu 21 września przedszkolaki wspólnie z klasą 0 obejrzały przedstawienie pt. "Przygody małej Calineczki". Czy z ziarenka jęczmienia może powstać mała dziewczynka? Okazuje się, że tak. Jest to wzruszająca opowieść, która uczy tego, że należy okazywać dobro. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało.

W dniu 20 września przedszkolaki wspólnie z klasą 0 obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Były zabawy, konkursy oraz słodki poczęstunek. Zabawa była bardzo udana.

Celem wizyty w lesie było sprawdzenie czy już zawitała Pani Jesień. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie.

Korzystając z ładnej pogody, przedszkolaki postanowiły poćwiczyć na świeżym powietrzu.

W przedszkolu dzieci mają możliwość eksperymentowania z różnym materiałem plastycznym. Tym razem miały okazje trochę się ubrudzić i poznać konsystencje farby od innej strony, nie malowały bowiem jak zwykle pędzlem lecz palcami.

                                                                 Zabawny przedszkolaczek
            Dzieci wykonały "Zabawnego przedszkolaka"- praca plastyczna z różnorodnego materiału plastycznego.

                                                           Święto pieczonego ziemniaka
Pobyt na świeżym powietrzu dla przedszkolaków jak i dla klasy 0 zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni. Spotkanie było bardzo udane i na pewno
pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył
pozytywnych wrażeń. Ten słoneczny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

Korzystając z ładnej pogody, przedszkolaki wybrały się na spacer połączony z zabawami.


Na zajęciach przedszkolnych przedszkolaki wysłuchały opowiadania "O jeżyku o imieniu Jerzy". Zajęcia czytelnicze uatrakcyjniły maskotki jeża, zająca, sowy i lisa.


 

Przedszkolaków odwiedziły koleżanki i koledzy z klasy "0".

 

Wakacje w przedszkolu

Pyszne lody dla ochłody

 

Urodziny Malwiny

Niech Ci słonko ciepło gra,
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś są Twoje urodzinki.

W dniu 11 czerwca przedszkolaki wspólnie z klasą "0" odwiedziły Wigierski Park Narodowy. Obejrzały film o roślinach i zwierzętach zamieszkujących Park a następnie zwiedziły muzeum Parku z ciekawymi eksponatami przyrodniczymi. Na zakończenie wizyty dzieci zbierały "skarby przyrody" do pudełek, które otrzymały od pracownika Parku.


 

Przedszkolaki wybrały się do Suwałk, aby świętować Dzień Dziecka.

Malowanie twarzy

Dzieci na placu zabaw

Urodziny Oliwiera

Ile kropek na biedronce,
Ile elfów jest na łące,
Ile gwiazdek jest na niebie
Tyle życzeń dziś dla Ciebie

Teatrzyk w przedszkolu

zobacz zdjęcia

                                                      ZAJĘCIA OTWARTE Z RODZICAMI
Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się m.in. ze sposobami pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz przekonać się, jak wiele ich pociechy już potrafią zrobić.

                                                                    Zuzia i przyjaciele

Dzieci z przedszkola wraz z klasą "0" wybrały się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie "Zuzia i przyjaciele". To historia o dziewczynce, która z pomocą przyjaciół opiekuje się powierzonym majątkiem. Poczynania Zuzi śledzi szajka opryszków. Czy bandzie uda się przejąć skarb? Opowieść zawiera walory edukacyjne - ukazuje wartość przyjaźni, odpowiedzialności, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, były zachwycone rekwizytami i fantazyjnymi kostiumami.

URODZINY EMMY

Najlepsze życzonka,
pięknego w życiu słonka,
smutków małych jak biedronka
i szczęścia wielkiego jak smok!

Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
 

Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, radosnego wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz Wesołego Alleluja.

Życzą dzieci i Panie z grupy

Wielkanocne babeczki
Wielkanocna babka to symbol doskonałości do której człowiek powinien dążyć a także wzrastania wiary i miłości. Dzieci ochoczo ucierały ciasto. Nasi mali smakosze orzekli, że babeczki wyszły przepyszne.

W czasie przygotowań i oczekiwania na zbliżającą się Wielkanoc dzieci wykonały prace plastyczne związane z symboliką tych pięknych wiosennych świąt. I tak powstały baranki.

Przedszkolaki sieją owies na dekorację wielkanocnego stołu.

 

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu był bardzo pracowity. Przedszkolaki szukały zwiastunów wiosny ukrytych w sali, były zabawy, malowanie twarzy. Ze znalezionych kwiatów dzieci zrobiły bukiet Pani Wiosny.


W dniu 21 marca Robert wziął udział w Konkursie Piosenki Przedszkolnej, który odbył się w Szkole Muzycznej w Suwałkach. Zaśpiewał piosenkę "Jamniczek". Gratulujemy Robertowi!

 

Kamishibai

Przedszkolaki poznały nowy rodzaj teatrzyku - kamishibai. Jest to teatr obrazkowy, który wywodzi się z Japonii. Polega na prezentowaniu obrazków ukrytych w drewnianej skrzynce. Dzieci obejrzały przedstawienie "Zielony groszek".


"Wiosna w przedszkolu"

Przedszkolaki posiały nasiona kwiatów i warzyw. Dowiedziały się co jest potrzebne, aby wysiane nasiona wykiełkowały a następnie wyrosły jako kwiaty i warzywa.Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami. Chętnie wykonywały wszystkie niezbędne czynności a efekt swojej pracy zobaczą za kilka tygodni.
 

 

strona  1  2   3   4

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL